Przejdź do Sklepu

Czy żelazo w wodzie jest szkodliwe?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
wpływ twardej wody na dzieci
Kategoria:
Data publikacji: 9 marca 2021

Spis treści:

    1. Jak poznać, że woda jest zanieczyszczona żelazem?
    2. Czy żelazo w wodzie pitnej szkodzi?
    3. Żelazo w wodzie – skutki uboczne dla gospodarstwa
    4. Zwalcz żelazo w wodzie z Global Water

Jakość wody w naszych kranach pozostawia wiele do życzenia. Poza jej wysoką twardością jest ona także zanieczyszczona wieloma związkami i metalami, które powodują, że jest niezdatna do bezpośredniego spożycia. Według najnowszych ocen jakości, najczęstszym problemem, jaki występuje w wodzie użytkowej, jest zbyt wysokie stężenie żelaza. Woda w wielu wodociągach w Polsce ma często aż kilkukrotnie przekroczone normy żelaza. Warto wiedzieć, jakie zagrożenia dla Twojego zdrowia oraz szkody niesie ze sobą spożywanie takiej wody.

Jak poznać, że woda jest zanieczyszczona żelazem?

Zwykło się uważać, że żelazo w wodzie to problem tylko właścicieli przydomowych studni. Okazuje się jednak, że częstym źródłem nadmiaru żelaza są same elementy konstrukcyjne instalacji wodociągowych wykonane z żeliwa oraz powłoki cynkowe czy koagulanty. Jest to zatem nie tylko problem wód podziemnych, ale powszechne zagrożenie, które należy zwalczać. Wysokie stężenie pierwiastków takich jak żelazo czy mangan w wodzie kranowej jest odpowiedzialne za nieestetyczne zacieki w żółtym, rudawym, a nawet brązowym zabarwieniu. Jest ono widoczne na elementach armatury w łazience, przede wszystkim w zlewie kuchennym oraz baterii. Często brudne plamy możesz także zauważyć na wypranych ubraniach lub podczas wycieku wody z żelazka podczas prasowania. Poza tym zanieczyszczona żelazem woda ma także charakterystyczny, ostry zapach, mętną konsystencję oraz nieprzyjemny, metaliczny posmak, który odrzuca większość osób od spożywania takiej wody.

Czy żelazo w wodzie pitnej szkodzi?

Żelazo, jako pierwiastek występujący w przyrodzie, to także ważny budulec naszego ciała, dlatego też spożycie żelaza jest niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Naukowcy nie są zgodni także co do tego, że woda powinna dostarczać organizmowi jakichkolwiek minerałów; jej główną funkcją jest przecież nawodnienie.

Dozwolona ilość żelaza w wodzie przeznaczonej do spożycia nie powinna przekraczać 0,2 mg Fe/l. O ile nawet kilkunastokrotne przekroczenie tej normy według opinii ekspertów nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie, o tyle taki poziom zanieczyszczenia znacząco zmienia właściwości organoleptyczne samej wody (czyli jej smak, kolor i zapach). Zatem choć niewielkie stężenie żelaza w wodzie nie jest groźne, jej walory smakowe i zapachowe sprawiają, że spożycie takiej wody jest nieprzyjemne. Obecność dużych ilości osadu żelazowego w rurach to także doskonała pożywka dla rozwoju mikroorganizmów, które wtórnie zanieczyszczają wodę. Stąd spożywanie wody z dużą ilością żelaza może być przyczyną takich problemów jak nawracające infekcje układu pokarmowego, nudności, bóle brzucha i biegunki. Taka woda może także sprzyjać próchnicy oraz powodować podrażnienia skóry i spojówek oczu. Z kolei długotrwałe spożywanie wody o wysokim stężeniu żelaza może mieć poważniejsze konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto zadbać o czystość wody z kranu.

Żelazo w wodzie – skutki uboczne dla gospodarstwa

Choć woda zanieczyszczona związkami żelaza nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia, jej wpływ na urządzenia użytku domowego oraz wygląd naszych łazienek jest dużo poważniejszy. Żelazo, osadzając się w rurach i instalacjach, zmniejsza wydajność przepływu, tym samym powodując duże straty energii. Niejednokrotnie osad żelazowy to przyczyna korozji, a nawet poważniejszych awarii, które również generują wysokie koszty. Żelazo powoduje również uszkodzenia sprzętów AGD, w których używana jest woda. We wnętrzu czajników, ekspresów, pralek i żelazek gromadzi się osad, który znacznie skraca żywotność tych urządzeń, nie mówiąc o wspomnianych już efektach estetycznych.

Zwalcz żelazo w wodzie z Global Water

Jeśli ubolewasz nad zanieczyszczeniem wody w Twoim domu, postaw na profesjonalne rozwiązania do uzdatniania wody pitnej w postaci odżelaziaczy. W ofercie naszego sklepu posiadamy także różnego rodzaju nowoczesne wkłady, w tym także odżelaziające, które pomogą zapewnić Ci nieskazitelnie czystą wodę w Twoim domu. Posiadają one duże zdolności eliminowania z wody jonów żelaza oraz manganu i siarkowodoru. Skuteczność naszych produktów do odżelaziania wody jest potwierdzona opiniami ekspertów oraz wieloma pozytywnymi recenzjami naszych zadowolonych klientów. Doradzimy Ci w wyborze odpowiedniego urządzenia, które spełni Twoje potrzeby i będzie dostosowane do wymogów Twojej sieci wodnej. Postaw na zdrowie i odwiedź nasz sklep, gdzie znajdziesz szeroki wybór urządzeń odżelaziających oraz innych sprzętów do uzdatniania wody w Twoim domu.

cartarrow-right