Przejdź do Sklepu

Czy twarda woda jest szkodliwa?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
czyszczenie kranu z zacieków spowodowanych twardą wodą
Kategoria:
Data publikacji: 26 stycznia 2022

Woda jest jedynym takim życiodajnym płynem, którego roli nie sposób nie docenić w codziennym życiu. Obecnie zaobserwować można coraz większe zwrócenie się ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom w zakresie pozyskiwania wody, czyli korzystanie z cieczy pochodzącej bezpośrednio z kranu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że wykorzystanie takiej opcji może nieść za sobą pewne konsekwencje. Czy twarda woda naprawdę jest szkodliwa?

Twarda woda - co to jest?

O twardej wodzie mówi się wiele, nie tylko w kontekście jej możliwego spożycia, ale także wykorzystywania w codziennych czynnościach, szczególnie w gospodarstwie domowym. Publiczna dyskusja na ten temat jest tak rozwinięta, że obecnie trudno znaleźć osobę, która nie miała jeszcze okazji zetknąć się z tym popularnym terminem. Mimo jego niewątpliwej powszechności nie każdy jednak wie dokładnie, co oznacza ten termin w rzeczywistości.

Czym jest więc twarda woda? Nazywa tak wodę, która zawiera szczególnie dużą ilość rozpuszczonych minerałów. O podwyższonej twardości można mówić przede wszystkim wtedy, kiedy w jej zawartości wyróżnia się dużo cząsteczek tlenku wapnia oraz tlenku magnezu. Nie jest to jednak koniec związków, jeśli chodzi o skład typowej twardej wody. Można w nim wyróżnić również rozpuszczone chlorki, sulfidy, krzemiany oraz azotany. W twardej wodzie znajduje się także wodorowęglan wapnia. Wszystkie te związki występujące w nadmiarze sprawiają, że twardość wody gwałtownie się podnosi. Proces podnoszenia się twardości cieczy nazywamy zatężaniem.

Twarda woda a zatężanie

Woda, której skład jest odpowiedni do spożycia oraz użytkowania w warunkach domowych do podstawowych prac w gospodarstwie, w praktycznie każdej chwili może ulec zatężeniu. O procesie tym mówi się w kontekście wody twardej - jest to bowiem reakcja, podczas której pojawia się coraz więcej związków wymienionych powyżej. W takiej sytuacji woda staje się coraz bardziej twarda.

Zatężanie polega w gruncie rzeczy na ulatnianiu się dwutlenku węgla oraz jednoczesnym wytrąceniu węglanu wapnia. Są to związki dobrze znane, jednak w połączeniu mogą negatywnie wpływać na stan wody, w tym przede wszystkim na poziom jej twardości. Węglan wapnia znany jest także jako kamień kotłowy.

Procesem odwrotnym do zatężania jest zmiękczanie. Polega na usunięciu jonów, które wpływają na wystąpienie problemu podwyższonej twardości. Tego rodzaju jony to w głównej mierze pierwiastki wapnia oraz magnezu. Jeśli masz do czynienia z twardą wodą w swoim mieszkaniu, jedynym sposobem na pozbycie się tego problemu jest przeprowadzenie skutecznego procesu zmiękczania. Można to zrobić przy użyciu specjalnie dostosowanych do tego celu narzędzi.

Sprawdź skuteczne filtry do wody!

Twarda woda - skutki i możliwe rozwiązania

Zbyt duża twardość wody to jeden z najczęściej pojawiających się problemów, jeśli chodzi o korzystanie z ujścia kranu. Domownicy mogą szybko poczuć frustrację, jeśli problem twardej wody nie zniknie samoczynnie. Niestety tego rodzaju scenariusz praktycznie nigdy nie się nie zdarza - w zdecydowanej większości przypadków kłopot nie ustępuje samoczynnie i konieczne jest podjęcie samodzielnych kroków w tym kierunku.

Wiele osób uważa, że wyeliminowanie problemu twardej wody na własną rękę w zaciszu domowym nie jest możliwe. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna - obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, pozwalających na przywrócenie wody do optymalnego stanu. Służą do tego celu specjalne zmiękczacze wody. Za ich pomocą z łatwością można pozbyć się kłopotliwego problemu, który z pewnością może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Twarda woda jest dzięki zmiękczaczowi przekształcana i pozbawiana negatywnych na zdrowia jonów wapnia oraz magnezu. Urządzenie działa wyjątkowo cicho, zatem nie przeszkadza w codziennych obowiązkach. Pozytywnie wpływa również na ogólne koszty korzystania ze sprzętów codziennego użytku, w tym zaliczanych do AGD. Praktyczny zmiękczacz do wody, który z powodzeniem może być wykorzystywany w warunkach domowych, kupisz w naszym sklepie.

Twarda woda - co powoduje?

Najważniejszym aspektem jest oczywiście występowanie negatywnych konsekwencji związanych ze spożywaniem lub wykorzystywaniem twardej wody. Czy łatwo jest rozpoznać twardą wodę? Skutki jej stosowania mogą być opłakane dla urządzeń codziennego użytku, które mogą nawet przestać działać. Jeśli na pralce lub baterii kranowej zobaczysz nieestetyczny osad z kamienia, to najlepszy znak tego, że twarda woda obecna jest również w Twoim gospodarstwie domowym.

Wiele osób zastanawia się także, czy twarda woda szkodzi. Jej występowanie może znacznie przyczynić się do żywotności domowych sprzętów. Twarda woda może mieć także negatywny wpływ na zdrowie, dlatego zaleca się jej jak najszybsze zmiękczenie. Dolegliwości, takie jak alergie, sucha i podrażniona skóra czy wypadające włosy mogą mieć przyczynę w twardości wody w naszym domu lub mieszkaniu. Jeżeli zmagasz się z takimi problemami, warto kontrolować jakość i czystość wody.

cartarrow-right