Spis treści:
W wodzie może się znajdować wiele związków potencjalnie niebezpiecznych dla organizmu człowieka. Jednym z nich są azotany w wodzie pitnej. Skąd się biorą, jakie ryzyko powodują, jak się ich pozbyć oraz w jakich przypadkach warto skorzystać z profesjonalnej filtracji? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Azotany to grupa związków chemicznych (sole i estry kwasu azotowego), które wyróżniają się silnymi właściwościami utleniającymi, przez co mogą powodować różnego rodzaju schorzenia, jeżeli organizm przyswoi je w zbyt dużej ilości.
Azotany w wodzie pojawiają się przede wszystkim ze względu na wpływ człowieka na środowisko. Jest to związane z wysokim zapotrzebowaniem na żywność - rolnicy zwiększają efektywność swoich upraw poprzez użyźnianie gleb związkami azotowymi. Tego rodzaju nawozy przenikają nie tylko do gleby, ale też do wody i żywności.
Najczęściej spotyka się azotany w wodzie ze studni. Jest to związane głównie z możliwym kontaktem cieczy ze związkami azotowymi znajdującymi się w glebie. Z tego powodu szczególnie narażonymi terenami są te, na których jest rozwinięte rolnictwo. Oczywiście azotany mogą mieć kontakt z wodą nie tylko w przypadku pól uprawnych. Można je również wykryć w większych ilościach nawet w wodzie wodociągowej.
Azotany wykazują działanie kancerogenne (powodujące nowotwory). Jest to związane przede wszystkim z rozkładem wolnych rodników w organizmie. Badania przeprowadzone na zwierzętach udowodniły, że nawet niewielka ilość azotanów przyczyniła się do powstania chorób nowotworowych. Z tego powodu zagrożeniem jest nie tylko przekroczona zawartość tych substancji, ale też ta w granicach normy. Warto mieć świadomość, że azotany w wodzie przyczyniają się do zachorowania na raka przełyku, żołądka, trzustki, jelita grubego, jajników i piersi. Na toksyczne działanie tych związków są szczególnie narażone dzieci, które posiadają w organizmie podatną na utlenianie hemoglobinę płodową, przez co redukują mniej szkodliwe azotany (V) do bardziej niebezpiecznych azotanów (III). U najmłodszych związki te zwiększają ryzyko pojawienia się białaczki.
W czasopiśmie Environmental Research opublikowano badania, z których wynika, że azotany przyczyniają się do około 12 tysięcy zachorowań na raka w USA w skali roku. Z tego powodu ważną kwestią jest uświadamianie społeczeństwa o potencjalnym niebezpieczeństwie tych związków. Azotany są nie tylko powodem zachorowań na nowotwory, to także źródło problemów związanych z niedokrwistością, niską masą urodzeniową dzieci czy przedwczesnymi porodami.
Norma dotycząca azotanów w wodzie pitnej reguluje ich zawartość, która w Polsce i krajach europejskich nie powinna przekraczać 50 mg/l. Jednocześnie warto wiedzieć, że we wspomnianych powyżej Stanach Zjednoczonych prawo nie dopuszcza przekroczenia 10 mg/l, jednak ta wartość graniczna jest nadal bardzo wysoka. Z tego powodu dobrze jest samodzielnie się zainteresować jakością wody w swoim domu i - jeżeli zaistnieje taka potrzeba - zastosować systemy filtracyjne.
Wspomnieliśmy wcześniej, że najczęściej spotyka się azotany w wodzie ze studni, jednak należy mieć świadomość, iż ich wysoka zawartość może dotyczyć wodociągów (skoro norma w naszym kraju to aż 50mg/l). Naukowcy sugerują, że azotany w wodzie pitnej nie powinny przekraczać 0,14 mg/l. Jeśli zastanawiasz się, czy należy obawiać się azotanów w wodzie z kranu w Twoim domu, to przede wszystkim zalecamy wykonanie badania cieczy. Dzięki temu nie tylko będzie można określić, czy filtracja jest konieczna, ale też wykryć inne związki, które mogą stanowić ewentualne niebezpieczeństwo dla organizmu.
Trzeba wiedzieć, że azotany w wodzie z kranu mogą negatywnie oddziaływać na organizm nie tylko poprzez napoje i pożywienie, ponieważ wchłania je również skóra. Z tego powodu warto wyposażyć się w zaawansowane urządzenia do filtracji, które zostaną zamontowane przy głównym ujęciu wody w budynku. Z tego powodu związki zostaną usunięte z całej instalacji. Tego rodzaju maszyny są bardzo wygodne w użytku, ponieważ w większości przypadków działają automatycznie i są bezobsługowe. Woda przepływająca przez złoża jonowymienne zostanie oczyszczona, a do regeneracji tego złoża wystarczy cykliczne uzupełnienie soli pastylkowanej. Podczas wyboru konkretnego modelu warto zwracać uwagę na takie cechy, jak pobór mocy, skuteczność (niektóre urządzenia nie są wskazane do wody o wyjątkowo wysokiej zawartości azotanów), a także efektywność (posiadając dużą rodzinę, warto wybrać model o większej wydajności.
W naszej ofercie znajdziesz wiele urządzeń, które pomogą Ci pozbyć się azotanów w wodzie. Filtry dostępne w naszym asortymencie działają w oparciu o sprawdzone rozwiązania technologiczne, są automatyczne i proste w obsłudze oraz konserwacji.