Przejdź do Sklepu

Gdzie wyrzucić filtr do wody?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Kategoria:
Data publikacji: 31 lipca 2021

Spis treści:

      1. Gdzie wyrzucić filtr do wody?
      2. Zużyty filtr do wody - butelka filtrująca
      3. Gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody? System odwróconej osmozy
      4. Gdzie wyrzucić filtr do wody? Złoża w zmiękczaczach i filtrach multifunkcyjnych

Domowa filtracja wody jest coraz częściej spotykana, głównie ze względu na możliwość poprawy smaku i zapachu napoju, ale też zabezpieczenie stosowanych sprzętów czy ekologię. Warto jednak mieć świadomość, że eksploatacja wkładów filtrujących powinna uwzględniać prawidłową utylizację, dzięki czemu aspekt przyjazności dla środowiska będzie faktycznie zachowany. Zapraszamy do lektury.

Istnieje wiele sposobów filtracji, jednak trzeba zwracać uwagę na to, by regularnie wymieniać instalowane w poszczególnych urządzeniach wkłady - w przeciwnym wypadku płyn nie zostanie w dostatecznym stopniu oczyszczony, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do rozwoju niebezpiecznych substancji czy mikroorganizmów (np. w długo niewymienianych filtrach węglowych). Zwykle producent określa żywotność danego produktu, dlatego warto sumiennie spełniać tego rodzaju wytyczne. Kiedy jednak zaistnieje konieczność wymiany filtra (np. w dzbanku czy systemie odwróconej osmozy), należy zwrócić uwagę na właściwą utylizację. W takim razie gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody?

Gdzie wyrzucić filtr do wody?

Trzeba wiedzieć, że wiele zależy przede wszystkim od wykorzystywanych filtrów. Niektóre z nich bowiem można wyrzucać w zwyczajny sposób, inne mogą zostać poddane recyklingowi. W niektórych przypadkach dobrze jest skontaktować się z odpowiednimi firmami zajmującymi się utylizacją takich odpadów. Często pomocny może się okazać sam producent.

Zużyty filtr do wody - butelka filtrująca

Warto mieć świadomość, że nadal najbardziej popularnymi filtrami domowymi są dzbanki filtrujące. Ciężko się temu dziwić - koszty zakupu i eksploatacji są niskie, a przy tym wygoda stosowania jest spora. Niestety, w przypadku tego rozwiązania dochodzi do największej emisji odpadów, ponieważ producenci najczęściej zalecają wymianę filtra raz w miesiącu (inne rozwiązania czy urządzenia mogą działać na jednym wkładzie kilka miesięcy, a nawet lat). W takim razie gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody? Nie zaleca się wyrzucania go do standardowych odpadów komunalnych, jedynie w ostateczności. Zamiast tego lepiej jest skorzystać z pojemnika przeznaczonego do wyrzucania “trudnych odpadów”. Znajdują się w urzędach, marketach i nie tylko. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak odwiedzenie strony producenta danego dzbanka i sprawdzenie, czy umożliwia oddanie zużytego filtra. Wiele firm (np. popularne Brita i Dafi) zajmują się recyklingiem wkładów. Plastik zostanie oddany do przedsiębiorstw przerabiających takie odpady. Z kolei złoże jonowe zostanie zregenerowane i trafi z powrotem do filtrów, natomiast węgiel aktywny może być przekazany dostawcy i następnie wykorzystany w oczyszczalniach ścieków.

Gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody? System odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza jest zaawansowanym systemem oczyszczania wody, który wyróżnia się znacznie wyższą skutecznością od wspomnianych dzbanków filtracyjnych. Jest to związane z faktem, że w przypadku takiego rozwiązania wykorzystuje się nie jeden, ale zwykle 4, o ile nie więcej filtrów. Każdy z nich natomiast posiada określoną żywotność. Uznaje się, że najczęściej należy wymieniać wkładki sedymentacyjne (wstępne filtry mechaniczne), które oferują skuteczne działanie przez około pół roku. Jest to więc nadal o wiele dłużej, niż w przypadku wkładów do dzbanków. Woda przechodzi także przez filtr/filtry węglowe, które także wymagają regularnej wymiany (zwykle też co około pół roku). Najważniejszy element systemu natomiast, to jest membrana osmotyczna, może działać nawet 3-6 lat. W każdym przypadku warto skontaktować się z producentem, ponieważ w wielu przypadkach istnieje możliwość oddania zużytego wkładu do recyklingu. To nie wszystko, ponieważ czasami membrana może zostać zregenerowana.

Jeśli oddanie filtra do recyklingu nie jest możliwe w Twoim przypadku, to dobrym pomysłem jest skorzystanie ze wspomnianych wcześniej pojemników przeznaczonych na “trudniejsze odpady”. Pamiętaj, że umieszczenie filtra wraz z domowymi odpadami nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Gdzie wyrzucić filtr do wody? Złoża w zmiękczaczach i filtrach multifunkcyjnych

Często można się też spotkać z maszynami montowanymi przy głównym ujęciu wody w obiekcie. W tym przypadku eksploatacja złoża może trwać nawet 10-15 lat, jednak kiedy do tego dojdzie, należy skontaktować się z producentem, który podpowie najlepsze rozwiązanie dla określonej substancji.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy, to zadzwoń do nas

Nasza firma specjalizuje się w dystrybucji oraz pomocy technicznej w kontekście rozwiązań służących do uzdatniania wody. Staramy się działać ekologicznie, dlatego możesz u nas uzyskać pomoc w zakresie prawidłowej utylizacji filtrów do wody. Jeśli chcesz, kupisz w naszym sklepie profesjonalne systemy, które są tanie w eksploatacji i nie wymagają częstych wymian wkładów, dlatego są przyjazne dla środowiska. Postaw na czystą wodę w Twoim domu i już teraz sprawdź naszą ofertę https://sklep.osmoza.pl/!

cartarrow-right