Przejdź do Sklepu

Jaki filtr do wody pitnej wybrać do domu?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Data publikacji: 27 września 2019

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest po prostu niezbędna do życia. Codziennie należy wypijać jej około 2 litry, jednak ważna jest nie tylko ilość spożywanych płynów, ale również ich jakość. Woda pochodząca zarówno z wodociągów, jak i ze studni, nie zawsze spełnia wszystkie wymagania jakościowe, dlatego tak bardzo istotne jest, aby na bieżąco monitorować stan wypijanej przez nas wody oraz możliwie skutecznie ją uzdatniać, w zależności od istniejącego problemu.

Problemy z wodą w domu

Ogólny pogląd wielu osób jest taki, że woda po prostu sama w sobie jest czysta, a studzienna – idealnie krystaliczna i sterylna. Wiemy jednak, że takie rozumowanie może okazać się zgubne. Najczęściej występującym kłopotem związanym z wodą, zarówno miejską, jak i studzienną, jest jej twardość, która wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale również zdrowotne. Kolejnym ważnym problemem jest obecność żelaza oraz bakterii i innych zanieczyszczeń w wodzie, które prowadzić mogą do naprawdę poważnych powikłań u osób spożywających ją.

Do czego przyda się zmiękczacz do wody na cały dom?

ednym z poważniejszych problemów, z którym boryka się wielu Polaków, jest twarda woda w domu. Decydując się na budowę lub zakup domu zazwyczaj wybieramy kocioł grzewczy, jako nadrzędny sposób doprowadzania ciepła do budynku. Wysoki stopień twardości wody może spowodować jego awarię, co jest problemem bardzo poważnym, niebezpiecznym i kosztownym. Wynika z tego, że zmiękczacz do wody może okazać się w takim budynku po prostu koniecznością. Urządzenie to, jak sama nazwa mówi, służy do częściowej lub całkowitej redukcji stopnia twardości wody pitnej. Podczas przepływu z wody twardej wytrącają się jony wapnia i magnezu, które następnie tworzą bardzo trudny do usunięcia osad. Odkłada się on w rurach instalacyjnych, elementach pralek, czy zmywarek, co po prostu zmniejsza ich wydajność i żywotność. Twarda woda w domu nie nadaje się również do użycia podczas czynności, takich jak chociażby mycie okien, podłóg, czy luster, ponieważ zostawia bardzo mało estetyczne i trudne do usunięcia smugi.

brak osadu wpaiennego lazienka 1

Jak wybrać odpowiedni zmiękczacz do wody miejskiej?

Zaczynając rozważania nad tym, jaki zmiękczacz sprawdzi się najlepiej, warto uświadomić sobie, w jaki tak naprawdę sposób działa wspomniane urządzenie. Obecnie na rynku wyróżnić można dwa główne rodzaje urządzeń, czyli dwuczęściowe oraz kompaktowe. Oba mają taki sam schemat działania, są również wyposażone w części takie jak:
-zbiornik na sól regencyjną,
-złoże,
-głowicę sterującą.
W zmiękczaczach kompaktowych wszystkie elementy schowane są w obudowie, zaś w dwuczęściowych – nie. Opisywane urządzenie powinno zostać zamontowane na wejściu wody do budynku. Może być to piwnica, garaż, czy specjalnie wyznaczone do tego pomieszczenie. Ważne jednak, aby miało ono odpływ do kanalizacji oraz dostęp do energii elektrycznej. Wybierając zmiękczacz, który ma poradzić sobie z twardą wodą w domu, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie w naszym domu występuje zapotrzebowanie na wodę oraz jaka jest twardość wody zaopatrującej nasz dom. Zmiękczacz musi oczywiście pochodzić ze sprawdzonego źródła, gdyż jest to inwestycja na lata, która ma chronić nie tylko nas, ale również sprzęty gospodarstwa domowego. Warta uwagi jest głowica urządzenia, która powinna być wykonana z tworzywa kwasoodpornego, a cała konstrukcja musi być łatwa w montażu i demontażu.

Zmiękczacze wody w sklepie Global Water Osmoza.pl

Czy filtry kuchenne mogą ułatwiać życie?

