Przejdź do Sklepu

Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Kategoria:
Data publikacji: 11 maja 2021

Spis treści:

    1. Znaczenie wody dla roślin
    2. Woda do podlewania kwiatów doniczkowych
    3. Woda do podlewania kwiatów - jak ją filtrować?

Na świecie nie brakuje miłośników roślin doniczkowych. Poszczególne gatunki zieleni różnią się między sobą potrzebami względem gleby, składników odżywczych, wystawienia na słońce i nie tylko. Szczególnie ważne jest także podlewanie. Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe i dlaczego ma to spore znaczenie w ich uprawie?

Woda jest potrzebna do życia każdego organizmu, a przede wszystkim roślin, które głównie z niej czerpią energię konieczną do poprawnego wzrostu i funkcjonowania. Bardzo wiele osób nie zwraca jednak uwagi na to, jaką wodą podlewać kwiaty, tymczasem ma to spore znaczenie. Okazuje się więc, że “kranówka” czy woda ze studni nie zawsze się sprawdzą.

Znaczenie wody dla roślin

W przypadku roślin woda nie jest co prawda materiałem budulcowym, ale wpływa na ich rozwój, głównie poprzez transportowanie różnych związków chemicznych do wszystkich komórek. Do tego jest substratem fotosyntezy. Odpowiada za regulację temperatury, dzięki czemu dana roślina się nie przegrzewa. Poprawne podlewanie, a więc regularne i dotyczące właściwej ilości cieczy, jest konieczne, ponieważ w przeciwnym wypadku roślina może zgnić lub uschnąć. Co więcej, woda powinna być neutralna, ponieważ dodatkowe substancje (np. chlor) mogą uszkodzić dany kwiat.

Jako ciekawostkę można dodać, że rośliny składają się aż w 90% z wody, tymczasem ludzie (dorośli) w 60%.

Woda do podlewania kwiatów doniczkowych

Dobrze wiedzieć, że wiele zależy od gatunku rośliny. Woda do podlewania kaktusów niekoniecznie sprawdzi się tak samo, jak woda do podlewania storczyków. Z tego powodu warto przede wszystkim sprawdzić potrzeby swoich roślin.

Najwięcej osób do podlewania używa tzw. kranówki. W większości przypadków nie jest to nic złego, jednak wszystko zależy tak naprawdę od właściwości cieczy dochodzącej do kranu. Może się okazać, że posiadamy twardą wodę, która może źle wpływać na większość roślin wymagających kwaśnego podłoża. Co w takim razie zrobić w tej sytuacji?

Najprostszym rozwiązaniem jest przegotowana woda do podlewania kwiatów. Należy jednak pamiętać, że nie wolno z niej korzystać od razu po zagotowaniu. Ciecz powinna zostać pozostawiona do całkowitego ostygnięcia. Powinno to trwać co najmniej kilka godzin, by doszło do całkowitego ulotnienia chloru.

Ludzie posiadają jednak mniej racjonalne pomysły, dlatego należy podkreślić, że częste podlewanie kwiatów wodą gazowaną jest bardzo szkodliwe. Co jednak ciekawe, użycie jej raz na jakiś czas, więc nieregularnie i w niewielkiej ilości, może zadziałać jak nawóz, ale tylko dla gatunków kwasolubnych (takich jak np. storczyk). A jak sprawdzi się podlewanie kwiatów wodą mineralną? Na pewno nie zadziała lepiej od zwykłej kranówki czy wody przegotowanej, a w niektórych przypadkach może zaszkodzić roślinom - do tego jest stosunkowo droga.

Niektórzy polecają kupno wody demineralizowanej, jednak w większości przypadków nie jest ona konieczna, a podobnie jak woda mineralna - wymaga regularnego kupowania.

Okazuje się, że najlepiej sprawdzi się miękka woda do podlewania kwiatów, a więc pozbawiona nadmiaru soli wapnia i soli magnezowych. Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, w wielu przypadkach woda wodociągowa jest twarda. W takim razie co zrobić, żeby tego kamienia się pozbyć? Idealnym pomysłem jest kupno filtra.

Woda do podlewania kwiatów - jak ją filtrować?

Istnieje kilka sposobów na filtrowanie wody do podlewania roślin doniczkowych. Wszystko zależy przede wszystkim od potrzeb. Jeśli nie masz w domu wielu kwiatów, to optymalnym rozwiązaniem będzie nawet dzbanek filtrujący, który w pewnym stopniu zmiękczy ciecz, a także usunie z niej chlor.

Kiedy jednak dużo podlewasz, a przy tym chcesz pozytywnie wpłynąć na smak przygotowywanych potraw, to doskonale sprawdzi się system odwróconej osmozy, który montuje się zwykle pod zlewem (działaniem obejmuje pobliską baterię, najczęściej kuchenną). Odwrócona osmoza to zaawansowany system, który składa się zwykle z trzech rodzajów filtrów. Na samym początku woda przechodzi przez wkładkę mechaniczną, dzięki czemu usunięte zostają większe zabrudzenia (np. drobiny rdzy), później trafia do złoża węglowego. Węgiel aktywny oczyszcza z chloru, a przy tym poprawia smak i zapach wody. Na końcu ciecz przechodzi przez półprzewodzącą błonę (membranę osmotyczną), przez którą przedostają się praktycznie wyłącznie cząsteczki wody. Dzięki temu odwrócona osmoza może usunąć nawet 99,9% zanieczyszczeń.

Zdecydowanie najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów na cały dom. Są montowane przy głównych ujęciach wody i zapewniają czystość cieczy w każdym miejscu instalacji. Jest to oczywiście wskazane dla osób, które nie tylko potrzebują odpowiedniej wody dla swoich roślin, ale też sami chcą z niej skorzystać.

Posiadamy w ofercie różnorodne systemy oraz akcesoria do filtrowania wody, które cieszą się uznaniem za swoją skuteczność, a także niezawodność. Możemy Ci pomóc w wyborze najlepszego rozwiązania!

cartarrow-right