Przejdź do Sklepu

Filtrowanie a zmiękczanie wody - różnice

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
filtrowanie wody
Data publikacji: 6 kwietnia 2021

Spis treści:

    1. Co to jest zmiękczanie wody?
    2. Zmiękczanie wody w domu - dlaczego warto o to zadbać?
    3. Na czym polega filtrowanie wody?
    4. Filtrowanie wody w domu - dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?
    5. Filtrowanie a zmiękczanie wody

Uzdatnianie wody jest procesem wymagającym jednocześnie filtracji, a także zmiękczenia cieczy. Procesy z tym związane są zależne przede wszystkim od potrzeb domowników lub użytkowników danego obiektu. W dalszej części wpisu dowiesz się, na czym polega filtrowanie wody oraz jej zmiękczanie.

Uzdatnianie wody jest potrzebne w każdym użytkowanym budynku. Niestety, kiedy ciecz trafia do obiektu (zarówno z wodociągu, jak i ze studni) może zawierać różnego rodzaju zanieczyszczenia, które nie tylko negatywnie wpływają na jej właściwości, ale mogą także zwiększać ryzyko zachorowania na różne dolegliwości, czy też niszczyć używane w domu sprzęty AGD. Z tego powodu stosuje się urządzenia filtrujące oraz zmiękczające wodę. W wielu przypadkach nadal są to procesy mylone ze sobą, dlatego postanowiliśmy dokładniej je wyjaśnić.

Co to jest zmiękczanie wody?

Zmiękczanie wody w domu jest procesem, który ma na celu obniżenie twardości cieczy. Zjawisko polega na zamianie jonów wapniowych oraz magnezowych na jony sodu, które znajdują się w syntetycznych złożach wykorzystywanych do produkcji urządzeń zmiękczających. Kiedy złoże jonowe ulega zużyciu, poddaje się je procesowi regeneracji z pomocą wody solankowej (regeneracja jest zwykle automatyczna). Zmiękczanie wody odbywa się poprzez zamontowanie specjalnego urządzenia, które umieszcza się najczęściej przy głównym zaworze wody, dzięki czemu kamień nie dostaje się do dalszych elementów instalacji.

Zmiękczanie wody w domu - dlaczego warto o to zadbać?

W wielu przypadkach większa ilość kamienia czy magnezu w wodzie nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka, ale może spowodować negatywne skutki dla zdrowia zwierząt, na przykład psów. Zmiękczanie wody w całym domu jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko dla pupili, ale również posiadanych sprzętów. Wiele korzystających z wody urządzeń AGD może ulec uszkodzeniu poprzez zbyt dużą zawartość kamienia. Charakterystycznym zjawiskiem w tym przypadku jest osadzanie się białego nalotu na sprzętach, takich jak zmywarka, ekspres do kawy czy żelazko. Twarda woda prowadzi do ich szybszego uszkodzenia, znacznie skracając żywotność urządzeń.

Co ciekawe, twardsza woda zmniejsza również efektywność stosowania różnego rodzaju środków czystości - zarówno do higieny osobistej, jak i płynów do naczyń czy proszku do prania.

Na czym polega filtrowanie wody?

Filtrowanie wody jest zagadnieniem dość ogólnym. Mówiąc w skrócie, jest to proces, w którym przepływająca przez dane urządzenie woda zostaje oczyszczona z różnego rodzaju substancji. Co więcej, w wielu przypadkach można się spotkać z różnymi akcesoriami, które przy filtracji jednocześnie pozbywają się kamienia.

Filtrowanie wody w domu powinno być zależne od właściwości cieczy, które można zbadać, wykonując prosty test (można go znaleźć w wielu sklepach), jak i zlecając badanie laboratoryjne. Dopiero wtedy można podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą konkretnego sposobu filtracji. Woda w domu może bowiem zawierać różnego rodzaju szkodliwe substancje. Chodzi na przykład o nadmiar żelaza, manganu, niewłaściwe pH czy obecność szkodliwych mikroorganizmów - bakterie i pierwotniaki pojawiają się najczęściej w wodzie ze studni.

Filtrowanie wody w domu, zależnie od potrzeb, może się odbywać na kilka sposobów. Jeżeli woda jest zanieczyszczona mikroorganizmami, to doskonałym rozwiązaniem są lampy UV, które niszczą DNA np. bakterii, jednocześnie nie wpływając na skład wody. Warto także wspomnieć o filtracji węglowej poprawiającej smak oraz zapach wody i redukującej zawartość chloru. Popularnymi produktami są też filtry mechaniczne, które usuwają zanieczyszczenia o większej średnicy (rdzę, drobinki piasku). Wiele osób decyduje się także na odżelaziacze, które zmniejszają poziom żelaza oraz manganu w cieczy.

Filtrowanie wody w domu - dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Podwyższona zawartość poszczególnych minerałów oraz obecność mikroorganizmów mogą negatywnie wpływać na zdrowie, dlatego filtracja jest szczególnie wskazana. Co więcej, np. zanieczyszczenie żelazem może uszkodzić praną odzież. Filtrowanie wody w domu jest także dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą cieszyć się lepszym smakiem i zapachem tej cieczy.

Filtrowanie a zmiękczanie wody

Jak widać, zarówno filtrowanie, jak i zmiękczanie wody są procesami pożądanymi przy uzdatnianiu jej w konkretnym obiekcie. Co ciekawe, istnieją rozwiązania umożliwiające jednoczesne odfiltrowanie i zmiękczenie - są to systemy odwróconej osmozy.

Urządzenia do odwróconej osmozy są złożone z kilku filtrów. Pierwszym z nich jest wkładka mechaniczna, która przygotowuje wodę do dalszej filtracji (przez usunięcie np. drobin piasku). Kolejnym etapem jest filtr węglowy wpływający na smak wody. Następnie ciecz przepływa przez membranę osmotyczną, która doprowadza do jej oczyszczenia w 99,8%. Niemal całkowicie czysta woda jest bezpieczna, jednak pozbawiona cennych minerałów, dlatego warto także stosować mineralizatory.

W naszej ofercie znajdziesz wiele urządzeń do filtracji i zmiękczania wody, dlatego warto się z nią zapoznać!

cartarrow-right