Nawet najlepszej jakości woda wodociągowa może wiele stracić podczas swej wędrówki przez rury do naszego domu. Może być to spowodowane złym wykonaniem połączeń, przerwami w dostawie wody, awariami lub innymi pracami. Często zdarza się również tak, że woda kranowa po prostu nam nie smakuje, dlatego filtr do kuchni powinien być standardem w wyposażeniu każdego budynku mieszkalnego. Wspomniane urządzenie skutecznie niweluje nieprzyjemny zapach i smak wody, dzięki czemu także przygotowywane potrawy zyskają na jakości. Najważniejsze jest jednak to, że filtr do wody do domu usuwa wszelkie, znajdujące się w niej, zanieczyszczenia, takie jak chlor, ołów, bakterie oraz wirusy (także te chorobotwórcze).

filtr do wody w kuchni

Jak wybrać najlepszy filtr kuchenny?

Technologią, która jest stosowana najczęściej w urządzeniach tego typu jest odwrócona osmoza. Choć nazwa może brzmieć dość tajemniczo, nie ma w tym nic skomplikowanego. Jest to najdokładniejsza metoda filtracji wody. Specjalne urządzenie czerpie wodę z oddzielnej wylewki, a jego praca polega na działaniu jednej lub kilku membran osmotycznych, przez którą przechodzą wszelkie zanieczyszczenia na zasadzie zjawiska, jakim jest właśnie osmoza, która umożliwia swobodne przechodzenie idealnie czystej wody na drugą stronę błony. Opisywany filtr do kuchni sprawdzi się tak naprawdę w każdym domu. Instaluje się go zazwyczaj bezpośrednio do przyłącza zimnej wody wodociągowej i montuje w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że działa ono nawet w sytuacji awarii hydraulicznych, kiedy stężenie substancji szkodliwych w wodzie znacznie przewyższa bezpieczny poziom. Na rynku znaleźć można różne modele systemów odwróconej osmozy. Standardowe urządzenia wielostopniowe będą najlepsze dla większości użytkowników, zaś dla osób bardziej wymagających dobre okażą się wysokiej klasy systemy odwróconej osmozy, które spełniają najwyższe wymagania technologiczne i estetyczne. Do punktowego zmiękczania wody dobrym rozwiązaniem są filtry do wody do domu o mniej dokładnym mechanizmie nanofiltracji.

Filtry do wody w sklepie Global Water Osmoza.pl

Żelazo w wodzie pitnej

Przekroczenie bezpiecznego stężenia żelaza w wodzie to problem, z którym najczęściej borykają się właściciele przydomowych studni. Pierwiastek ten, występując w nadmiernych ilościach, może powodować, że woda będzie po prostu niezdatna do spożycia. Może mieć także metaliczny posmak, mętną konsystencję i nietypową rudą barwę. Żelazo w studni znaleźć się może poprzez wymywanie go ze skał oraz gleby. Innym źródłem tego pierwiastka w wodzie studziennej są zanieczyszczenia, takie jak ścieki przemysłowe z kopalni lub zakładów metalurgicznych. Odżelazianiem wody nazywa się więc proces, który ma na celu oczywiście usunięcie z niej nadmiernej liczby związków żelaza. Polega to na przeprowadzeniu ich z formy rozpuszczonej, w te trudniej rozpuszczalne.

Odżelaziacze wody na cały dom

odzelaziacz wody clack p1354 2

Żelazo w studni można skutecznie wyeliminować dzięki zamontowaniu odżelaziacza wody. Obecne na rynku urządzenia bazują na różnych mechanizmach działania. Jednym z nich jest wykorzystanie środków do regeneracji, takich jak nadmanganian potasu, podchloryn, powietrze, sól, czy ozon. Ostatnio najbardziej popularne są jednak odżelaziacze regenerowane ozonem, które nie wymagają obecności żadnej chemii. Odżelaziacz tego typu to jeden z najlepszych sposobów, kiedy żelazo w studni osiągnęło bardzo wysokie stężenie. Działa on w ten sposób, że podczas automatycznej regeneracji złoża generator dozuje produkowany ozon na złoże uzdatniające wodę. Ozon, który jest jednym z najsilniejszych utleniaczy, odrywa zgromadzone na złożu związki żelaza i manganu, a płucząca woda kieruje je do kanalizacji. Tego typu regeneracja jest bezpieczna zarówno dla użytkownika jak i środowiska nawet wtedy, gdy posiadamy ekologiczne szambo.

