Woda to główny składnik ludzkiego ciała, bez niego niemożliwe jest jego prawidłowe funkcjonowanie. O roli wody w codziennej profilaktyce mającej zapewniać optymalne zdrowie uczą się już dzieci w przedszkolu, jednak czy zawsze tego typu wiedza wykorzystywana jest w praktyce? Mimo teoretycznie powszechnej wiedzy na temat wody wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak prawidłową ją pić, aby się nawadniać. Wbrew pozorom ten proces wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jak pić wodę w ciągu dnia? Wprowadź kilka poniższych wskazówek do swojego życia i sprawdź, jak korzystnie wpłyną one na Twoje dobre samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie.
Nie tylko dzieci mogą mieć problem z odpowiednim przyswojeniem wody. Powodów, dla których także dorośli nie zachowują właściwego poziomu nawodnienia, może być wiele. Najczęściej jest to po prostu brak uprzedniego wyrobienia zdrowego nawyku sięgania po wodę. Często zdarza się, że jeśli tego typu przyzwyczajenie nie zostało wypracowane w przeszłości, to trudno jest wprowadzić nawet w dorosłym życiu, jednak nie jest to oczywiście niemożliwe. Jeśli nie masz w zwyczaju regularnego picia wody, z pewnością w nawale codziennych obowiązków jeszcze łatwiej zapominasz o tej ważnej czynności, zupełnie wyrzucając ją z planu dnia. To duży błąd, który pojawia się bardzo często u wielu osób, które zastanawiają się, jak pić wodę, aby nawodnić organizm.
Jeśli zauważasz u siebie problem z regularnym nawodnieniem, warto przede wszystkim uświadomić sobie, jak ważny jest to aspekt codziennego życia. Może się on przyczyniać do osiągnięcia równowagi w organizmie człowieka. Woda sprawia, że wszystkie procesy trawienne oraz myślowe mogą być przeprowadzane bez żadnych komplikacji - wpływa więc pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Jak pić wodę? Najlepiej tak często, jak to tylko możliwe, ponieważ ten życiodajny płyn ma kluczowe znacznie w codziennym funkcjonowaniu. Jego długotrwały brak na pewnym poziomie może przynieść opłakane konsekwencje na gruncie zdrowotnym.
O odwodnieniu pozornie mówi się dużo, szczególnie w przypadku cieplejszych miesięcy, kiedy to uporczywe wręcz upały dają o sobie znać. W takiej sytuacji rzeczywiście większą uwagę zwraca się na codzienne spożywanie wody w odpowiedniej ilości, w obawie przed odwodnieniem. Warto jednak pamiętać, że zagrożenie pojawieniem się takiego stanu istnieje zawsze, nie tylko w przypadku występowania podwyższonych temperatur na zewnątrz. Często zdarza się, że to właśnie w chłodniejszych porach roku można nabawić się takich problemów. Niewiele osób zastanawia się wtedy, jak pić wodę, aby się nawodnić. To duży błąd, który może prowadzić właśnie do odwodnienia.
Jak poznać, że masz do czynienia z groźnym stanem odwodnienia? Alarmującym sygnałem może być już pojawienie się pragnienia oraz suchości w ustach - gdy organizm jest nawodniony, wcale nie upomina się jeszcze o płyny. W pierwszej fazie jest zupełnie odwrotnie - pojawiają się jasne sygnały mówiące, że coś jest nie tak. W kolejnej fazie odwodnienia stan skóry ulega wyraźnemu pogorszeniu. Staje się ona bardziej sucha, ponieważ organizm nie ma możliwości skutecznego jej nawilżenia. Groźnym objawem jest wystąpienie przyspieszonej akcji serca - zwiastuje on przejście do trzeciej, najgroźniejszej fazy odwodnienia. Jeśli organizm do niej wkroczy, możliwa jest utrata przytomności. Skrajne odwodnienie (ubytek wody sięgający 15% lub więcej) może prowadzić do śmierci.
Opłakanych skutków wystąpienia odwodnienia jest tak wiele, że raczej nie trzeba nikogo przekonywać do konieczności zmiany swoich nawyków dotyczących regularnego spożywania wody, jeśli dotychczas nie były one odpowiednie. Wprowadzenie nowych zasad związanych z regularnym spożywaniem wody może wyjątkowo pozytywnie wpłynąć nie tylko na Twoje zdrowie ogólne, ale także na samopoczucie każdego dnia. Zachowanie równowagi w organizmie pod względem nawodnienia to przecież szansa na pozyskanie większej ilości energii, tak niezbędnej do wypełniania codziennych obowiązków. Jak pić wodę w ciągu dnia, aby pozyskać pożądany stan równowagi w organizmie? Skorzystaj z kilku prostych wskazówek, które pomogą Ci wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia.
Jak pić wodę? Przede wszystkim regularnie. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wodę wynosi ok. 2,5l (zapotrzebowanie zwiększa się proporcjonalnie w przypadku wyższych temperatur czy aktywności fizycznej). Ważne jest jednak, aby dawkować spożycie wody na małe ilości - ok. 100-150 ml na raz, w regularnych odstępach czasu.
Aby woda nawodniła organizm, musi być odpowiedniej jakości. Korzystając z wody kranowej, warto skorzystać z możliwości jej filtrowania. W naszym sklepie znajdziesz wiele urządzeń do skutecznej filtracji, dzięki którym woda kranowa stanie się jeszcze smaczniejsza do codziennego spożycia.
Często zdarza się, że klasyczna woda nie odpowiada wielu osobom pod względem smaku. Jeśli u Ciebie jest podobnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić ją dodatkami. Sięgnij po świeże owoce, miętę. W upalne dni możesz dodać kostki lodu.