Przejdź do Sklepu

Co to woda strukturalna i jakie posiada właściwości?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
filtry-wody-do-mieszkancow-katowic
Data publikacji: 10 marca 2022

Woda jest jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do przeżycia wszystkim żywym organizmom. Stanowi znaczną część ludzkiego ciała, bo aż 70%. Woda pozwala na prawidłowe działanie bardzo wielu funkcji organizmu. Właśnie dlatego niezbędne jest dostarczanie ludzkiemu organizmowi odpowiednich ilości wody, która do tego będzie dobrej jakości. W związku z tym zdecydowanie zwiększyła się świadomość dotycząca spożywania wody. W dzisiejszych czasach w krajach rozwiniętych w stosunku do wody pitnej i jej jakości istnieje wiele rygorystycznych wymogów, które mają zapewnić bezpieczeństwo.

Jest to możliwe, dzięki postępowi technicznemu, dzięki któremu dostępnych jest wiele nowoczesnych metod uzdatniania wody. W związku z tym skupiam się na znalezieniu takiego rodzaju wody, który będzie najzdrowszy dla organizmu. Z tego powodu od dłuższego czasu coraz większą popularnością cieszy się tak zwana woda strukturalna. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć to zagadnienie i odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z wodą strukturalną.

Co to jest woda strukturalna?

Na wstępie warto wytłumaczyć, czym właściwie jest woda strukturalna. Według zwolenników teorii związanej z tym, co to jest woda strukturalna i tego, jakie ma właściwości, ważniejsza od składu wody jest struktura cząsteczek, z których jest ona zbudowana. W związku z heksagonalną budową wody strukturalnej ma ona rzekomo lepiej przedostawać się przez błony komórkowe. Teoria głosi, że w związku z tym, że woda strukturalna ma budowę najbardziej zbliżoną do tej w naszych organizmach. Idąc dalej, taka woda ma strukturę zbliżoną do idealnej w przeciwieństwie do wody, która w wyniku różnych procesów zostaje uzupełniona o różnego rodzaju minerały i inne składniki. Taka woda według teorii ma mieć strukturę zupełnie inną, która jest chaotyczna. Przez to przyswojenie wody o niepasującym kształcie, takiej jak na przykład woda mineralna czy pochodząca z kranu, ma być ciężej przyswajalna i bardziej męcząca dla organizmu niż woda strukturalna.

Woda strukturalna - jak zrobić i skąd ją wziąć?

Wodę strukturalną można znaleźć między innymi w warzywach i owocach, ale przede wszystkim pozyskuje się ją z lodu. Dlatego jej przygotowanie nie jest zbyt skomplikowane. Zamarzniętą wodę wystarczy zagotować, a następnie odstawić i dać jej czas potrzebny na ostygnięcie. Kiedy woda nie będzie już ciepła, należy wstawić ją do zamrażalnika na około 3-4 godziny. Następnie należy wyjąć naczynie z wodą przebić się przez lodową warstwę i przelać zawartość do innego naczynia lub pojemnika i woda strukturyzowana jest gotowa. Można również użyć przeznaczonych do tego procesu urządzeń.

Woda strukturalna - jakie ma właściwości?

O właściwościach wody strukturalnej mówi się dużo, ale wśród najczęściej wymienianych są te związane z wpływem na organizm. Teoretycznie woda strukturyzowana ma służyć między innymi szybszej odnowie tkanek i komórek, dzięki czemu skóra ma być młodsza czy łagodzeniu różnego rodzaju dolegliwości. Oprócz tego ma korzystnie wpływać na pracę przewodu pokarmowego, a także przyspieszać przemianę materii w organizmie, wspomagając proces odchudzania.

Dodatkowo woda strukturalna ma być dobra na alergię, a także zwiększać sprawność fizyczną i umysłową. Mówi się nawet o tym, że spożywanie tego rodzaju wody wydłuża młodość. Jak więc widzisz, woda strukturyzowana ma rzekomo bardzo wiele różnych właściwości zdrowotnych, które mają wzmocnić Twój organizm. Jednak problemem z wodą strukturyzowaną jest to, że właściwie nie ma porządnych dowodów, które przemawiałyby za tym, że cała teoria z nią związana ma poparcie naukowe. Wymienione tutaj właściwości wody strukturalnej, które są najczęściej przywoływane przez jej zwolenników, można uzyskać poprzez regularne spożywanie.

Czy woda strukturalna leczy?

Woda strukturalna sama w sobie nie leczy, a jej wpływ na organizm jest trudny do zweryfikowania ze względu na to, że na przykład woda alkaliczna również ma podobne właściwości. W związku z tym, że woda strukturyzowana i teorie z nią związane nie zostały w żaden rzetelny sposób potwierdzone naukowo, w tym wypadku pozostaje kwestia własnych preferencji. Cała teoria jest związana z homeopatią, która sama wzbudza bardzo dużo kontrowersji.

Kontrowersje związane z wodą strukturalną

Świat nauki jest w znacznej mierze zgodny co do tego, że woda strukturalna i jej właściwości to bardziej mit niż prawda. Wpływ na to mają bardzo nieliczne badania, których dodatkowo nie udawało się powtórzyć, w związku z czym cała wartość teorii jest mocno wątpliwa. Oczywiście spożywanie takiej wody nie powinno mieć żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia i organizmu człowieka, ale musisz mieć również na uwadze, że pozytywnych efektów, które będą zasługą bezpośrednio wody strukturalnej, również nie uświadczysz.

cartarrow-right