Na naszym blogu wielokrotnie podkreślamy, jak duże znaczenie ma dla nas i dla naszej planety woda. To właśnie ona stanowi podstawowy składnik naszej diety - bez niej nie jesteśmy w stanie przeżyć. Dokładnie to samo tyczy się wielu innych organizmów na ziemi, w tym zwierząt i roślin. Każdego dnia woda jest powszechnie wykorzystywana do produkcji ogromnej ilości wyrobów, których używamy na co dzień, a także do dbania o higienę osobistą i porządek w domu Za każdym razem przedstawiając te fakty, wskazujemy również, że jest to powodem, dla którego warto zadbać o jakość wody, którą wykorzystujemy do różnych celów.
Mimo tego, że woda jest nam niezbędna do życia, to niezależnie od tego, skąd ją czerpiemy, jej jakość może pozostawiać wiele do życzenia i mogą znajdować się w niej niebezpieczne związki, które negatywnie wpłyną na stan naszego zdrowia. Wspominamy przy tym, że najwyższą jakość wody pozwalają nam uzyskać różnego rodzaju filtry, których zadaniem jest oczyszczenie jej ze wszelkich szkodliwych substancji czy zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Mówiąc o filtrach, często jednak skupiamy się na tym, jakie korzyści one zapewniają oraz jak bardzo są one skuteczne, jednak zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele osób chciałoby się dowiedzieć, w jaki sposób one funkcjonują. Postanowiliśmy więc opracować artykuł, w którym przybliżymy nieco proces oczyszczania filtra i pokażemy “od kuchni” jak on działa. Serdecznie zapraszamy wszystkich do lektury.
Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu sposobu działania i budowy filtrów do wody, warto na początek przedstawić, czym są i do czego dokładnie służą. W zależności od przeznaczenia, filtry do wody różnią się między sobą wyglądem i konstrukcją. Większość osób najczęściej kojarzy popularne dzbanki filtrujące z niewielkimi węglowymi wkładami filtrującymi. Stanowią one świetne rozwiązanie do domu i zazwyczaj są one pierwszą opcją, którą wybierają osoby zainteresowane poprawą jakości wody pitnej. Innym typem filtrów są rozwiązania, które montuje się jako element instalacji wodnej. Tutaj można wymienić m.in. filtry nakranowe, filtry na wejście wody, filtry łazienkowe, filtry do pralek i zmywarek, filtry do dystrybutorów, filtry do lodówek czy filtry prysznicowe. Każdy z nich różni się budową wewnętrzną i oferuje inne możliwości. Ich wygląd, konstrukcja, sposób oraz miejsce instalacji uzależnione są właśnie od zastosowania.
Jak już wspomnieliśmy - głównym zadaniem filtrów jest oczyszczanie wody ze szkodliwych substancji i pierwiastków, a także neutralizacja bakterii, czyli ogólna poprawa jej jakości. Niektóre z przedstawionych produktów mają jednak szersze możliwości, jak np. redukcja twardości, dzięki czemu poprawia się smak wody oraz jej właściwości.
Sposób działania filtrów do wody zależny jest od ich przeznaczenia. Zdecydowana większość urządzeń przeznaczonych do filtracji wody wykorzystuje proces odwróconej osmozy, który pozwala na uzyskanie fenomenalnych efektów oczyszczania. Sama odwrócona osmoza polega na przepuszczeniu roztworu o większym stężeniu przez specjalną membranę, która zatrzymuje zanieczyszczenia i szkodliwe bakterie oraz chemikalia. Zazwyczaj cały filtr składa się z więcej niż jednego wkładu - najczęściej towarzyszą mu dodatkowe wkłady węglowe zatrzymujące różne rodzaje zanieczyszczeń, a także wkłady mineralizujące, które wzbogacają ją o dodatkowe pierwiastki, dzięki czemu staje się ona zdrowsza i smaczniejsza.
W przypadku mniej zaawansowanych filtrów najczęściej można natomiast spotkać wkłady węglowe, które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem wody, usuwając z niej szkodliwe środki. Bakterie i zanieczyszczenia znajdujące się w takiej wodzie, po przepuszczeniu przez odpowiedni wkład zostają zneutralizowane lub całkowicie zatrzymane, a w efekcie uzyskujemy czysty i nadający się do dalszego użytku płyn.
Jeśli chodzi o samą budowę filtra, to również jest ona zależna od przeznaczenia danego urządzenia. Aby jednak ułatwić zrozumienie tego zagadnienia, posłużymy się przykładem filtra osmotycznego RO6. W tym urządzeniu znajduje się łącznie sześć elementów filtrujących: 2 polipropylenowe wkłady wstępne o różnej przepuszczalności, wkład węglowy blokowy, membrana 75GPD, wkład liniowy węglowy stworzony na bazie materiału z orzechów kokosowych, oraz wkład mineralizujący, który wzbogaca oczyszczoną wodę o niezbędne związki mineralne i mikroelementy.
Ze względu na to, że filtry do wody cieszą się bardzo dużą popularnością, na rynku pojawiło się wielu producentów oraz dystrybutorów tego rodzaju produktów. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że urządzenie, które zamierzasz zamówić, jest naprawdę wysokiej jakości i nie zawiedzie Cię wtedy, kiedy najbardziej będziesz tego potrzebować, to najlepszym wyborem będzie renomowany i cieszący się pozytywnymi opiniami sklep - taki jak nasz. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.