Przejdź do Sklepu

Jak dbać o pralkę?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Data publikacji: 17 stycznia 2022

Kupując pralkę, oczekujemy, że będzie ona trwała i funkcjonalna. Mamy nadzieję, że będzie dobrze służyć nam przez wiele lat, nawet przy intensywnej eksploatacji. Należy jednak pamiętać, że aby cieszyć się sprawnym urządzeniem przez długi czas, trzeba zadbać o jego pielęgnację. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o pralkę, aby wydłużyć jej żywotność, zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak dbać o pralkę? 5 praktycznych porad

Pralka to urządzenie intensywnie eksploatowane, dlatego należy je odpowiednio pielęgnować. Dzięki pewnym zabiegom można obniżyć ryzyko awarii, a także poprawić jakość działania sprzętu.

Nie pierz za często

Wiele osób wykonuje pranie raz na tydzień – w ciągu siedmiu dni zbiera brudne ubrania, aby w jedno popołudnie doprowadzić je do idealnej czystości, ładując pralkę nawet kilka razy z rzędu. To błąd! Zbyt krótkie odstępy pomiędzy praniem mogą doprowadzić do przegrzania się podzespołów, a w efekcie do poważnej awarii urządzenia. Z tego względu najlepiej zrezygnować z prania całej sterty ubrań jednego dnia. Jeśli jednak nie masz innej możliwości, zachowaj minimum godzinny odstęp między praniami.

Systematycznie czyść pralkę

W pralce gromadzi się wiele zanieczyszczeń, m.in. osad ze środków piorących oraz pozostałości brudu z ubrań. Z tego względu należy pamiętać o regularnym myciu bębna, uszczelek, filtrów, drzwiczek i szuflady na środki piorące. Lekceważąc te czynności, trzeba liczyć się z tym, że na wypranych, teoretycznie czystych ubraniach będzie gromadził się brud, który osiadł na różnych elementach pralki. Ponadto ciuchy prane w zanieczyszczonym urządzeniu mogą nabrać nieprzyjemnego zapachu. Warto również pamiętać, że w pralce panuje wilgoć, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Mogą one osiadać na ubraniach i wywoływać wiele chorób. Dodatkowo są w stanie doprowadzić do awarii urządzenia.

Raz w miesiącu wykonaj pranie z pustym bębnem

Jeśli chcesz usunąć z pralki wszystkie zanieczyszczenia, które mogą zaszkodzić zarówno Tobie, jak i urządzeniu, raz w miesiącu wykonaj pranie z pustym bębnem bez detergentów. Zaleca się wybranie programu z wysoką temperaturą, gdyż to właśnie ona usuwa wszelkie drobnoustroje, wpływające niekorzystnie na stan pralki i ubrań. Jeśli chcesz dokładniej odkazić urządzenie, wlej do szufladki na środki piorące ¾  szklanki octu.

Nie wkładaj do bębna za dużej liczby ubrań

Wkładanie zbyt dużej liczby ubrań do bębna może doprowadzić do wielu szkód. Pranie sporej ilości odzieży na raz niekorzystnie wpływa zarówno na stan tkanin, jak i bębna. Jeśli nie chcesz wywołać poważnej awarii, rozłóż pranie na kilka partii.

Chroń pralkę przed kamieniem

Kamień to jeden z najgroźniejszych wrogów pralki. Osadza się on na wielu elementach urządzenia i prowadzi do poważnych awarii. Jest w stanie uszkodzić nie tylko grzałkę czy bęben, ale również filtry i węża odpływowego. Przed kamieniem można chronić sprzęt na różne sposoby. Jednym z nich jest stosowanie detergentów. Niestety, nie zawsze są one w pełni skuteczne. Jeśli chcesz poznać inne metody walki z kamieniem, przejdź do dalszej części artykułu.

Jak dbać o pralkę? Skuteczny sposób na ochronę pralki przed kamieniem kotłowym

Jak już wyżej wspomnieliśmy, największym wrogiem pralki jest kamień kotłowy. Niestety, to właśnie on najczęściej doprowadza do poważnych awarii, których naprawa wiąże się ze sporymi wydatkami. Bywają również przypadki, kiedy nie da się przywrócić sprzętu do odpowiedniego stanu i konieczna jest wymiana urządzenia na nowe. Jak zatem skutecznie walczyć z kamieniem? Zainwestuj w dobry filtr!

Zauważyłeś, że w Twojej pralce odkłada się kamień? Zareaguj jak najszybciej! Pamiętaj, że woda w większości polskich mieszkań zawiera spore ilości wapnia i magnezu, co niekorzystnie odbija się na sprzętach AGD. Jeśli chcesz zapomnieć o kamieniu i cieszyć się sprawną pralką przez długie lata, zainwestuj w dobry filtr do wody. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz sprzęty, które uczynią ciecz czystą i odpowiednio miękką.

Filtr do pralki – jaki model wybrać, aby skutecznie ochronić urządzenie przed kamieniem?

Chcesz zadbać o stan swojej pralki? Pragniesz uchronić ją przed awarią wywołaną kamieniem kotłowym? Sięgnij po dobry i skuteczny filtr! Nie wiesz, jaki model wybrać? Zapoznaj się zatem z poniższą propozycją.

Filtr do pralki lub zmywarki

Masz już dość odkładającego się kamienia, który niszczy Twoją pralkę i prane w niej ubrania? Sięgnij po oferowany przez nas filtr, który zmiękczy wodę i skutecznie wydłuży żywotność używanego przez Ciebie sprzętu. Dzięki wydajnemu złożu polifosfatowemu, które zapobiega krystalizacji wapnia, woda nie pozostawi osadu na elementach urządzenia, detergenty zaczną działać dużo efektywniej, a Twoje ubrania będą znacznie czystsze. Jeden wkład wystarcza mniej więcej na 3–12 miesięcy – wszystko zależy od tego, jak intensywnie eksploatujesz pralkę. Złoże można w każdej chwili łatwo wymienić – filtr jest więc inwestycja na lata, która szybko się zwróci – zaczniesz zużywać mniej proszku i płynu do prania i zniknie konieczność regularnego czyszczenia wnętrza urządzenia przy pomocy specjalnych preparatów odkamieniających. Filtr znajdziesz w zakładce: https://sklep.osmoza.pl/filtr-do-pralki-lub-zmywarki-p-656.html.

cartarrow-right