Obserwuj, polub:

Pytania i Odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania w temacie osmozy

Czym systemy odwróconej osmozy różnią się od tradycyjnych filtrów?

Producenci tradycyjnych filtrów stosują w swoich produktach materiały filtracyjne takie jak sznurki bawełniane, ziemię okrzemkowa, piasek czy węgiel. Głównym elementem systemu odwróconej osmozy, zwanego także RO, jest membrana, w której zastosowana jest półprzepuszczalna błona zatrzymująca mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Tylko molekuły H2O przechodzą przez membranę, natomiast woda zawierająca koncentrację zanieczyszczeń zostaje usunięta z systemu.

Czym woda destylowana różni się od wody po RO?
Woda produkowana metodą odwróconej osmozy jest tak czysta, że często porównuje się ją z wodą destylowaną. Jednak jest to woda lepsza pod względem smakowym i zawartości mikroelementów. Smak wody destylowanej jest mdły, niesmaczny. Przyczyną tego jest fakt, że podczas destylowania pozbywamy się rozpuszczonego w wodzie tlenu i dwutlenku węgla. Gazy te mają decydujący wpływ na smak wody. Przykładem tego może być fakt, iż wody górskie szczególnie bogate w tlen, należą do wód miękkich i zaliczane są do I klasy czystości. Ponadto destylacja wody nie usuwa wszystkich produktów chlorowania wody. Niektóre związki aromatyczne np. ropopochodne związki chloru, które mają niższy punkt wrzenia od wody, przechodzą z parą do wody oczyszczonej. W ten sposób nie pozbywamy się szkodliwych dla zdrowia ludzkiego związków.

Jak zaczęły działać systemy odwróconej osmozy?
Technologia ta była znana od dziesięcioleci, ale dopiero w 1962 roku wprowadzono ją do szerszego użytku, kiedy rząd Stanów Zjednoczonych zbudował zakłady produkujące 3000 litrów dziennie wody osmotycznej dla potrzeb militarnych. Od tamtego czasu powstało tysiące firm wykorzystujących metodę odwróconej osmozy do uzdatniania wody pitnej. Armia Stanów Zjednoczonych wykorzystała ponad 8000 membran w czasie operacji "Pustynna Burza" w 1991 roku. Na Bliskim Wschodzie technologia ta wykorzystywana jest do uzyskiwania słodkiej wody w miejscowościach nadmorskich pozbawionych naturalnych źródeł czystej wody.

Czy system odwróconej osmozy usuwa sól z wody?
Pierwotnie system ten został skonstruowany dla Marynarki Wojennej do uzyskiwania wody pitnej z wody morskiej, co było doskonałym pomysłem ze względu na jego niezawodność w "walce" z solą.
W celu sprostania wymaganiom stawianym wodzie pitnej skonstruowano membranę typu TFC oraz TFM. Membrany te w zależności od ciśnienia wody zasilającej, stężenia w niej jonów sodu i potasu, usuwają ponad 90% związków chemicznych. System odwróconej osmozy nadaje się idealnie dla ludzi mających problemy z wysokim ciśnieniem, którym lekarze zalecili dietę o małej zawartości sodu.

Czy system odwróconej osmozy usuwa bakterie i wirusy?

Membrana usuwa z wody wszystkie mikroorganizmy, dzięki czemu uzyskujemy wodę sterylnie czystą. Dzieje się tak ze względu na nieproporcjonalnie mniejsze od bakterii i wirusów otwory znajdujące się w półprzepuszczalnej błonie, z której zbudowana jest membrana. Przy montażu należy jednak zachować sterylność z uwagi na możliwość wtórnego skażenia układu magazynującego wodę.

Dzięki filtrom odwróconej osmozy dostarczysz swojej rodzinie naprawdę czystą wodę


Czy woda otrzymana dzięki odwróconej osmozie wpływa na smak napojów?
Odwrócona osmoza usuwa z wody niewidoczne zanieczyszczenia mające negatywny wpływ na walory smakowe i zapachowe napojów. Czysta woda intensyfikuje smak i zapach soków, kawy czy herbaty z uwagi na fakt przedostawania się przez membranę rozpuszczonych w wodzie gazów: tlenu, azotu, częściowo dwutlenku węgla. Kostki lodu z wody osmotycznej są zawsze krystalicznie przejrzyste i nie zmieniają smaku drinków lub napojów chłodzących.

Najlepszy możliwy smak napojów przygotowanych z wody osmotycznej

Czy woda osmotyczna jest dobra dla dzieci?

Woda otrzymana w procesie odwróconej osmozy jest wyjątkowo wskazana dla dzieci, które są szczególnie narażone na szkodliwe związki zawarte w wodzie kranowej takiej jak chlor i jego związki chloropochodne. Nie tylko jest ona wskazana do przyrządzania pokarmów, ale również do kąpieli niemowląt i dzieci, których - wrażliwa na chlor, chemikalia i sole wapnia występujące w wodzie wodociągowej - skóra może być narażona na podrażnienia i uczulenia będące początkiem poważnych chorób.

Dzięki wodzie osmotycznej zadbasz o zdrowie swojego dziecka


Jakie inne korzyści wynikają ze stosowania odwróconej osmozy?
Higiena osobista - chlorowana i zanieczyszczona woda jest przyczyną wielu problemów z cerą. Zamiast stosować kosztowne półśrodki, w postaci kremów, czysta woda pozwoli zachować naturalną barierę ochronną skóry.

Woda osmotyczna dla osób o cerze wrażliwej
Zdrowie - picie dużych ilości czystej wody jest ogólnie zalecane przez lekarzy dla zachowania zdrowia i sił witalnych, natomiast dla ludzi ze skłonnościami do tworzenia się kamieni w nerkach i woreczku żółciowym jest po prostu wymagane. Woda osmotyczna jest też szczególnie polecana wszystkim z osłabionym systemem odpornościowym.
Gospodarstwo domowe - stosując wodę z urządzeń odwróconej osmozy ekspresy do kawy, czajniki, żelazka z nawilżaczem, naczynia kuchenne nie "zarastają" kamieniem.
Oszczędności - posiadając domowy system odwróconej osmozy nie musisz kupować, transportować ani magazynować wód mineralnych kupowanych w sklepach. Masz w domu źródło czystej, smacznej wody z którego możesz korzystać bez ograniczeń!