Przejdź do Sklepu

Jak działa zmiękczacz wody?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
zmiękczanie wody
Data publikacji: 8 marca 2021

Spis treści:

  1. Jak działa proces zmiękczania wody?
  2. Zmiękczacz wody – działanie
  3. Zalety korzystania ze zmiękczacza wody
  4. Zmiękczacze do wody w naszej ofercie

Niska jakość wody w kranie skłania wielu z nas do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się zdrową wodą w naszym domu. Ma to związek z rosnącą świadomością dotyczącą szkodliwego wpływu szczególnie twardej wody, która nie tylko niszczy domowy sprzęt i utrudnia sprzątanie, ale szkodzi też naszej skórze i włosom. Dlatego warto postawić na profesjonalne i niedrogie rozwiązanie w postaci zmiękczacza wody, który wpłynie na znaczną poprawę Twojej jakości życia oraz zdrowia.

Jak działa proces zmiękczania wody?

Proces zmiękczania wody, mówiąc ogólnie, polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Woda po zmiękczeniu jest bogata w jon.  Zmiękczanie odbywa się na bieżąco – nie ma potrzeby magazynowania wody, tylko trafia ona po oczyszczeniu prosto do Twojego kranu.

Warto też pamiętać, że proces zmiękczania wody nie zubaża jej o cenne wartości mineralne ani odżywcze. Jest to całkowicie odmienny proces niż demineralizacja, a uzyskana w ten sposób woda spełnia wszystkie normy dla wody pitnej. Sam sód nie zmienia w żaden sposób smaku wody, jednak ma wpływ na jej skład chemiczny. Stąd osoby na diecie niskosodowej powinny zwrócić na to uwagę przy zakupie zmiękczacza wody do mieszkania.

Zmiękczacz wody – działanie

Urządzenie, jakim jest domowy zmiękczacz wody, jest wyposażone w specjalne złoże jonowymienne (żywicę), które jest naładowane jonami sodu. W procesie zmiękczania kationy wapnia i magnezu odpowiadające za twardość wody są wymieniane na kationy sodu. Filtracja ma wiele etapów. Końcowym z nich jest transport wody pozbawionej twardości do instalacji.  Po wykorzystaniu całej pojemności żywicy zmiękczacz wody przechodzi proces regeneracji, w wyniku którego jony sodu zostają uzupełnione, a zbędne jony wapnia i magnezu odprowadzane są prosto do kanalizacji. Złoże zostaje przepłukane roztworem wody z solą tabletkową umieszczoną w zbiorniku urządzenia, którą powinieneś uzupełniać co kilka tygodni. Proces ten uruchamiany jest automatycznie, a na częstotliwość jego występowania największy wpływ ma twardość wody w wodociągach. Trwa zazwyczaj kilka godzin. Wysokiej jakości zmiękczacz wody może działać bezawaryjnie nawet kilkanaście lat.

Zalety korzystania ze zmiękczacza wody

Miękka woda niesie ze sobą wiele korzyści dla gospodarstwa domowego.  Poprzez usunięcie z niej jonów, które odpowiadają za wytrącający się osad i kamień, użycie takiej wody wpływa bezpośrednio na przedłużenie żywotności urządzeń, w których jest stosowana. Zmniejsza się także ryzyko awarii pralek, żelazek, ekspresów do kawy. Z kolei w przypadku instalacji grzewczych koszty eksploatacji stają się niższe o około 20%. Odkładanie się kamienia kotłowego powoduje bowiem szybszą korozję instalacji oraz obniża wydajność samych wymienników ciepła.  Także wanna, bateria oraz kabina prysznicowa są mniej podatne na osadzanie się nieestetycznego kamienia. Szacuje się, że przy stosowaniu zmiękczacza wody zużycie środków chemii gospodarczej zmniejsza się o ponad połowę. Zalety możesz zauważyć także w jakości wypranych tkanin, które są pachnące i bardziej miękkie w dotyku niż przy praniu ich w twardej wodzie, a także odczuć je na własnej skórze. Jest ona bowiem gładsza, nawilżona i miękka w dotyku. Woda ta wpływa także na lepsze rozpuszczanie się mydła i szamponów i proszków, a co za tym idzie, powoduje ich lepsze wchłanianie, co przekłada się na niższe rachunki za wodę.

Jeśli chodzi o korzyści z używania zmiękczacza w kuchni, miękka woda wpływa na estetykę umytych naczyń, które po wyjęciu ze zmywarki są błyszczące i pozbawione zacieków. Nadaje się ona też o wiele bardziej do mycia produktów spożywczych, nie zawiera bowiem szkodliwych związków, które spożywasz, jeśli myjesz na przykład owoce i warzywa twardą wodą z kranu. Tak samo dzieje się w przypadku przygotowywania napojów na bazie tej wody: zmiękczacz pozwoli Ci uzyskać nie tylko lepszy smak i aromat Twojej ulubionej kawy czy herbaty, ale sprawi, że będą bezpieczne dla Twojego układu pokarmowego.

Zmiękczacze do wody w naszej ofercie

W ofercie naszego sklepu znajdziesz zmiękczacze do wody, które wyróżnia intuicyjna obsługa, prosty montaż do głównego ujęcia wody oraz niskie koszty zużycia energii. Możesz liczyć także na naszą pomoc w kwestii doradztwa oraz przy samej instalacji urządzenia. Nasze zmiękczacze do wody to inwestycja na długie lata, ponieważ współpracujemy z wiodącymi producentami sprzętu, co gwarantuje wysoką jakość naszych urządzeń. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów w naszym sklepie, dzięki którym zadbasz o lepsze zdrowie i samopoczucie.

cartarrow-right