Obserwuj, polub:

Jaki filtr do wody mam wybrać?

Każdy człowiek świadomy jakości wody jaka jest dostarczana do naszych domów staje przed trudną kwestią. Uświadomił sobie jak ważne jest posiadanie filtra do wody, jednak tutaj pojawia się nie lada problem - jaki filtr do wody mam wybrać. Rynek sytuacji nam nie ułatwia, bo każdy zachwala swoje, że lepsze, fajniejsze, tańsze, szybsze, itp. Zatem czy rzeczywiście tylko cena czyni cuda, czy w wyborze odpowiedniego filtra chodzi o coś więcej... Przeczytaj poniższy artykuł i sam oceń w oparciu o przygotowany przegląd urządzeń do uzdatniania wody, co dla Ciebie jest najodpowiedniejsze.

 

 

Ogólnie domowe filtry do wody dzielimy na kilka kategorii:

- filtry montowane na głównym ujęciu wody w budynku
- filtry kuchenne (w tym systemy odwróconej osmozy) - służą do oczyszczania wody przeznaczonej do celów spożywczych, montowane są w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem
- filtry łazienkowe - prysznicowe, kąpielowe i do pralki  
- filtry montowane na głównym ujęciu wody w budynku dla wody miejskiej:Dobierając odpowiedni filtr kierujemy się dwoma zasadami: jakość wody jaką mamy uzdatnić oraz jej ilość.
Jeśli korzystamy z wody miejskiej nasze zadanie jest nieco ułatwione. Co prawda nie zdarzyło się jeszcze aby u kogoś w kranie popłynęła naprawdę czysta woda, ale w wodzie miejskiej zwykle występują łatwiejsze do usunięcia zanieczyszczenia niż w wodzie studziennej. Uzdatnianie wody zawsze dzielimy na kilka etapów. Nie ma idealnego filtra który za pomocą super wkładu uzdatni dobrze każdą wodę. Po pierwsze musimy z wody usunąć zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek, drobiny rdzy oraz inne rozpuszczone w wodzie substancje. Dobrze służą w tym celu wkłady z pianki polipropylenowej lub wkłady sznurkowe. Są to wkłady o dokładnej filtracji które zapewnią nam czysta optycznie wodę. W zależności od zanieczyszczeń występujących w naszej wodzie dobieramy odpowiednią gęstość wkładu filtrującego. W większości przypadków bardzo dobrze poradzą sobie wkłady dwudziesto lub pięcio mikronowe. Przy wyjątkowo złej jakości wody, by nieco zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, a jednocześnie mieć gwarancję czystości wody najlepiej zastosować dwie obudowy filtrujące. Do pierwszej z nich stosujemy wkład o większej granulacji np. 50 lub 20 mikronów, a do drugiej wkład dokładnej filtracji np. 5 mikronów. Wkłady od większych oczkach są często wielokrotnego użytku (wkłady harmonijkowe poliestrowe, dyskowe lub wkłady z siatki nylonowej). W przypadku mocno brudnej wody dobrze sprawdzają się obudowy filtrów z możliwością wypłukania zanieczyszczeń na zewnątrz bez konieczności odkręcania obudowy i wyjmowania wkładu.
Dużą zaletą w codziennej eksploatacji są filtry z samoczynnym płukaniem wkładu.
Filtr Ecowater serii AFF jest szczególnie wygodny w użytkowaniu - po zaprogramowaniu samoczynnie przeprowadza regenerację wkładu i wypłukuje zanieczyszczenia do kanalizacji. Inna zaleta to stosunkowo niska cena w porównaniu z podobnymi produktami konkurencyjnych firm.
Stosując filtry do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych zawsze należy wziąć pod uwagę przepływ wody jaki zapewni nam wkład który chcemy zastosować. Użycie małej obudowy z wymiennym wkładem piankowym lub sznurkowym na duży dom gdzie z wody korzysta wielu odbiorców mija się z celem - albo będzie nam brakować wody (spadek ciśnienia) albo zniszczymy wkład filtrujący i nie spełni on swojej roli.
Zwykle dobieramy obudowy i odpowiednie wkłady do ilości osób korzystających z wody. Jeśli prowadzimy małe gospodarstwo domowe (1-2 osoby) możemy zastosować standardowe obudowy 10” (np. FHPR), jeśli jednak wodę użytkuje kilka osób należy zastosować obudowy typu BigBlue (10” lub 20”) lub filtr z samoczynnym płukaniem wkładu.
