Przejdź do Sklepu

Barwa wody- czym jest i od czego zależy?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Kategoria:
Data publikacji: 11 maja 2021

Spis treści:

    1. Barwa wody- czym jest i od czego zależy?
    2. Barwa wody - norma
    3. Od czego zależy barwa wody?
    4. W których przypadkach należy oczyścić wodę?
    5. Jak przywrócić neutralną barwę wody?
    6. Zaopatrz się w profesjonalny sprzęt

Mogłoby się wydawać, że woda jest cieczą przezroczystą, jednak jest to powszechny mit. Co więcej, w wielu przypadkach jej barwa może się zmieniać przez działanie różnych czynników, przede wszystkim dodatkowych substancji, które się w niej znajdują - również zanieczyszczeń. Jaka jest dopuszczalna barwa wody pitnej i od czego zależy?

Woda jest potrzebna do życia. U ludzi reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie i wpływa na zdrowie. Czy można jednak pić wodę o nie-neutralnym kolorze?

Barwa wody - co to?

Barwa wody jest cechą optyczną cieczy, dlatego przede wszystkim spełnia funkcje estetyczne, jednak w pewnym sensie może pomóc w ocenie jej właściwości. Wbrew powszechnemu przekonaniu jest jasnoniebieska, jednak w małych objętościach faktycznie wydaje się bezbarwna.

Barwa wody - norma

Zastanawiasz się, jaka jest dopuszczalna norma wody pitnej? Według obecnie obowiązującego prawa nie da się jasno wskazać wartości, która by sugerowała, że dana próbka nadaje się do spożycia, a inna nie. Jest to związane z faktem, że zmiana rozporządzenia odnośnie parametrów omawianej cieczy sprawiła, iż aktualnym wymaganiem jest zwyczajnie to, by była ona akceptowalna przez konsumentów.

Starsze zapisy rozporządzenia dokładniej wyjaśniały wskazania odnośnie parametru, którym jest barwa wody. Skala wzorca platynowo-kobaltowego stosowana w pomiarach pozwalała określić, czy kolor jest niewłaściwy - kiedy wartość ze wspomnianej skali przekraczała 15 mg Pt/l. W praktyce jednak niewiele osób miało możliwość dokładnego zbadania swojej wody, ponieważ wymagało to wykonania profesjonalnych testów.

Od czego zależy barwa wody?

Konkretna barwa może oznaczać obecność różnych substancji, które w niektórych sytuacjach mogą powodować niebezpieczeństwo dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach dla życia człowieka. W takim razie od czego zależy kolor wody?

Żółta woda z kranu - to bardzo często spotykane odstępstwo od normy i wiąże się z obecnością zbyt dużej ilości manganu. Czasami przez ów pierwiastek spotykana jest nawet brązowa woda z kranu. Żółty kolor może również być spowodowany podwyższoną zawartością żelaza.

Zielona woda - zielona woda jest najczęściej spotykana w przypadku podziemnych ujęć, przede wszystkim studni. Barwa ta jest spowodowana przez liczne planktony, glony, niewielkie rośliny czy mikroorganizmy żyjące w środowisku wodnym.

Szmaragdowa woda - szmaragdowa woda jest najczęściej spowodowana dużą ilością siarkowodoru.

Woda zielono-niebieska z kranu - niebiesko-zielony kolor wody jest prawdopodobnie związany z postępującą korozją w rurach miedzianych.

W których przypadkach należy oczyścić wodę?

Najbardziej niebezpieczną dla zdrowia sytuacją jest obecność mikroorganizmów w wodzie, które mogą powodować zieloną barwę. Różne gatunki rozwijają się na skutek znajdujących się w okolicy pól uprawnych czy hodowli zwierząt. Jednym z najczęściej spotykanych mikroorganizmów jest bakteria E. coli, która po przedostaniu się do organizmu człowieka może spowodować ostre schorzenia układu pokarmowego i moczowego.

Mangan powodujący żółtą barwę nie jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, jednak może przyczyniać się do rozwoju mikroorganizmów. To nie wszystko, ponieważ zostawia w instalacji osad, który z kolei może zmniejszyć efektywność różnych urządzeń i spowodować awarie. Przede wszystkim jednak pogarsza właściwości organoleptyczne, a więc smak i zapach wody.

Żelazo działa podobnie, a więc znacznie pogarsza smak wody. Staje się on cierpki i metaliczny. Pierwiastek może również przyspieszać korozję w instalacji. Co więcej, korzystanie z zażelazionej wody podczas prania odzieży może pozostawić na niej trudne do pozbycia się brunatne osady.

Jak przywrócić neutralną barwę wody?

Kolor wody w Twoim domu odbiega od normy? W takim razie warto zaopatrzyć się w urządzenia do filtrowania. Powinny być dobrane do rodzaju konkretnego zanieczyszczenia.

W przypadku wspomnianych mikroorganizmów najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnej lampy UV przy głównym ujęciu wody w budynku. Promieniowanie ultrafioletowe rozkłada DNA mikrobów, jednocześnie nie zmieniając właściwości wody.

Jeżeli w Twojej instalacji płynie woda z wysoką zawartością żelaza i manganu, to najlepszym rozwiązaniem będą odmanganiacze i odżelaziacze. Systemy przeznaczone do filtracji tego rodzaju również umieszcza się przy głównym zaworze, dzięki czemu woda w całej instalacji zostanie oczyszczona. Zazwyczaj są to maszyny automatyczne, które samodzielnie dokonują regeneracji złoża filtrującego w czasie wyznaczonym przez użytkownika.

Zaopatrz się w profesjonalny sprzęt

Posiadamy w ofercie wspomniane wyżej urządzenia i systemy do filtracji, które wyróżniają się długą żywotnością, wytrzymałością, efektywnością i energooszczędnością. Możemy także pomóc Ci w dobraniu urządzenia idealnie dopasowanego do predyspozycji i wymagań obiektu oraz zaistniałego zanieczyszczenia.

cartarrow-right