Przejdź do Sklepu

Ile kosztuje badanie wody?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
pryskająca woda w ciemności
Kategoria:
Data publikacji: 10 marca 2022

Woda jest jednym z najważniejszych elementów, które są potrzebne do naszego funkcjonowania. Oprócz spożywania wody jest ona przez nas wykorzystywana w wielu dziedzinach życia, jednak żeby prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi być dobrej jakości. Mimo restrykcyjnych norm dotyczących wody w Polsce warto upewnić się, czy ta, do której mamy dostęp, na pewno jest dobrej jakości. Na szczęście jeżeli nie masz pewności, czy woda z danego ujęcia jest odpowiednia, możesz zlecić jej zbadanie. W tym wpisie przyjrzymy się temu, ile kosztuje zbadanie wody, a także kiedy i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Czym jest badanie wody i na czym polega?

Badanie wody jest bardzo ważne, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że jej stan odbiega od ustalonych norm związanych z jej jakością. Dzięki badaniu wody możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości lub zanieczyszczeń, które mogłyby występować w jej ujęciu. Pierwszym sposobem, który jest wykorzystywany do przeprowadzania kontroli, jest badanie fizykochemiczne, możemy uzyskać informacje na temat właściwości, a także składu chemicznego wody. Analizowane są różne aspekty, takie jak między innymi barwa, odczyn pH, poziom mętności czy utlenialności. Tym sposobem możemy również określić stężenie różnego rodzaju substancji znajdujących się w wodzie, takich jak żelazo czy mangan.

Drugą możliwością są badania mikrobiologiczne, które charakteryzują się tym, że podczas ich przeprowadzania sprawdzana jest możliwość występowania niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Specjaliści sprawdzają, czy występuje ryzyko występowania różnego rodzaju bakterii wywołujących choroby, jak na przykład grupa Escheria Coli, które mogą prowadzić do bardzo poważnych zatruć organizmu, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci.

Kiedy warto zbadać wodę?

Badanie wody jest konieczne w momencie, kiedy jest ona pobierana z naszego własnego ujęcia. Badania warto przeprowadzić również, kiedy ujęcie nie było używane przez długi czas. Mimo że to właśnie studnie są najbardziej narażone na różnego rodzaju nieprawidłowości związane ze stanem wody, to w przypadku kanalizacji również może okazać się potrzebne. Mimo ciągłego nadzoru nad wodociągami może zdarzyć się jakaś sytuacja, w której stan używanej przez nas wody będzie nieodpowiedni. W związku z tym, jeżeli wyczujesz jej dziwny smak lub zapach, jeśli zaczną występować problemy ze skórą w trakcie brania kąpieli czy dziwny osad na naczyniach, dobrze będzie oddać próbkę do odpowiedniego miejsca, w którym zostanie ona przebadana.

Gdzie można zbadać wodę?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można przeprowadzić profesjonalne badanie stanu wody, to możliwości jest kilka. Jednym z najczęściej wybieranych miejsc jest najbliższy oddział sanepidu. Jeżeli chcesz zbadać wodę właśnie w tym miejscu, to wystarczy, że zaniesiesz tam pobraną próbkę oraz wypełnisz odpowiedni formularz, a po jakimś czasie otrzymasz wyniki badań. Badania można przeprowadzić również w prywatnym laboratorium. Jednak bardzo wygodną alternatywą może okazać się wybranie firmy specjalizującej się w przeprowadzaniu badań wody, skorzystanie z tego typu usług daje dodatkowo możliwość otrzymania interpretacji wyników przez wynajętą firmę.

Przygotowanie próbki wody do analizy

W celu umożliwienia specjalistom zbadania stanu ujęcia wody konieczne jest pobranie jej próbki i dostarczenie jej do miejsca, które wybraliśmy. Do badań fizykochemicznych wystarczy przepłukać butelkę, a następnie wypełnić ją wodą, która ma zostać zbadana. Warto jednak pamiętać o tym, żeby przed zakręceniem pojemnika, lekko go ścisnąć w celu usunięcia z niego nadmiaru powietrza. Oprócz tego nie powinno się używać butelek, które zawierały inne substancje, takie jak środki czystości czy olej, ponieważ wyniki badań mogłyby wyjść błędne. Do przygotowania próbki, która zostanie wykorzystana do badań mikrobiologicznych, potrzebna będzie wyjałowiona butelka, którą możesz zakupić na przykład na stacji sanitarno-epidemiologicznej. Oprócz tego w przypadku obu badań konieczne jest opisanie próbek, zawierając w opisie swoje dane, a także miejsce pobrania płynu. Po pobraniu próbkę trzeba dostarczyć do 48 godzin.

Ile kosztuje badanie wody?

Koszt badania wody może być różny w zależności od wielu różnych czynników. Jednym z nich jest rejon, ponieważ ceny badania wody mogą być różne w zależności od lokalizacji, w której mają zostać przeprowadzone. Kolejną kwestią jest placówka, która ma przeprowadzić analizę. Przykładowo skorzystanie z usług sanepidu będzie droższe niż w innych przypadkach. Decydując się na zbadanie stanu wody, znajdującej się w ujęciu, nie musisz sprawdzać wszystkich parametrów, dlatego to ile będzie kosztowało badanie wody, zależy również od ilości elementów, które zamierzasz sprawdzić, a także od rodzaju badania. Najlepiej będzie zdecydować się na oba wymienione wcześniej typy badań, ponieważ zapewni to całkowitą pewność odnośnie stanu wody. Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje badanie wody pitnej, to jego cena jest taka sama jak w przypadku pozostałych badań.

cartarrow-right