Odżelaziacze wody w sklepie Global Water Osmoza.pl

Lampa UV do zamontowania na głównym ujęciu wody do budynku

Jeśli korzysta się z wody z własnego ujęcia, niezbędne jest systematyczne i dokładne kontrolowanie jej pod względem mikrobiologicznym. Bakterie w studni mogą nie tylko zmniejszać jej walory estetyczne, ale przede wszystkim powodować różne, bardzo niebezpieczne choroby. Sterylizacja wody z wykorzystaniem lamp generujących promieniowanie ultrafioletowe jest jedną z najbardziej skutecznych i nowoczesnych metod uzdatniania. Lampy te nie tylko eliminują konieczność użycia środków chemicznych, ale również zapewniają całkowite bezpieczeństwo użytkownikowi uzdatnionej w ten sposób wody. Wspomniane rozwiązanie polega na doprowadzaniu do cieczy takiej ilości energii, która niszczy wszelkie organizmy patogenne, jakimi są właśnie bakterie w studni. Pamiętajmy jednak, że w przypadku twardej, czy zanieczyszczonej żelazem wody, lampa może nie spełnić swego zadania – taka woda powinna najpierw zostać uzdatniona. Aby odpowiednio dobrać, lampę, która wyeliminuje bakterie w studni, należy określić przede wszystkim przepływ wody, w tym przepływ maksymalny. Po zainstalowaniu lampy należy zdezynfekować instalację wodociągową wewnątrz budynku.

Lampy UV do wody na cały dom w sklepie Global Water Osmoza.pl

Problem twardej i zanieczyszczonej wody studziennej

kolejnosc instalacji filtrow wody shcemat

Choć może się wydawać, że woda ze studni pobierana jest tylko i wyłącznie na terenach wiejskich, nie jest to prawdą. Korzystanie z własnych ujęć cieszy się ogromną popularnością, ale i wiąże z wieloma problemami, takimi jak właśnie twarda woda w domu, czy inne zanieczyszczenia, na przykład bakterie. Będąc posiadaczem własnej studni niezwykle istotne jest przede wszystkim to, aby na bieżąco kontrolować jej jakość, co pozwoli na niezwłoczne wykrycie jakiegokolwiek problemu oraz szybkie wyeliminowanie go. Gdy w wodzie występują bakterie, tak samo jak w przypadku wody miejskiej, świetnie sprawdzi się filtr do kuchni, który działa zazwyczaj na zasadzie odwróconej osmozy. Takie urządzenie pozwoli cieszyć się nam krystalicznie czystą wodą. Woda studzienna może też wykazywać dość wysoki stopień twardości. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji okaże się oczywiście zmiękczacz wody na cały dom. Instaluje się go najczęściej bezpośrednio na wejściu zimnej wody do domu. Wśród ogromu urządzeń tego typu wyróżnić można, opisywany wcześniej, zmiękczacz kompaktowy, ale też dwuczęściowy. Wybór odpowiedniego zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od preferencji przyszłego posiadacza. Pamiętajmy jednak, że woda do picia czerpana z własnej studni musi spełniać wymogi ściśle określone przez Ministerstwo Zdrowia. Pod uwagę brana jest przede wszystkim obecność bakterii z grupy coli i feralnych, ogólna twardość, zawartość żelaza, manganu, amoniaku, czy siarczanów. Z tego powodu zarówno zmiękczacz, jak i filtr do wody do domu muszą być jak najwyższej jakości. Zalecamy więc szczegółową konsultację z naszym wykwalifikowanym pracownikiem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie urządzenie do uzdatniania wody dla Twojego domu.

Darmowa pomoc w doborze idealnego urządzenia!

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy! Nasi konsultanci są dostępni codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00.  Zadzwoń do nas na numer +48 32 360 25 43 lub skorzystaj z czatu online, aby szybko uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytania.!

cartarrow-right