Przejdź do Sklepu

Jak i szybko i skutecznie usuwać osady z kamienia w łazience?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Data publikacji: 9 marca 2022

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nie zdarzyło się spojrzeć z bezsilnością na stale zwalczany, ale niezwykle szybko powracający problem brzydkich osadów w łazience. Nie jest to tajemnicą, że każdy wolałaby czas spędzany na porządkach domowych spożytkować w przyjemniejszy sposób. Radość z pełnej błysku łazienki szybko mija, a problem kamienia stale powraca. Czy można sobie skutecznie z nim poradzić?

Czym tak naprawdę jest kamień?

Kamień powstaje na skutek działania wysokiej temperatury i wytrącania się węglanu wapnia z wody. Ma to nieodzowny wpływ na wygląd łazienek i funkcjonalność armatury. Powstający w słuchawce kamień zatyka dziurki, przez co woda przepływa z mniejszym ciśnieniem. Ten nieestetyczny osad może mieć negatywny wpływ nie tylko na aspekty wizualne. Jeśli nie zostanie odpowiednio wcześnie usunięty to niemożliwe stanie się odzyskanie dawnego blasku sprzętów łazienkowych, na których się osadza. Będą się one nadawały już jedynie do wyrzucenia.

Jak rozpuścić osad z kamienia?

Wiele osób zmagających się z problemem kamienia uważa, że rozpuszczenie osadu nie jest wykonalne. Inni są za to przekonani, że są to w stanie wykonać nawet domowym sposobem. A jak jest naprawdę? Czy da się rozpuścić osad z kamienia i to bez specjalistycznych środków? W tym celu przydatne okażą się takie produkty spożywcze, jak sok z cytryny, ocet czy nawet cola. Dobrze sprawdzić się może także domowa pasta zwalczająca kamień. Jej przygotowanie jest banalnie proste. Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z wodą w proporcjach 3:1, a następnie pozostawić roztwór na 2 godziny. Ostatnim krokiem jest umycie powierzchni i wytarcie na sucho.

Jak usunąć osad z kamienia w muszli klozetowej?

Osad z kamienia w toalecie jest najbardziej zauważalnym skutkiem twardej wody. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o czystość muszli klozetowej, to problem będzie się tylko pogłębiał. Regularne mycie toalety jest zatem bardzo istotne. Osadzający się kamień przede wszystkim w miejscu ściekania wody i na samym dnie sedesu. Istnieją kostki odświeżające, które nie tylko mają na celu zadbać o kwestie zapachowe, ale także zwalczać kamień. To rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku utrzymania czystości muszli klozetowej. Co należy zrobić w przypadku, gdy kamień już się tam znajduje i chcemy go usunąć?

Skuteczne mogą okazać się również domowe sposoby. W przypadku niezbyt grubego osadu można zastosować sodę oczyszczoną, która dzięki swoim właściwościom wybielającym i ściągającym skutecznie zdezynfekuje i oczyści powierzchnię muszli klozetowej. Wystarczy wymieszać ⅓ szklanki sody oczyszczonej z ¼ szklanki kwasku cytrynowego, a następnie roztwór wsypać do muszli klozetowej. Kolejnym krokiem jest wymieszanie zawartości klozetu i poczekanie na wytworzenie się piany, a następnie należy pozostawić toaletę na 30 minut. Ostatnim krokiem jest tradycyjne umycie powierzchni. Dla uzyskania najlepszych efektów powinno się powtarzać tę metodę raz w tygodniu.

W przypadku długotrwale zalegającego osadu niezbędne może być zastosowanie specjalistycznych preparatów.

Jak usunąć osad z kamienia z płytek?

Jak należy postępować z kamiennym osadem na płytkach? W tym przypadku również możemy zastosować domowe, ekologiczne metody. Wystarczy przygotować roztwór z soku z cytryny, wody i octu. Przydatne okaże się także użycie butelki z atomizerem. Należy równomiernie nałożyć preparat na płytki i poler do momentu uzyskania satysfakcjonującego efektu. Sposób ten będzie dobrym rozwiązaniem do zastosowania szczególnie w miejscach, gdzie kamień na płytkach osadza się najbardziej. Są to okolice umywalki, kabiny prysznicowej, a także wanny.

Jak usunąć osad z kamienia z kabiny prysznicowej?

W tym przypadku rozwiązaniem okazuje się być białe wino, które wystarczy przelać do butelki z atomizerem. Trzeba odczekać około pół godziny i spłukać i przetrzeć suchą szmatką.

Jak wyczyścić osad z kamienia z armatury?

Zmagasz się z problemem matowej armatury, która docelowo powinna lśnić? Kamień uporczywie przeszkadza Ci w cieszeniu się piękną, czystą łazienką? Armatura jest bardzo często niedocenianym elementem wystroju, a jej nieestetyczny wygląd może odebrać uroku całej aranżacji. Jednak istnieje sposób na to, by skutecznie zadbać o nieskazitelny wygląd elementów wyposażenia łazienkowego. Krany są jedną z najtrudniejszych do utrzymania czystości powierzchni. Spowodowane jest to tym, że oprócz kamienia gromadzi się tam także mydlany osad.

Stosowany w tych miejscach sok z cytryny czy ocet nie zadziałają prawidłowo. Zamiast zwalczać problem, spłyną, nie pozwalając zadziałać substancjom. Co należy zastosować w takiej sytuacji? Rozwiązanie jest bardzo proste. Należy nasączyć szmatkę jednym ze wspomnianych wcześniej produktów spożywczych i umieścić na kranie. W celu utrzymania lepszego efektu warto przywiązać materiał, by okalał armaturę z każdej strony. Tak przygotowany kran należy pozostawić na kilka godzin, co jakiś czas nasączając szmatkę octem czy sokiem z cytryny. Po tym czasie trzeba zdjąć całą konstrukcję i przetrzeć powierzchnię na sucho. W przypadku nieuzyskania satysfakcjonujących efektów końcowych należy powtórzyć tę czynność.

 

cartarrow-right