Spis treści:
Z pozoru woda płynąca w naszych kranach wydaje się być czysta. Niestety często jej bliższa analiza wykazuje wiele nieprawidłowości, które mogą być przyczyną pogorszenia smaku wody, ale również wielu dolegliwości. Jednym ze sposobów na poprawę jakości wody jest montaż filtra do wody w kuchni. Ten prosty zabieg może spowodować znaczącą zmianę stanu wody płynącej z naszego kuchennego kranu. To z kolei prowadzi do zwiększenia walorów smakowych zup i innych potraw przygotowywanych na jej bazie. Jaki filtr do wody do kuchni wybrać? Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Czy każdy filtr jest odpowiedni do każdej kuchni?
Jednym z najczęściej spotykanych problemów z wodą pitną jest jej twardość. Ma to negatywny wpływ zarówno na organizm człowieka jak i sprzęty gospodarstwa domowego, które dużo częściej ulegają awarii. Jeśli nie jesteśmy pewni czy woda w naszym domu woda jest twarda, warto dokładnie obejrzeć czajnik lub ekspres do kawy. Jeśli na jego dnie dostrzeżemy biały nalot, prawdopodobnie z naszego kuchennego kranu płynie twarda woda. Skutkiem takiej sytuacji jest nie tylko krótsza żywotność sprzętów kuchennych, ale również gorszy smak kawy czy nalot na herbacie. W pozbyciu się problemu może pomóc nam montaż filtra do wody. Jeśli twardość wody jest głównym problemem, należy zainstalować filtr zmiękczający. Najlepiej jest wybrać taki, który zmiękczy wodę w całym domu. W tym celu filtr do wody powinien znaleźć się na wejściu instalacji do naszego mieszkania lub domu. Można umieścić go w piwnicy lub garażu w miejscu z dostępem do źródła prądu. Wybierając rodzaj filtra zmiękczającego, powinniśmy mieć na uwadze ilość wykorzystywanej wody, liczbę domowników i stopień jej twardości. Znając wszystkie te parametry, można podjąć właściwą decyzję. Miękka woda podniesie standard naszego życia. Warto zainwestować w filtr do wody wysokiej jakości, gdyż tylko wtedy mamy pewność, że będzie on służył nam przez wiele lat.
Wielu inwestorów kupuje domy lub mieszkania w dużych miastach. Są one w zdecydowanej większości podłączone do sieci miejskiej. Takie rozwiązanie daje nam gwarancję, że woda płynąca z naszego kranu jest regularnie poddawana szczegółowym analizom. Sugerując się jej wynikami, możemy ulec złudnej nadziei, że woda rzeczywiście ma dobry skład. Niestety, często na skutek transportu w starych, zaniedbanych instalacjach lub częstych awarii stan wody podczas drogi od miejsca poboru, aż do naszej kuchni może ulec znacznemu pogorszeniu. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa i komfortu powinniśmy posiadać w kuchni filtr do wody. Tylko on może zagwarantować nam, że woda w naszym domu jest rzeczywiście czysta i zdrowa. Zainstalowanie filtra do wody w kuchni podnosi znacząco jej jakość i korzystnie wpływa na jej smak.
Każdego dnia przeciętny człowiek powinien wypić minimum 2 litry wody. Ta ilość pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz jego ogólną kondycję. Niestety nie w każdym kranie płynie czysta i zdrowa woda. Przyczyn takiego zjawiska jest bardzo wiele. Stara instalacja wodno-kanalizacyjna, awarie, zastój wody w rurach i mnóstwo innych czynników Pierwszym symptomem, który wskazuje na konieczność montażu filtra do wody w kuchni, jest smak wody. Jeśli wyczuwamy w nim wyraźnie metaliczny posmak, nie powinniśmy się zastanawiać nad zakupem filtra do wody. Woda pitna ma szczególne znaczenie dla naszego zdrowia i ta niewielka zmiana, jaką jest montaż filtra, może w łatwy sposób poprawić jego stan.
Czasami w smaku nie dostrzegamy wyraźnych zmian. Może być to kwestia przyzwyczajenia, niezbyt częste spożywanie czystej wody. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na jej wygląd. Herbata z wody wymagającej filtrowania, będzie jakby mniej przejrzysta. Na jej powierzchni może również tworzyć się nieestetyczny kożuch. Podobnie wygląda sytuacja z kawą. Ta zrobiona z czystej, przefiltrowanej wody, ma głęboki kolor i pozbawiona jest mętnych osadów. Filtr do wody do kuchni z całą pewnością korzystnie wpłynie na smak serwowanych w naszym domu napojów gorących czy innych potraw.
