Przejdź do Sklepu

Jak działa odżelaziacz wody?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Żelazo w wodzie
Kategoria:
Data publikacji: 9 marca 2021

Spis treści:

    1. Kiedy należy korzystać z urządzenia?
    2. Co należy zrobić przed zdecydowaniem się na konkretne urządzenie?
    3. Jaka jest najlepsza metoda na to, aby odżelazić wodę z kranu?
    4. Jak działa odżelaziacz wody?

Odżelaziacz jest urządzeniem, które służy do uzdatniania wody. To zbiornik przepływowy wykonany z wysokiej jakości materiałów, który wyposażony jest we filtry oraz aeratory napowietrzające powietrze. Kiedy warto stosować odżelaziacz wody? Jak działa urządzenie? Podpowiadamy w tym krótkim poradniku.

Kiedy należy korzystać z urządzenia?

Jednym z problemów, z którym najczęściej mamy do czynienia, jest przekroczenie w wodzie poziomu żelaza. W wielu przypadkach poziom ten jest niewielki. Według obowiązujących norm, w Polsce stężenie żelaza w wodzie nie może przekraczać 0,2 mg/l. Często jednak zdarza się, że wartość ta jest zdecydowanie wyższa, a przez to woda nie nadaje się do spożycia. Nabiera ona smaku metalicznego, a jej barwa jest żółta lub pomarańczowa. Korzystanie z takiej wody może doprowadzić do tego, że dania oraz napoje nie będą smaczne.

Woda ze zbyt dużym stężeniem żelaza możesz uszkodzić instalacje, dlatego że żelazo szybko wytrąca się z wody i osadza w rurach w postaci mazistego albo twardego osadu. To może doprowadzić do licznych awarii.

Co należy zrobić przed zdecydowaniem się na konkretne urządzenie?

Przed wybraniem urządzenia należy przeprowadzić analizę. Po przeprowadzeniu badania zdecydujesz które z urządzeń będzie optymalnym do odżelaziania wody w Twoim domu. Wybierzesz także jego właściwą wielkość.

Jaka jest najlepsza metoda na to, aby odżelazić wodę z kranu?

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby zmniejszyć lub wyeliminować wysoki poziom stężenia żelaza z wody, jest odżelazienie wody. Każda z metod ma swoje wady i zalety. Warte uwagi są filtry oraz odżelaziacze marki Watersystem. Filtry FRM Performa, MNG Performa doskonale nadają się do uzdatniania wody w kotłowniach wodnych, obiektach chłodniczych, obiegach chłodniczych, instalacji przemysłowych, domowych, obiektów usługowych. Dostępne są z różnymi wersjami sterowania. Doskonale nadadzą się również filtry automatyczne CRB, które wypełnione są węglem aktywnym zapewniającym uzyskanie optymalnych parametrów systemu pracy. Filtr tego rodzaju przeznaczony jest również do usuwania chloru oraz pozostałych zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie.

Jak działa odżelaziacz wody?

Usuwanie żelaza z wody przebiega podczas dwóch etapów. Najpierw przeprowadzane jest wstępne napowietrzanie wykonywane za pomocą specjalnej zwężki. Do wody dostarczany jest tlen. Następnie natleniona woda wpływa do filtra, w którym dochodzi do częściowego utleniania żelaza i wytrącenia go. Woda wpływa z filtra i przebiega proces kanalizacji.

Jeśli w wodzie znajduje się nadmiar żelaza, wtedy należy co jakiś czas kontrolować stan zwężki i systematycznie ją wymieniać – najlepiej co pół roku.

Warto pamiętać o tym, że tylko prawidłowo dobrany i skonfigurowany filtr umożliwia korzystanie z wysokiej jakości wody. Dzięki temu nie będzie potrzebne stosowanie żadnej chemii. Czysta woda nie będzie również stanowić zagrożenia dla domowników oraz nie uszkodzi  sprzętów AGD i instalacji wodnej.

cartarrow-right