Jeśli nie jesteśmy pewni co będzie odpowiednie w naszym przypadku zawsze możemy skorzystać z fachowej porady specjalistów.
Mając etap usuwania zanieczyszczeń mechanicznych za sobą warto zastanowić się co wciąż w wodzie przeszkadza nam najbardziej. W większości miast woda jest mocno chlorowana oraz zawiera dużo rozpuszczonych związków chemicznych. Proszę pamiętać, że nasze środowisko naturalne jest bardzo skażone a woda płynąca w naszych kranach często pochodzi z ujęć które nie mieszczą się w żadnych normach. Chlor co prawda zabija bakterie oraz drobnoustroje, ale jest to toksyczna trucizna powodująca nie tylko zatruwanie naszego organizmu ale też wiele problemów skórnych i pokarmowych.
Aby usunąć z wody zanieczyszczenia chemiczne (chlor, pestycydy, detergenty, chlorofenole, fluorki itp.) stosujemy filtry z wkładem węglowym. Wkłady takie są wykonane z wysokiej jakości węgla aktywnego i absorbują zdecydowaną większość zanieczyszczeń chemicznych występujących w wodzie wodociągowej lub studziennej. Dodatkową zaletą tych wkładów jest to, że często są połączone ze złożami usuwającymi z wody metale ciężkie (wkłady ze złożem KDF). Niewątpliwą zaletą zastosowania filtra węglowego jest znaczne podniesienie jakości wody, oraz komfort jej użytkowania (brak przykrego zapachu). Wkłady węglowe wymieniamy zwykle po 6 miesiącach eksploatacji, niezależnie od ilości przepuszczonej wody. Bardziej ekonomiczną formą jest zastosowanie filtrów węglowych o samoczynnej regeneracji (np. Tapworks CWFS). Taki filtr posiada wysokowydajne złoże węgla aktywnego o żywotności do 10 lat. Co kilka dni automatycznie następuje regeneracja złoża przez samoczynne płukanie.
Dużym problemem w naszym kraju jest tzw. Twarda woda. W Polsce występuje duża zawartość węglanu wapnia który wpływa na pogorszenie jakości wody. Wielu dostrzega ten problem w postaci odkładającego się kamienia w czajniku lub piecu c.o. Co prawda nasze normy dopuszczają by w wodzie mogły się znaleźć olbrzymie ilości tego związku (do 500 mg) jednak wpływ twardej wody na zdrowie oraz na użytkowanie wody i urządzeń domowych jest bardzo niekorzystny.  Problem ten możemy rozwiązać stosując filtry lub wkłady zmiękczające wodę. Zmiękczanie wody polega na zastosowaniu złoża jonitowego które wychwytuje przepływający przezeń węglan wapnia. Każdy wkład zmiękczający (FCCST) ma określoną pojemność jonowymienną, co oznacza, że jego zdolność filtracyjna ulega wyczerpaniu. Z tego względu najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie zmiękczaczy do wody (Ecowater, Tapworks, Clack). Tego typu urządzenia gwarantują absolutnie miękką (z możliwością ustawienia twardości) wodę oraz komfort użytkowania. Regeneracja złoża jonowymiennego przeprowadzana jest automatycznie, a jakość wody jest stale monitorowana. Jedynym kosztem eksploatacji jest chlorek sodu w pastylkach (sól), natomiast zastosowanie takiego urządzenia przyczynia się do znacznych oszczędności. O minimum połowę redukujemy używanie środków chemicznych w domu (proszki, płyny, detergenty i szampony), a utrzymanie czystości w urządzeniach sanitarnych czy kabinie prysznicowej będzie po prostu dziecinnie łatwe.
Ogólnie ocenia się, że zmiękczacze wody oszczędzają dla użytkownika ok. 120 zł miesięcznie przy 4 osobowej rodzinie. Na naszym rynku istnieje bardzo duża oferta zmiękczaczy do wody. Większość z nich charakteryzuje się jednak dużym zużyciem soli oraz skomplikowanym użytkowaniem. Największy komfort dają bardzo dobre jakościowo amerykańskie urządzenia Tapworks lub najwyższej jakości zmiękczacze Ecowater. Proszę pamiętać, że jest to nasz zakup na całe życie, więc nie warto kierować się jedynie ceną zmiękczacza. We właściwym doborze systemu pomoże nam wykwalifikowany specjalista. Standardem jest 10-cio letnia gwarancja, co świadczy o wysokiej jakości produktu.   

