Jakość wody dostarczanej dawniej do polskich gospodarstw domowych pozostawiała wiele do życzenia. Płyn, który wydobywał się z kranu miewał nieprzyjemny zapach. Przez ilość chloru, którą wykorzystywano do oczyszczania wody, stawała się ona mętna. Jej smak również należał do mało przyjemnych. Po zmianie systemu sytuacja wody w polskich domach pod tym względem nieco się poprawiła, ale niechęć do kranówki pozostała na długo. Właśnie dlatego w Polsce wciąż dużą popularnością cieszy się woda butelkowana. Czy jednak rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Kupujący ma wrażenie, że dostaje płyn wysokiej jakości, który pozytywnie wpłynie na jakość jego życia, pozwoli dbać o zdrowie i sprawi, że gotowane przy jej użyciu potrawy staną się smaczniejsze. W rzeczywistości jednak woda zamknięta w plastikowej butelce nie różni się wiele od tej, która dostarczana jest do domów za pomocą wodociągów.
Jak wiadomo, wspomniane butelki nie należą do najbardziej ekologicznych rozwiązań. Nie wszystkie poddane mogą być recyklingowi, wyrzucone do śmieci będą rozkładać się na wysypiskach setki lat. W związku z tym wiele osób decyduje się na zakup systemu filtracji wody do swojego domu, by ograniczyć zużycie plastiku w codziennym życiu. Jednym z najpopularniejszych produktów, które mogą poprawić jakość wody w domu, są dzbanki wyposażone w specjalny filtr. Czy korzystanie z nich jest bezpieczne dla zdrowia? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, zanim postanowisz włączyć ten produkt do swojego domowego wyposażenia.
Woda, która transportowana jest przez rury wprost do Twojego kranu, bywa naprawdę wątpliwej jakości. W niektórych miejscach Polski zdarza się co prawda, że jest wystarczająco czysta, aby była zdatna do picia bez żadnych dodatkowych zabiegów. Na jakość płynu negatywnie wpływać może stara instalacja. Wapń, magnez, żelazo oraz mangan – to pierwiastki, które w nadmiarze występują w starych rurach. Do tego dochodzą zanieczyszczenia mechaniczne – rdza i osady różnego typu, przez które ciecz ma nieprzyjemny zapach i jest mętna. W związku z tym woda, która przez płynie z wielu polskich kranów, znacznie zwiększa swoją twardość. W przypadku, jeżeli woda, z której korzystasz w domu na co dzień, jest nieco mętna, ma dziwny zapach, albo nieprzyjemnie smakuje – warto będzie ją dodatkowo przefiltrować przed użyciem lub wypiciem.
Dzbanek filtrujący jest urządzeniem składającym się z trzech części. Największym elementem konstrukcyjnym jest zewnętrzny pojemnik, w którym zbiera się przefiltrowana woda. Może mieć on różną pojemność. Kolejną, a zarazem najważniejszą częścią jest filtr, który z kolei znajduje się wewnątrz dzbanka. Właśnie do niego wlewa się kranówkę. Zazwyczaj filtry, które wykorzystywane są w tym systemie uzdatniania wody, korzystają z metody oczyszczania węglem aktywnym – posiadają niezwykle skuteczny i wydajny wkład filtracyjny. Dzięki swojej konstrukcji nie przepuszczają one nawet najmniejszych szkodliwych cząsteczek.
Wróćmy jednak do wcześniej postawionego pytania dotyczącego dzbanków filtrujących: czy są zdrowe? Otóż francuska Agencja Bezpieczeństwa Żywności i Środowiska wydała jakiś czas temu oświadczenie, w którym poinformowała konsumentów, że z niektórych wkładów filtrujących do wody mogą przeniknąć takie zanieczyszczenia, jak chociażby cząsteczki srebra, sodu czy potasu. W związku z tym, decydując się na kupno dzbanka, warto zainwestować w produkt od sprawdzonego, renomowanego producenta.
Gwarancją bezpieczeństwa podczas korzystania z dzbanka filtrującego jest postępowanie zgodnie z instrukcją zawartą przez producenta. W niej zawarte są wszelkie potrzebne informacje dotyczące właściwej pielęgnacji produktu. Między innymi dowiesz się z niej, co jaki czas powinieneś wymieniać wkład, a także jak należy czyścić dzbanek. Jest to niezwykle istotne – dzięki temu nie dojdzie do pojawienia się w nim drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia. Producent zazwyczaj informuje również o tym, ile może stać odfiltrowana woda, zanim przestanie być zdatna do spożycia. Niektóre modele dzbanków filtrujących wyposażone są w elektroniczny licznik z sygnalizatorem LED, który sygnalizuje, kiedy konieczna jest wymiana wkładu.
Sprawdź: Dzbanki do filtracji wody
Jako firma działamy na polskim rynku nieustannie od 1991 roku. Specjalizujemy się w sprzedaży, serwisie, a także montażu systemów uzdatniania wody. W związku z tym mamy wystarczająco duże doświadczenie i wiedzę, by oferować swoim klientom najlepsze rozwiązania w dziedzinie oczyszczania wody. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór dzbanków filtrujących, które odpowiednio użytkowane nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla Twojego bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że za pomocą tego artykułu rozwialiśmy Twoje wątpliwości na temat tego, czy dzbanki filtrujące są bezpieczne dla zdrowia. Na sam koniec zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą, jeżeli jesteś zainteresowany korzystaniem z takiego systemu uzdatniania wody.