Spis treści:
Woda, która płynie z naszych kranów, powinna być czysta, zdrowa i bezpieczna do spożycia. Niestety, w wielu regionach Polski problem nadmiaru żelaza w wodzie staje się coraz bardziej powszechny. Jak za chwilę się dowiesz, żelazo w wodzie może powodować liczne niedogodności. W artykule tym wyjaśnimy, czym jest odżelazianie wody, jak przebiega ten proces oraz jakie systemy polecamy, aby raz na zawsze rozprawić się z tym problemem.
Odżelaziacz wody to stacja uzdatniania wody, która jest stosowana do usuwania nadmiaru żelaza i manganu z wody. Nadmiar żelaza w wodzie może prowadzić do różnych problemów, takich jak zmiana smaku wody, powstawanie plam na praniu i armaturze, a także osadzanie się żelaza w rurach, co może prowadzić do ich zatykania i korozji. Odżelaziacze wody są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie woda pochodzi ze studni lub z innych źródeł wody gruntowej, która często zawiera wyższe stężenia żelaza.
Odżelaziacz wody jest konieczny, gdy stężenie żelaza w wodzie przekracza dopuszczalne normy, czyli 0,2 mg/l zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce dotyczącymi wody pitnej.
Przed wyborem odżelaziacza konieczne jest przeprowadzenie badania wody, które powinno uwzględniać takie parametry jak:
Wyniki analizy wody przed doborem urządzenia muszą zawierać wszystkie podane powyżej parametry. Należy także uwzględnić okresowe zmiany jakości wody studziennej spowodowane cyklami hydrologicznymi lub innymi czynnikami np. zanieczyszczeniem źródła wody.
Wygoda użytkowania to jeden z kluczowych aspektów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze odżelaziacza wody. Urządzenie powinno być zdolne do przetworzenia odpowiedniej ilości wody w krótkim czasie, aby zapewnić stały dostęp do uzdatnionej wody.
Istotne jest, aby urządzenie było także łatwe w obsłudze. Elementy takie jak intuicyjny panel sterowania, który steruje pracą odżelaziacza wody, czy automatyczny proces regeneracji ułatwiają korzystanie z urządzenia, minimalizując konieczność ręcznej ingerencji użytkownika.
Warto również zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Szeroka dostępność tych elementów oraz możliwość ich łatwej wymiany przez użytkownika bez konieczności wzywania serwisu znacząco podnosi wygodę użytkowania urządzenia.
Większość nowoczesnych odżelaziaczy jest w pełni automatyczna, co oznacza, że nie wymagają one ręcznej obsługi. Systemy te są wyposażone w inteligentne sterowniki, które monitorują przepływ wody i automatycznie inicjują proces regeneracji, gdy złoże jest zbyt nasycone zanieczyszczeniami. Dzięki temu użytkowanie odżelaziacza jest niezwykle wygodne i nie wymaga ciągłego nadzoru.
Proces usuwania żelaza z wody rozpoczyna się w momencie, gdy surowa woda wpływa do odżelaziacza. W pierwszym etapie oczyszczania wody jest ona napowietrzana, co powoduje utlenienie rozpuszczonego żelaza i manganu. W wyniku utleniania żelazo i mangan zmieniają formę z rozpuszczalnej na nierozpuszczalną, co ułatwia ich usunięcie w kolejnym etapie.
Wytrącone żelazo i mangan z wody trafiają do następnego etapu, w którym woda przepływa przez specjalne złoże filtracyjne, które wychwytuje utlenione związki żelaza i manganu. Złoże to działa jak sito, zatrzymując większe cząstki zanieczyszczeń, a czysta woda przechodzi dalej.
Z czasem złoże filtracyjne nasyca się żelazem i manganem, dlatego odżelaziacz przeprowadza automatyczną regenerację. Podczas regeneracji złoże jest płukane, co usuwa nagromadzone zanieczyszczenia i przygotowuje je do ponownego użytku, a zanieczyszczenia odprowadzane są do kanalizacji.
Odżelaziacz wody to skuteczne rozwiązanie dla osób borykających się z problemem nadmiaru żelaza i manganu w wodzie. Przede wszystkim, montaż odżelaziacza jest zalecany, gdy stężenie żelaza przekracza dopuszczalne normy, co najczęściej ma miejsce w przypadku wody ze studni, a co może objawiać się metalicznym smakiem, nieprzyjemnym zapachem, czy kolorem wody, ale także osadami w rurach. Odżelaziacz nie tylko poprawia smak i wygląd wody, ale również chroni instalacje wodociągowe i urządzenia AGD, co może prowadzić do oszczędności na naprawach i konserwacji.
Zanim zdecydujesz się jednak na instalację odżelaziacza, kluczowe jest przeprowadzenie dokładnego badania wody, które uwzględni takie parametry jak mętność, pH, oraz stężenia żelaza i manganu. Ważne jest również, aby wybrać urządzenie, które będzie efektywne i wygodne w codziennym użytkowaniu, z możliwością łatwej konserwacji i dostępem do części zamiennych.
Zapraszamy do konsultacji z naszymi ekspertami TUTAJ, którzy pomogą dobrać odpowiedni system odżelaziania, dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Czysta woda jest w zasięgu ręki – zadbaj o nią już dziś!