jaka woda do kawy

Kawa – kto jej nie pije? Czarna, z mlekiem, z pianką, z ekspresu, przelewowa… Ale czy zastanawiałeś się, co jest najważniejsze, żeby przygotować pyszną i aromatyczną kawę?

Dobrej jakości, odpowiednio wypalone i zmielone ziarna – ważne.

Umiejętność parzenia kawy – ważne.

Jakość wody użytej do parzenia – najważniejsze!

W końcu kawa to aż 98% wody, więc jej jakość jest niezwykle istotna. Jeżeli będziesz mieć nawet najlepsze ziarna i umiejętności profesjonalnego baristy, to jeśli użyjesz kiepskiej jakości wody, nic dobrego z tego nie wyjdzie.

Jakiej wody w takim razie używać, żeby za każdym razem Twoja kawa smakowała dokładnie tak, jak lubisz?

rozne rodzaje pysznej kawy z wody osmotycznej

Idealna woda do kawy to taka, który wyciągnie z ziaren wszystkie pożądane smaki i aromaty do naparu. Najczęściej do kawy korzystamy z kranówki, która jest najłatwiej i najszybciej dostępna. Niestety, najczęściej nie jest ona odpowiedniej jakości i smak uzyskanego naparu może nas niemiło zaskoczyć. Odpowiednia woda do parzenia kawy powinna spełniać kilka kryteriów, żeby uzyskany napar był odpowiedni w smaku.

Właściwa ilość minerałów i pierwiastków, czyli trochę o szczegółach

Twarda i miękka woda – na pewno kojarzysz te zwroty. Ale o co tak naprawdę chodzi? Twarda woda, to taka o dużej zawartości minerałów, głównie wapnia i magnezu. Skutkiem używania zbyt twardej wody w domu jest oczywiście osadzający się kamień. Miękka woda natomiast ma w sobie mniej minerałów, dzięki czemu może się rozpuścić w niej więcej składników – a to w przypadku kawy ma kluczowe znaczenie. W takiej wodzie jest miejsce, żeby wszystkie smaki i aromaty z kawy w pełni się uwolniły, dzięki czemu otrzymasz pełny i zbalansowany smak naparu. Chodzi o to, żeby woda zawierała odpowiednie składniki we właściwej ilości – nie za dużo i nie za mało, dlatego na przykład woda destylowana, która jest całkowicie pozbawiona minerałów, nie będzie dobrym pomysłem.

Korzystając z miękkiej wody w domu odczujesz korzyści nie tylko w lepszym smaku kawy – z Twojego czajnika zniknie osad, ekspres do kawy nie będzie wymagał częstego odkamieniania, a do gotowania zupy będziesz potrzebować mniej soli, bo smaki będą lepiej wyczuwalne.

Jak ocenić, czy mamy do czynienia z twardą, czy miękką wodą? Trzeba zmierzyć ilość minerałów rozpuszczonych w wodzie – tą ilość określa się skrótem TDS (Total Dissolved Solids) i można to łatwo zmierzyć za pomocą refraktometru. Optymalny poziom TDS jest między 120-160 mg/l.

pmiar jakości wody miernikiem tds

Przykładowy miernik TDS dostępny w sklepie Osmoza – zobacz więcej 

Jak uzyskać najlepszą wodę do kawy?

Najprostszym sposobem jest zakupienie dzbanka filtrującego, w którym zamontowany filtr poprawi jakość naszej wody z kranu. Filtry takie zmniejszają zawartość chloru i poprawiają smak wody, jednak w przypadku wody z kranu naprawdę kiepskiej jakości, mogą nie wystarczyć. Jeżeli więc szukasz rozwiązania, które w pełni Cię zadowoli, polecamy system odwróconej osmozy.

Ten sposób filtracji wody jest najbardziej dokładny i daje zawsze taki sam efekt, dzięki czemu swoją kawę będziesz mógł zaparzyć za każdym razem tak samo. Woda oczyszczona za pomocą systemu odwróconej osmozy jest odpowiednio zbilansowana pod względem zawartości poszczególnych składników mineralnych, dzięki czemu smaki z kawy doskonale się w niej rozpuszczą. Co najważniejsze – z takiej wody możesz korzystać na bieżąco, ponieważ cały system można podłączyć do kuchennego zlewu. Takie rozwiązanie pozwala skorzystać zawsze z najświeższej wody, a różnicę na pewno odczujesz w lepszym smaku swojej ulubionej kawy!

 

Z naszej strony polecamy jeszcze bardziej zagłębić się w świat kawy i bawić się nietuzinkowymi smakami. Możesz zacząć od np. unikalnej na polskim rynku marki Gryko Caffe, która w zestawie oprócz ziaren kawy zawiera, aż pięć zdrowych gryczanych dodatków króle dostarczą wyjątkowych doznań twoim kubkom smakowym!