Przejdź do Sklepu

Jak samodzielnie uzdatnić wodę ze studni?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Kategoria:
Data publikacji: 11 maja 2021

Spis treści:

  1. Uzdatnianie wody ze studni kopanej i głębinowej - po co jest potrzebne?
  2. Woda ze studni - jak uzdatniać?
  3. Jaka stacja uzdatniania wody ze studni będzie dobrym wyborem?

Nadal wiele domów nie ma dostępu do sieci wodociągowej, co z kolei powoduje konieczność zaopatrzenia obiektu w wodę studzienną. Niestety, w znacznej większości przypadków nie jest ona zdatna do picia, dlatego wymaga dobrego oczyszczenia. Jak uzdatniać wodę ze studni i które rozwiązania są najbardziej skuteczne?

Każdy człowiek powinien wypijać około 2 litry wody każdego dnia, by jego organizm funkcjonował poprawnie. Niestety, w przypadku stosowania zanieczyszczonej wody można się narazić na różne problemy zdrowotne i nie tylko.

Uzdatnianie wody ze studni kopanej i głębinowej - po co jest potrzebne?

Woda z ujęć podziemnych może mieć potencjalny kontakt z wieloma substancjami. Studnie głębinowe mogą znajdować się w pobliżu obszarów z podwyższoną zawartością różnych pierwiastków, z kolei do studni kopanych mogą przedostać się zanieczyszczenia w postaci pestycydów i innych szkodliwych związków, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się hodowla zwierząt lub pola uprawne.

Woda ze studni - jak uzdatniać?

Uznaje się, że woda ze studni powinna być uzdatniona za pomocą filtra mechanicznego, zmiękczającego oraz pozbywającego się mikroorganizmów.

Szczególnie poważnym zagrożeniem dla zdrowia są właśnie mikroorganizmy. Podziemne ujęcia są dla nich bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju. Zwłaszcza jeśli na okolicznych terenach znajdują się pola uprawne i hodowle, ponieważ stosowane tam nawozy czy odchody wydalane przez zwierzęta przenikają do gleby i mogą stać się pożywką dla mikrobów. Wyróżnić należy przede wszystkim bakterie, takie jak E. coli czy paciorkowce, które mogą powodować ostre zapalenia układu pokarmowego. Uzdatniacz wody w tym zakresie to lampa UV, która zabija DNA mikroorganizmów.

Mechaniczne filtry do oczyszczania wody ze studni są z kolei przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych, a więc takich jak drobiny piasku, resztki roślin czy rdza.

Uzdatnianie wody ze studni głębinowej czy kopanej powinno być także związane ze zmiękczaniem. Twarda woda to taka, w której znajduje się sporo soli wapnia czy magnezu. Nie jest ona szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, jednak może znacznie przeszkadzać w gospodarstwie domowym. Mianowicie, korzystanie z twardej wody objawia się białym osadem, który szczególnie często można spotkać na armaturze. Kamień osadza się też w urządzeniach takich jak pralki, ekspresy do kawy czy czajniki oraz żelazka. Długotrwałe narażenie na sole wapnia i magnezu bez podejmowania działań odkamieniających (np. niektóre ekspresy mają funkcję informującą o konieczności odkamienienia) prowadzi do poważnych usterek.

Uzdatnianie wody ze studni w zakresie odkamienienia polega na zamianie jonów wapniowych i magnezowych na jony sodu. Odbywa się to za sprawą złoża jonowymiennego, które regeneruje się solanką, a więc urządzenia do filtracji wymagają jedynie cyklicznej wymiany soli. Jakie tabletki do uzdatniania wody w studni wybrać? Najlepiej sprawdzą się te polecane przez producenta danego systemu.

Warto wspomnieć, że zmiękczenie wody czasami wiąże się z delikatnie słonawym smakiem omawianej substancji, dlatego dobrym rozwiązaniem są także filtry węglowe. Poprawiają właściwości organoleptyczne wody, a przy tym oczyszczają z nadmiaru różnych pierwiastków, takich jak np. chlor.

Jako ciekawostkę można dodać, że w niektórych przypadkach stosuje się tabletki do uzdatniania wody w studni. Są jednak wskazane przede wszystkim do zastosowań doraźnych, a więc np. w razie wyjazdu na działkę. Wystarczy wskazaną liczbę tabletek umieścić w odpowiedniej ilości wody i odczekać kilkadziesiąt minut. W tym czasie usunięte zostaną chorobotwórcze mikroorganizmy.

Jaka stacja uzdatniania wody ze studni będzie dobrym wyborem?

Zależnie od potrzeb, można zatroszczyć się o samodzielne złożenie swojej stacji do uzdatniania wody ze studni z wykorzystaniem urządzeń wspomnianych wyżej.

Ciekawym pomysłem jest także skorzystanie z tzw. filtrów multifunkcyjnych, ponieważ pozwalają zmniejszyć ilość urządzeń koniecznych do kupna. Zazwyczaj posiadają takie funkcje, jak zmiękczanie, odżelazianie, usuwanie manganu. W ich przypadku nadal jednak zaleca się kupno filtra wstępnego (mechanicznego), który zostanie umieszczony przed systemem.

Urządzenie do uzdatniania wody powinno być dopasowane do właściwości cieczy dochodzącej do budynku. Z tego powodu polecamy zlecenie badania, które można wykonać np. w okolicznej placówce sanepidu.

Nie wiesz, jaka stacja uzdatniania wody dobrze się sprawdzi? Polecamy korzystanie z nowoczesnych urządzeń, ponieważ są skuteczne i proste w obsłudze. Współczesne systemy nie redukują ciśnienia w instalacji, mają czytelny interfejs, oferują samodzielną regenerację złóż filtracyjnych oraz systemy zabezpieczające przed zalaniem.

W naszej ofercie znajdziesz wiele urządzeń do uzdatniania wody. Nasi specjaliści mogą również doradzić w wyborze modeli, które będą możliwie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

cartarrow-right