Przejdź do Sklepu

Dlaczego nie warto pić wody butelkowanej?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Dlaczego nie warto pić wody butelkowanej?
Kategoria:
Data publikacji: 6 kwietnia 2021

Spis treści:

    1. Czy woda butelkowana jest zdrowa? Woda butelkowana a kranowa
    2. Woda butelkowana – szkodliwa dla środowiska
    3. Woda butelkowana czy filtrowana?
    4. Sprawdź nasze rozwiązania

Nie jest tajemnicą, że regularne picie wody jest bardzo ważne dla organizmu. Spora część osób pije wodę z plastikowych butelek, które są dostępne praktycznie w każdym sklepie. Warto jednak się zastanowić, czy jest to najlepszy wybór. W niniejszym tekście odpowiemy, czy woda butelkowana jest zdrowa i dlaczego dobrze jest z niej zrezygnować?

Okazuje się, że wyniki sprzedażowe korporacji odpowiadających za wodę butelkowaną cały czas rosną. Wiąże się to przede wszystkim z rosnącą świadomością społeczeństwa na temat tego, że wypijanie około 2 litrów wody dziennie jest bardzo istotne dla zdrowia. Jednocześnie należy wiedzieć, że w wielu przypadkach produkty reklamowane jako “pochodzące prosto ze źródeł górskich”, wcale nie oznaczają zawartości prozdrowotnych minerałów, a czasami wręcz przeciwnie.

Czy woda butelkowana jest zdrowa? Woda butelkowana a kranowa

Woda co do zasady jest zdrowa, jednak warto dokładniej zbadać temat w kontekście zawartości poszczególnych minerałów. Często okazuje się, że to właśnie popularna “kranówka” jest bogatsza w te substancje. Woda butelkowana natomiast wyróżnia się czystym, niczym niezaburzonym smakiem.

Trzeba mieć świadomość, że sposób przechowywania ma wpływ na bezpieczeństwo jej picia. Może się okazać, że w wodzie butelkowanej rozwijają się bakterie, często niebezpieczne dla zdrowia. Są to oczywiście sytuacje skrajne, jednak stosunkowo niedawno można było przeczytać w mediach o wykryciu bakterii coli oraz paciorkowców w produktach jednej z firm dystrybuujących wodę butelkowaną.

Powyższa sytuacja może mieć miejsce poprzez fakt, że przy butelkowaniu wody ma ona najczęściej kontakt z tlenem, przez co dochodzi do utleniania żelaza, manganu, jodu i innych substancji, co prowadzi np. do rozwoju mikroflory. Zwłaszcza że woda w butelce może “czekać” na wypicie wiele miesięcy.

Woda butelkowana - szkodliwa dla środowiska

Wcześniej wspomniane ryzyko jest oczywiście bardzo rzadkim zjawiskiem, ponieważ obecnie firmy sprzedające wodę butelkowaną przykładają wagę do zaawansowanych systemów kontroli jakości.

Jednocześnie nie można zapominać o największym problemie - woda butelkowana jest szkodliwa dla środowiska! Jednorazowe butelki z plastiku, nawet jeśli wrzuca się je do odpowiednich pojemników, mogą z różnych przyczyn nie zostać poddane recyklingowi. To nie wszystko, ponieważ niestety wiele osób segreguje je w niewłaściwy sposób. Tymczasem plastik bardzo źle działa na środowisko. Warto zauważyć, że po Pacyfiku pływa wyspa odpadów plastikowych wielkości Teksasu! Co więcej, materiał ten rozkłada się 100-1000 lat, a wiele zwierząt myli go z pokarmem. Oczywiście plastikowe butelki nie są wyłącznym powodem tego zjawiska, ale jednym z największych. Według amerykańskich badań w USA rocznie zużywa się około 50 miliardów takich butelek!

Woda butelkowana czy filtrowana?

Zastanawiając się nad tym, co wybrać - wodę butelkowaną czy filtrowaną - odpowiedź jest jednoznaczna. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dostęp do wysokiej klasy filtrów nie był tak prosty, jednak obecnie praktycznie każdy może się zaopatrzyć w dobre urządzenia, dzięki któremu woda z kranu może być zdrowsza i smaczniejsza od tej butelkowanej, a przy tym tańsza!

Dlaczego filtracja jest tak dobrym rozwiązaniem? Woda kranowa, zależnie od stanu instalacji wodociągowych, może mieć niepożądaną zawartość w postaci kamienia oraz innych substancji. Oczywiście firmy wodociągowe stosują nowoczesne rozwiązania związane z oczyszczaniem, jednak nadal woda może przez długi czas np. stać w starych rurach, w których rozwijają się bakterie. Zadaniem filtrów jest więc oczyszczenie jej, co może jednocześnie poprawić smak.

Najprostsze rozwiązania związane z filtracją wody to korzystanie z dzbanków lub butelek filtrujących, które są najtańszym i dość wygodnym rozwiązaniem. Dla wielu osób może to być niewygodne, zwłaszcza jeśli stan wody wodociągowej jest ogólnie nie najlepszy. Z tego powodu można wyposażyć się w specjalne urządzenia, które montuje się przy rurach, dzięki czemu woda z kranu zawsze będzie czysta. Co więcej, niektóre rozwiązania tego typu nie tylko oczyszczają, ale przy tym mogą wzbogacić płyn o różnego rodzaju minerały, które poprawiają ogólny stan Twojego zdrowia.

Sprawdź nasze rozwiązania

Przede wszystkim przypominamy, że zrezygnowanie z wody butelkowanej jest bardzo dobrym pomysłem. Zarówno dla zdrowia, środowiska naturalnego, jak i portfela. W naszej ofercie znajdziesz różnego rodzaju produkty. Chodzi o urządzenia oczyszczające wodę w całym domu, filtry montowane przy kranach i akcesoria służące do wzbogacania składu wody, a nawet proste butelki i dzbanki filtrujące. W każdym przypadku są to sprawdzone produkty wysokiej jakości, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

cartarrow-right