Przejdź do Sklepu

Odwrócona osmoza – jak często wymieniać filtry?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Kategoria:
Data publikacji: 12 lutego 2021

Spis treści:

  1. Z jakich zanieczyszczeń filtr oczyszcza wodę?
  2. Jak prawidłowo eksploatować filtr do wody?
  3. Jak często należy wymieniać wkłady w filtrze?
  4. Jak należy wymienić filtry do wody?
  5. Skąd możesz dowiedzieć się, jak wydajna jest membrana?
  6. Co może wydarzyć się, jeśli będziesz czekał z wymianą filtra zbyt długo?

Czy planujesz kupienie filtra z odwróconą osmozą do wody i zastanawiasz się, jak należy go wymieniać? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące wymiany wkładu.

Z jakich zanieczyszczeń filtr oczyszcza wodę?

W porównaniu do innych sposobów, systemy odwróconej osmozy pozwolą Ci na uzyskanie oczyszczonej wody pitnej szybko oraz tanio. „Sercem” filtrów jest membrana osmotyczna, która oddziela zanieczyszczenia od wody pitnej. Za pomocą urządzenia filtrującego oczyścisz wodę z: bakterii, wirusów, cyst, mikroorganizmów, pierwiastków, amoniaku, dwutlenku siarczanu, sodu, wapnia rtęci oraz z innych zanieczyszczeń. Dzięki temu filtr gwarantuje, że bez względu na parametry chemiczno – biologiczne woda jest zdatna do picia zaraz po przefiltrowaniu.

Jak prawidłowo eksploatować filtr do wody?

Abyś mógł z systemu korzystać jak najdłużej, nie możesz dopuścić do sytuacji, w której membrana wyschnie. W przeciwnym przypadku wymień wszystkie wkłady oraz membranę osmotyczną. Jeśli zamierzasz przez dłuższy czas nie korzystać z filtra, pozostaw go zalanym wodą i zakręć dopływ wody do filtra z zaworem kulowym od przyłącza wody. Jeśli przerwa w korzystaniu z filtra wynosi od 2 do 3 dni, wtedy spuść wodę ze zbiornika, a następnie napełnij go ponownie. Po okresie 3 do 4 lat od rozpoczęcia używania filtra do wody wymień zbiornik na nowy oraz wężyki elastyczne. To naprawdę ważne, ponieważ wszystkie elementy systemu odwróconej osmozy zużywają się pod dłuższym czasie używania.

Jak często należy wymieniać wkłady w filtrze?

Podobnie jak inne filtry służące do oczyszczania wody z zanieczyszczeń, również te z odwróconą osmozą mają określony czas eksploatowania. Najczęściej należy wymienić go, kiedy znajduje się w nim nadmiar zanieczyszczeń. Wymiana filtra nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, dlatego możesz zrobić to samodzielnie. W zależności od jakości wody, która znajduje się w naszych kranach, wkład powinieneś wymieniać raz na pół roku, a maksymalnie raz na rok. Wymiana półroczna jest określana jako mała, podczas wykonywania jej, powinieneś wymienić trzy wkłady wstępne, czyli prefiltry. W trakcie wymiany rocznej powinieneś wymienić trzy wkłady wstępne oraz wkłady liniowe: węglowy, oraz mineralizator.  Obydwa serwisy zarówno roczny, jak i półroczny powinieneś przeprowadzać w odstępie 6 miesięcy. Pierwszy serwis, który powinieneś przeprowadzić to serwis mały. Przyjmuje się również, że częstszy serwis powinieneś przeprowadzać, jeśli korzystać z wody z własnego ujęcia. Dlatego że woda ze studni nie jest w żaden sposób oczyszczana. Rzadziej, kiedy używasz wody z wodociągów, ponieważ zawiera ona mniej zanieczyszczeń.

Jak należy wymienić filtry do wody?

Przed rozpoczęciem wymiany filtra z odwróconą osmozą, dokładnie umyj dłonie. Dzięki temu zapobiegniesz zabrudzeniu membrany. Następnie wyciągnij membranę z zabezpieczającej ją folii. Z nakrętki obudowy membrany wyciągnij wężyk i odkręć nakrętkę. Po czym wyjmij zużytą membranę za pomocą kombinerek albo innych narzędzi. Po wypakowaniu nowej membrany nie wycieraj jej, ale umieść ją w obudowie i podłącz wężyk elastyczny. Na koniec uruchom system odwróconej osmozy i opróżnij go. Po wymianie membrany możesz ponownie korzystać z urządzenia i cieszyć się czystą wodą.

Skąd możesz dowiedzieć się, jak wydajna jest membrana?

Możesz uzyskać informację o tym, jak wydajna jest membrana osmotyczna na dwa sposoby. Możesz sprawdzić to na etykiecie umieszczonej na membranie. Zauważysz ją po wyjęciu membrany z obudowy. Dzięki temu dowiesz się, ile wody jest w stanie uzdatnić w ciągu doby. W zawartej informacji mogą znaleźć się wartości: 35, 50, 75 lub 100 z jednostką GPD, czyli jednego galona. Wartość jednego galona wynosi: 3,785 litra. Drugim sposobem jest sprawdzenie oznaczenia znajdującego się na wężyku do kanalizacji. Dzięki napisowi na tej części dowiesz się, jaka jest wydajność membrany. Możesz przyjąć, że liczba 350 jest zbliżona do wartości 50 GDP, liczba 420 jest zbliżona do wartości 75 GPD, natomiast liczba 550 jest zbliżona do wartości 100 GPD.

Co może wydarzyć się, jeśli będziesz czekał z wymianą filtra zbyt długo?

Jeśli będziesz odkładał wymianę filtra zbyt długo, może okazać się, że spadnie jakość wody, która jest filtrowana. Z czasem filtr przestanie tak dokładnie oczyszczać, dlatego woda będzie miała gorsze parametry w porównaniu do otrzymywanej na początku używania filtra.

Prawidłowe przeprowadzenie wymiany wkładów w systemie odwróconej osmozy, warunkiem koniecznym do jej prawidłowego działania.  Wszystkie niezbędne produkty do wymiany systemu odwróconej osmozy, znajdziesz go na naszej stronie.

cartarrow-right