- filtry montowane na głównym ujęciu wody w budynku dla wody studziennej:

Zasada stosowania filtrów usuwających zanieczyszczenia mechaniczne jest bardzo podobna jak przy wodzie miejskiej. Najlepiej sprawdzają się gotowe zestawy typu BigBlue 10” lub 20”.
Częstym problemem jest występowanie w wodzie bakterii i wirusów. Ma to związek z nieszczelnymi szambami oraz zanieczyszczeniami organicznymi dostającymi się do wody studziennej. Aby mieć gwarancję bezpiecznej wody stosujemy lampy bakteriobójcze. Są to lampy naświetlające wodę promieniami UV i niszczące florę bakteryjną występującą w wodzie. Jest to całkowicie bezpieczna i uznana na całym świecie metoda uzdatniania wody. Ważne, aby przed zastosowaniem odpowiednio dobranej lampy UV zdezynfekować instalację w naszym domu. Robimy to stosując specjalny dezynfekant. Zwykle kupując lampę UV dostajemy dezynfekant wraz ze specjalnym filtrem już w zestawie. Stosowanie lampy UV daje nam bezpieczną wodę ale tylko w połączeniu z uprzednią dezynfekcją instalacji.
Na rynku jest kilku dostawców lamp UV. Przy wyborze warto pamiętać o bezpieczeństwie oraz o kosztach eksploatacyjnych. Lampa UV jest stale podłączona do prądu oraz wody - niezbędny jest zatem fachowy montaż (oczywiście możemy go przeprowadzić we własnym zakresie stosując się do zaleceń producenta), oraz właściwa eksploatacja. Co roku wymieniamy żarnik UV który jest odpowiedzialny za sterylność wody. Cena żarnika ma zatem istotny wpływ na późniejszą cenę użytkowania. Polecamy lampy UV firmy TMA. Zaletą jest polska produkcja na najwyższym światowym poziomie, dostępność wszystkich części zamiennych, niska cena żarników (do 70 % taniej niż w lampach importowanych) oraz niezbędne atesty i certyfikaty

Odżelaziacze wody

Kopiąc studnie nigdy nie wiemy na jaką wodę trafimy. Zwykle satysfakcjonuje nas sam fakt posiadania wody, ale gdy zaczynamy ją eksploatować nieraz okazuje się, że nasza woda zawiera dużo żelaza i manganu.
Rdzawe zacieki na umywalce lub żółta woda w kranie to jeszcze nie jest wielki problem. Musimy się jednak przygotować na wykonanie dokładnego badania wody w sanepidzie. Dopiero z wynikami wody możemy dobierać właściwe metody usuwania żelaza i manganu. Oczywiście najlepiej zlecić tą sprawę specjalistycznej firmie zajmującej się właściwym doborem oraz montażem tego typu urządzeń. Ale we własnym interesie dobrze jest wiedzieć jakie urządzenia odżelaziające mamy do dyspozycji. Najlepsze na rynku, opatentowane systemy usuwania z wody żelaza i manganu  to urządzenia firmy Tapworks. Z oferty możemy wybrać urządzenie regenerowane nadmanganianem potasu (TAP 1047) lub urządzenie ze złożem BIRM regenerowane poprzez napowietrzanie (TAP960). W zależności od jakości wody można też zastosować urządzenie Clack - na tym złożu regenerowanym solą kuchenną usuwamy żelazo rozpuszczone w wodzie, mangan oraz węglan wapnia. Mamy więc niejako dwie pieczenie przy jednym ogniu - wodę bez żelaza i twardości.  Żywotność złóż filtracyjnych w tego typu urządzeniach jest bardzo duża - do 20 lat, ale zależy to przede wszystkim od jakości wody.
Jeśli woda w studni jest tylko ‘twarda’ to wybieramy zmiękczacz wody taki sam jak dla wody miejskiej, opisany powyżej.
Filtry do wody, odwrócona osmoza

    

Filtry kuchenne

Na rynku jest tak duża oferta filtrów kuchennych, że opisywanie każdego dostępnego modelu mija się z celem. Omówmy więc te najskuteczniejsze. Zasada uzdatniania wody do celów spożywczych jest taka, że nie może to być jednocześnie woda do celów gospodarczych. To znaczy, że zastosowanie filtra kuchennego i podpięcie go pod kran kuchenny będzie mało skutecznym rozwiązaniem. Tu istotnym czynnikiem jest czas kontaktu wody ze złożem filtracyjnym - im dłużej, tym lepiej. Polecamy więc filtry z osobną wylewką do wody spożywczej, montowaną obok zwykłego kranu. Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy wiercić dodatkowych otworów to w ofercie są też krany kuchenne z osobnym ujęciem wody filtrowanej.
Filtry podzlewozmywakowe wyróżniają się niską ceną i wysoką skutecznością działania. W zależności od zastosowanych wkładów filtracyjnych uzyskujemy wodę odpowiedniej jakości. Polecamy zastosowanie filtrów opartych na standardowych 10-cio calowych obudowach - do tego typu filtrów istnieje największy wybór wkładów eksploatacyjnych.

