Przejdź do Sklepu

Dlaczego warto pić wodę?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Picie wody
Kategoria:
Data publikacji: 6 kwietnia 2021

Spis treści:

    1. Woda - wpływ na organizm
    2. Dlaczego warto pić wodę?
    3. Dlaczego należy pić wodę - skutki jej niedoborów
    4. Jak woda wpływa na organizm - czy zawsze tak samo?

Regularne picie wody jest ważne dla zdrowia. Niestety w wielu przypadkach spożywamy jej zbyt mało, co może negatywnie wpłynąć na stan organizmu. Z tego powodu warto bardziej pochylić się nad tym tematem. Z niniejszego wpisu dowiesz się, jak woda wpływa na organizm i dlaczego należy ją pić.

Trzeba mieć świadomość, że woda jest niezbędna do życia. Organizmy pojawiły się na Ziemi około 3,9 miliarda lat temu właśnie w wodzie. Ta ciecz stanowi około 50-80% masy ciała każdego człowieka i stanowi składnik tkanek, a do tego służy do transportu tlenu w organizmie i wielu innych, potrzebnych mu substancji. Bez dostarczania płynów nie jesteśmy w stanie przeżyć już po kilku dniach.

Woda - wpływ na organizm

Zastanawiasz się, jak woda wpływa na organizm? Przede wszystkim jest naturalną substancją pozbawioną kalorii. Buduje mięśnie, a przy tym reguluje pracę różnych układów znajdujących się w ciele człowieka. Ułatwia trawienie i zwiększa przyswajalność pokarmów. Z tego powodu poprawia metabolizm. Woda niejako filtruje organizm, dlatego jest niezbędna do usuwania z niego zbędnych substancji oraz toksyn. Do tego reguluje temperaturę ciała, co jest szczególnie ważne latem. Przy podwyższonej ciepłocie człowiek ochładza skórę wodą - w postaci potu. Przez to należy ją uzupełniać, by nie doprowadzić do odwodnienia.  Jest składnikiem płynów ustrojowych znajdujących się w ludzkim ciele. Zabezpiecza wiele organów, takich jak mózg, oczy i nie tylko. Wpływa także na odpowiednią kondycję stawów, a przede wszystkim ich ruchomość.

Dlaczego warto pić wodę?

Eksperci potwierdzają, że dorosły człowiek powinien przyswajać około 2 litry opisywanej cieczy dziennie. Dalej się zastanawiasz, dlaczego należy pić wodę? Przekłada się ona nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych części organizmu, ale może poprawić jego wydajność, a nawet stan psychiczny. Badania wskazują, że nawodniony organizm lepiej reguluje procesy zachodzące w mózgu (mózg to w ok. 70% woda!), a przez to łatwiej jest się skoncentrować, przyswajać i przetwarzać nowe informacje, uporać ze stresem. Co więcej, wpływa ona nie tylko na stan umysłu, ale też kondycję fizyczną. Ludzkie ciało podczas wysiłku przegrzewa się, a więc jednocześnie korzysta z wody celem ochłodzenia mięśni i skóry. Jej regularne picie zapewnia mniejszą podatność na zmęczenie i obniża ryzyko spadku wydajności.

Dlaczego jeszcze warto pić wodę? Jest ona odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które chcą uregulować swoją masę ciała, zwłaszcza w przypadku chudnięcia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, woda przyspiesza metabolizm. Co więcej, wypicie szklanki przed posiłkiem zmniejsza zapotrzebowanie na pokarm, nie dostarczając przy tym zbędnych kalorii.  Regularne spożywanie wody może też poprawić wygląd! Nawilża skórę, jednocześnie poprawiając jej odporność, elastyczność oraz koloryt. Lepsze napięcie naskórka sprawia, że proces starzenia zostaje spowolniony (np. pogłębianie się zmarszczek). Człowiek prezentuje się więc młodziej.

Dlaczego należy pić wodę - skutki jej niedoborów

Uczucie pragnienia i suchość w gardle to nie wszystkie następstwa odwodnienia. Człowiek niedbający o nawodnienie gorzej się koncentruje, zmniejsza swoją wydolność fizyczną i może cierpieć z powodu chronicznego zmęczenia. Neurony informują pozostałe części organizmu o zbyt małej ilości wody, przez co ten zmniejsza całą swoją wydajność, by przedłużyć funkcje życiowe. Nie bez powodu zaleca się wypijanie szklanki wody w przerwach w nauce czy pracy.

Jak woda wpływa na organizm - czy zawsze tak samo?

Trzeba mieć świadomość, że woda nie zawsze jest tak samo dobra. Jest to związane z faktem, że mogą się w niej znajdować dodatkowe substancje - niestety, często działające negatywnie na stan organizmu. Chodzi na przykład o rozwijające się w niej bakterie, grzyby czy kamień. Niestety to zjawisko często jest spotykane w przypadku wody kranowej, dlatego specjaliści polecają oczyszczanie, by nie obciążać ciała koniecznością pozbywania się zbędnych substancji. Co więcej, w wielu przypadkach korzystanie z systemów bądź urządzeń filtrujących wiąże się nie tylko z oczyszczeniem wody, ale też wzbogaceniem jej o dodatkowe substancje odżywcze, pozytywnie wpływające na stan organizmu.

Woda reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie oraz wpływa na jego wydajność fizyczną, oraz psychiczną. Jest niezbędna do życia, dlatego każdy powinien dbać o jej regularne przyswajanie i to w odpowiednich ilościach. Istnieje kilka ciekawych sposobów na to, by wypijana woda jeszcze lepiej spełniała swoje zadanie. Jeżeli więc szukasz rozwiązań związanych z filtracją lub wzbogacaniem wody, to serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty. Zrób ukłon w stronę swojego zdrowia!

cartarrow-right