Przejdź do Sklepu

Jak oczyścić wodę z kamienia?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
filtry-wody-do-mieszkancow-warszawy
Kategoria:
Data publikacji: 31 lipca 2021

Spis treści:

      1. Dlaczego warto pozbyć się kamienia z wody?
      2. Jak pozbyć się kamienia z wody pitnej?
      3. Jak pozbyć się kamienia z wody akwarium?
      4. Jak pozbyć się kamienia z wody? Stosuj sprawdzone metody

Woda z wysoką zawartością kamienia jest negatywnym zjawiskiem. Twarda ciecz może źle wpływać na posiadane sprzęty AGD, ekosystem w akwarium czy skórę i włosy. Z tego powodu postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie - jak pozbyć się kamienia z wody? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym wpisem.

Dlaczego warto pozbyć się kamienia z wody?

Kamień można najczęściej poznać przez charakterystyczny, biały osad na armaturze kuchennej czy posiadanych sprzętach AGD, takich jak czajnik, ekspres do kawy czy pralka. Dobrze wiedzieć, że wspomniany osad zostaje także na skórze i włosach po kąpieli. Nawet jeśli nie dostrzegamy go gołym okiem, to np. włosy mogą się wydawać bardziej oklapnięte, przesuszone i pozbawione koloru. Twarda jest też niepożądana w akwariach.

Jak pozbyć się kamienia z wody pitnej?

Na początek warto zaznaczyć, że w większości przypadków kamień w wodzie pitnej nie powoduje większych niebezpieczeństw dla zdrowia, jednak wiele zależy od jego konkretnej zawartości. Poza tym twardy napój może być mniej smaczny, tak samo jak wykonywane z jego wykorzystaniem napary (np. kawa i herbata) czy potrawy.

Usuwanie kamienia może się odbywać na dwa sposoby - ogólnie i miejscowo. W pierwszym przypadku sprawa dotyczy urządzenia montowanego przy głównym zaworze wody. Zachodzi w nim proces wymiany jonowej. Mianowicie, płyn przechodzi przez specjalne złoże - żywicę jonowymienną, do której wymieniają jony sodu. Przepływająca ciecz oddaje kamień (jony magnezu i wapnia) na rzecz jonów sodu. Tak oczyszczona woda trafia do całej instalacji, a więc można z niej korzystać w kuchni, łazience etc. Wspomniane złoże traci swoją skuteczność, dlatego wymaga regeneracji. Odbywa się to z pomocą solanki wytworzonej z soli tabletkowej umieszczonej w specjalnej komorze maszyny. Zazwyczaj urządzenie regeneruje się automatycznie - w czasie, w którym lokatorzy nie korzystają z wody. Co ciekawe, nawet w razie konieczności np. odkręcenia kranu, zmiękczacz przepuści niefiltrowaną wodę poprzez zawór by-pass.

Drugim sposobem jest skorzystanie z systemu odwróconej osmozy. Jest to tak naprawdę kilka filtrów umieszczonych w jednej konstrukcji. Pierwszy z nich to filtr mechaniczny, który służy do usuwania większych zabrudzeń pokroju drobin piasku czy rdzy. Następna wkładka jest bardzo podobna, tego samego typu, jednak dokładniejsza, dzięki czemu jest w stanie w dużym stopniu zmniejszyć ilość przepuszczanych zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem filtracji jest przepływ płynu przez złoże węgla aktywnego. Ten posiada bardzo ciekawe właściwości - usuwa chlor, jego pochodne oraz organiczne zanieczyszczenia, tym samym poprawiając właściwości organoleptyczne wody, czyli smak, zapach oraz barwę. Później płyn jest przepompowywany przez półprzewodzącą błonę, to jest membranę osmotyczną. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nawet 99% zanieczyszczeń. W niektórych przypadkach można się natknąć na dodatkowy wkład demineralizujący. Dzięki systemowi odwróconej osmozy woda stanie się smaczna oraz wyjątkowo czysta. Sprawdzi się podczas picia oraz gotowania, czy stosowania wraz z np. ekspresem do kawy lub czajnikiem.

Jak pozbyć się kamienia z wody akwarium?

W wielu przypadkach twarda woda źle wpływa na akwarium. W tym przypadku można się zaopatrzyć w specjalny filtr akwarystyczny, który może funkcjonować na zasadzie odwróconej osmozy. Dzięki temu można mieć pewność, że płyn będzie poprawnie oczyszczony, a hodowane ryby czy uprawiane rośliny będą dobrze się rozwijać. Warto zwracać uwagę na to, czy dane urządzenie jest wskazane do użytku w akwarystyce słodko-, czy słonowodnej.

Masz akwarium i na jego ściankach znajduje się biały osad? Jego usunięcie wbrew pozorom nie jest trudne, jednak należy uważać, żeby nie porysować szkła. Z tego powodu zaleca się opróżnienie zbiornika i przetarcie danego miejsca np. wacikiem nasączonym octem lub środkiem do obniżania pH w akwarium.

Jak pozbyć się kamienia z wody? Stosuj sprawdzone metody

Pamiętaj, że korzystanie z wątpliwej jakości urządzeń filtrujących może nie być dostatecznie skuteczne. Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie, to polecamy przede wszystkim wykonanie badania wody w domu. Zwykle skutecznym sposobem jest system odwróconej osmozy, jednak ten działa tylko miejscowo. Wyróżnia się jednak stosunkowo tanią eksploatacją, nie wymaga też zasilania.

Jeżeli potrzebujesz sprawdzonych rozwiązań w zakresie uzdatniania wody, to w naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości filtry do wody i urządzenia, które sprawdzą się w wielu sytuacjach. Dysponujemy automatycznymi zmiękczaczami, systemami odwróconej osmozy, które są przeznaczone do “zwyczajnego” użytku w przypadku kranu, ale też akwarium. Nasi eksperci mogą również Ci doradzić, jeśli masz dodatkowe pytania i nie wiesz, który model wybrać do swojego domu czy mieszkania. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty!

cartarrow-right