Osobną kategorią filtrów kuchennych są systemy odwróconej osmozy. Zapewniają one idealnie czystą wodę do celów spożywczych w każdych warunkach. W sprzedaży jest bardzo duża oferta systemów opartych na odwróconej osmozie. Ceny takich urządzeń zaczynają się już od 250 zł i produkują one tak czystą wodę, że śmiało możemy ją pić bez gotowania.

Najczęstsze pytania zadawane przy zakupie filtrów osmotycznych:

- czy filtr zmieści się pod zlewem w kuchni?
Standardowy system odwróconej osmozy zajmuje ok. 1/3 szafki pod dwukomorowym zlewozmywakiem.
Najmniejsze modele na rynku to urządzenia Premium Line oraz Pure Water.
Zwykle systemy mają osobny zbiornik na czystą wodę połączony z zespołem filtrów giętkim przewodem. Dzięki temu możemy umieścić jedną część urządzenia w innej szafce, zyskując wolne miejsce pod zlewem.

- czy montaż jest trudny?
Zawsze można skorzystać z usługi serwisowej, ale oznacza to zwykle wydanie min. 150 zł. Montaż urządzenia nie jest skomplikowany, z powodzeniem możemy go zrobić sami. Każdy filtr osmotyczny zawiera instrukcję obsługi i montażu. Warto też szukać oferty na zakup urządzenia wraz z bezpłatnym montażem oraz długą gwarancją.
Część filtrów jest też dostarczana do klienta w formie przetestowanej – oznacza to, że po zamówieniu filtra sprzedawca odpowiednio testuje nasze urządzenie – płucze wkłady, sprawdza poprawność działania oraz wydajność i szczelność systemu. Opcja ta jest bardzo wygodna dla klientów.

- Ile wody uzyskam z filtra?
Dzisiejsze filtry osmotyczne produkują min. 200 litrów wody na dobę - nie ma więc obawy, że nagle zacznie nam brakować wody.

- czy woda nie będzie zbyt czysta?
Nie ma pojęcia zbyt czystej wody. Zostaliśmy stworzeni by pić idealnie czystą wodę i jeść zdrową żywność, a faszeruje się nas związkami chemicznymi dodawanymi do wody (chlor) i żywności (polepszacze, konserwanty i inne). O ile mamy niewielki wpływ na jakość naszego pożywienia to warto zadbać o jakość wody którą pijemy. System odwróconej osmozy daje taką gwarancję. Ilość minerałów zawartych w wodzie jest tak minimalna, że nie ma żadnego znaczenia w stosunku do innych spożywanych pokarmów. Woda pozbawiona trujących związków chemicznych, metali ciężkich oraz innych zanieczyszczeń jest z pewnością o wiele zdrowsza niż woda zanieczyszczona ale z minerałami.

- co z minerałami?
Większość filtrów działających na zasadzie odwróconej osmozy jest wyposażona w mineralizatory dolomitowe i posiada podwójną ceramiczną wylewkę - z jednej strony mamy do dyspozycji idealnie czystą wodę, a z drugiej strony wodę zmineralizowaną. Odpada więc noszenie plastikowych butelek ze sklepu. Teraz możesz cieszyć się czystą i smaczną wodą wprost z kranu, również zmineralizowaną.    

- jak często wymieniać wkłady?
W większości systemów wkłady wymieniamy co 6 miesięcy. Szczegółowe informacje o jakości i żywotności zastosowanych wkładów otrzymamy zawsze od sprzedawcy.