Zastanawiając się, jaki filtr do wody do kuchni wybrać, z całą pewnością zauważycie, że część z nich działa na zasadzie odwróconej osmozy. To zagadnienie brzmi dość tajemniczo, jednak jest bardzo proste a przy tym w pełni skuteczne. Kuchenne filtry do wody, wykorzystujące odwróconą osmozę czerpią wodę z jednej wylewki. Następnie specjalna membrana oczyszcza wodę z wszelkich zanieczyszczeń, wykorzystując przy tym zjawisko osmozy. Ostatni etap oczyszczania wody polega na przepuszczenie w pełni czystej wody na drugą stronę błony, z której została ona pobrana i dostarczona do naszych kranów. Filtr wody umieszcza się pod kuchennym zlewem. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że woda podczas transportu nie zmienia swoich właściwości. W zależności od ilości wykorzystywanej wody i wielkości filtra do kuchni filtr może posiadać jedną lub kilka membran. Odwrócona osmoza jest jedną z najdoskonalszych metod filtrowania wody, przy tym bardzo łatwą w zastosowaniu i wydajną.
Z nadmierną ilością żelaza w wodzie walczą przede wszystkim mieszkańcy domów posiadających własną studnię kopaną lub głębinową. Charakterystyczny zapach i smak żelaza oraz rdzawy kolor wody zazwyczaj świadczą o dużej ilości tego pierwiastka w wodzie. Ma on nie tylko negatywny wpływ na stan zdrowia mieszkańców, ale również obniża ich codzienny komfort. Zażelaziona woda jest niesmaczna i nieprzyjemna nawet podczas mycia rąk czy brania kąpieli. Można próbować pogłębiać studnie lub wymieniać pompę, jednak te metody nie dają gwarancji pełnej skuteczności. Jednym ze sposobów pozbycia się nadmiaru żelaza z wody jest montaż odżelaziacza w studni. Te najpopularniejsze w ostatnim czasie wykorzystują w tym celu ozon. To w pełni bezpieczna, pozbawiona chemii metoda, poprawiająca znacząco jakość wody.
Wiele osób decyduje się na montaż filtra wody w kuchni nie tylko ze względu na zły stan wody, ale również na ekologiczny aspekt tego rozwiązania. Woda z kranu, nawet ta wielokrotnie badana, może zmienić swój skład i właściwości na skutek wielu czynników. Wystarczy awaria sieci rurociągowej, której możemy nie być świadomi, by stan wody diametralnie się zmienił. Część osób decyduje się na montaż filtra wody profilaktycznie. Daje im on pewność, że woda płynąca z ich kranu zawsze ma właściwy skład. Druga, nie mniej istotna kwestia, to możliwość picia wody prosto z kranu. W krajach skandynawskich jest to coś zupełnie normalnego. W Polsce coraz częściej się do tego wraca. Czysta woda jest najlepszym płynem, jaki możemy dostarczyć naszemu organizmowi.
Pijąc wodę kranową, minimalizujemy ilość plastikowych odpadów, gromadzonych w naszych domach. Jeśli każdy członek 4-osobowej rodziny dziennie wypijałby 1,5 l butelkę wody, w ciągu miesiąca zgromadzono by średnio 120 pustych plastikowych butelek. Kuchenny filtr do wody nie tylko ogranicza ilość śmieci, ale jest również ogromną oszczędnością pieniędzy. Nie wydajemy pieniędzy na wodę kupowaną w sklepie, oszczędzamy czas na zakupy oraz zmniejszamy wydatki na wywóz odpadów. Kiedy zsumujemy te kwoty, może okazać się, że uzbiera się znacząca suma, którą z pewnością chętnie zagospodarujemy w inny sposób.
Według opinii dotychczasowych użytkowników filtra wody do kuchni wykorzystującego zasadę odwróconej osmozy to proste urządzenie zmienia jakość życia. Po smaczną i zdrową wodę chętniej sięgają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wielu rodziców na co dzień zmaga się z problemem nakłonienia swoich pociech do picia czegokolwiek. Dzieci najchętniej wybierają słodkie napoje. Nie są one jednak wskazane. Woda, czysta, w formie herbaty lub z dodatkiem cytryny czy innych owoców to zdrowy i smaczny płyn. Dzięki filtrowi wody w kuchni jej spożycie z całą pewnością wzrośnie również wśród najmłodszych.