- ile wody jest odrzucane do kanalizacji?
Każdy system odwróconej osmozy działa na tej samej zasadzie - czysta woda jest kierowana do zbiornika lub bezpośrednio do wylewki, a zanieczyszczenia z powierzchni membrany są spłukiwane do kanalizacji. Ilość wody kierowanej do odrzutu jest zależna od trzech czynników: temperatury wody zasilającej (idealna to 32’C), ciśnienia wody zasilającej (zalecane to 4,5 atm) oraz zasolenia wody zasilającej (im niższe tym lepiej).
W praktyce bardzo rzadko te trzy czynniki mają idealne proporcje więc nie można jednoznacznie określić ilości wody odrzucanej. Na tą ilość ma też wpływ wydajność i jakość zastosowanej membrany osmotycznej, jakość oraz czystość wkładów wstępnych oraz fakt czy nasze urządzenie jest wyposażone w pompę elektryczną (elektrozawór szybciej odcina dopływ wody). Ilość wody odrzucanej może się więc bardzo różnić i u każdego będzie inna. W profesjonalnych systemach osmotycznych PURICOM odrzut będzie wynosił 50-70% w stosunku do ilości wody czystej, w najtańszych, słabo wyposażonych filtrach wynik może być 1:3 (litr wody czystej na trzy litry wody brudnej). Ilość wyprodukowanej czystej wody oraz ilość wody odrzucanej do kanalizacji sprawdzamy zawsze przy pustym lub zamkniętym zbiorniku.
- jaka gwarancja?
U każdego dostawcy może być inna, warto więc zapytać przed zakupem. Standardowo otrzymujemy 2 lata gwarancji, ale warto poszukać ofert z 5-cio, a nawet 10-cio letnim okresem gwarancyjnym.
Na naszym rynku jest też system Cristalle z 25-cio letnią gwarancją. Należy też zwrócić uwagę, co wchodzi w zakres gwarancji. Zwykle wkłady eksploatacyjne nie są objęte długim okresem gwarancji, ich żywotność wynosi bowiem od 3 do 6 miesięcy. Ale u dobrego dostawcy gwarancją objęte będzie wszystko inne - zarówno jakość wody jak i wszystkie podzespoły, łącznie z membraną osmotyczną.     


- który system wybrać?
Oferta jest naprawdę duża, i wiele zależy od naszych możliwości finansowych. Sprawdza się jednak o zasada: kto tanio kupuje ten drogo płaci. Tanie, azjatyckie systemy oferowane w wielu sklepach kuszą co prawda niską ceną, ale jest to jeden z niewielu argumentów jaki przemawia za ich zakupem. Ponieważ filtr montujemy w szafce pod zlewem warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość miejsca jakie zajmuje, ale także na bezpieczeństwo jakie filtr nam zapewnia. Podstawa to choćby zawór antyzalaniowy. Kolejna sprawa to ilość wody jaka jest zużywana do produkcji wody czystej, co przy stale rosnących cenach wody miejskiej ma istotne znaczenie. Zwróćmy też uwagę na jakość podzespołów – siłą rzeczy nie da się w tanim produkcie zastosować wysokiej jakości części. Długość okresu gwarancji (zwróćmy uwagę co obejmuje) oraz bezpłatny montaż (uwaga na sztuczki typu bezpłatny montaż, ale trzeba zapłacić za dojazd – jak coś jest bezpłatne, to oznacza, że po prostu nie płacimy) też ma wpływ na naszą decyzję. Wybierzmy więc najlepszą dla siebie ofertę kierując się kryteriami: najpierw jakość produktu a dopiero potem cena zrównoważona przez nasze możliwości finansowe.

Filtry łazienkowe

Filtry te mają szerokie zastosowanie w poprawianiu jakości wody używanej do kąpieli lub prysznica. Jako że skóra jest naszym największym organem, przez który wchłaniamy największą ilość zanieczyszczeń z wody - warto zadbać o dobrą wodę do kąpieli. Jeśli nie mamy zastosowanego żadnego filtra wody na wejściu do budynku lub mieszkania to polecam wybrać filtry do łazienki zawierające węgiel aktywny. Zbiera on z wody chlor który podrażnia oczy i powoduje zaczerwienienie skóry. Do wyboru mamy kule kąpielowe wrzucane do wanny z wodą lub rączki prysznica w których umieszczone są wkłady filtrujące. Można też zastosować filtry montowane przed wężem prysznicowym - wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości technicznych.

Filtry pralkowe

Są praktycznie niezbędne, jeśli mamy twardą wodę, a nie posiadamy zmiękczacza wody na głównym ujęciu w budynku. Filtry pralkowe montujemy na przewodzie doprowadzającym wodę do pralki lub zmywarki. Zawierają one polifosfat, dzięki któremu węglan wapnia się nie krystalizuje na grzałkach lub innych elementach urządzeń. Polifosfat stopniowo się rozpuszcza więc albo uzupełniamy jego zapas albo montujemy nowy filtr. Ważna informacja: filtrów z wkładem polifosfatowym nie stosujemy do uzdatniania wody przeznaczonej do picia.