Przejdź do Sklepu

Jak samodzielnie zbadać twardość wody?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Data publikacji: 11 maja 2021

Spis treści:

    1. Sprawdzanie twardości wody - czy woda w ogóle jest twarda?
    2. Skala twardości wody
    3. Twardość wody - jak sprawdzić?
    4. Kropelkowy tester twardości wody - jak zbadać twardość wody?
    5. Dlaczego warto zmiękczyć wodę?
    6. Wysoki wskaźnik twardości wody - co zrobić?

Twarda woda jest spotykana w wielu gospodarstwach domowych w całej Polsce i jeśli zastanawiasz się, czy płynie także w Twojej instalacji, to czytając dalej, dowiesz się, jak sprawdzić twardość wody i dlaczego warto zwracać uwagę na ten jej aspekt.

Najbardziej polecanym sposobem w tym zakresie, jest zlecenie badania twardości wody w profesjonalnym laboratorium - można skorzystać np. z pomocy sanepidu. Wiąże się to jednak z pewnym czasem oczekiwania na wyniki oraz koniecznością uiszczenia opłaty. W takim razie jak zbadać twardość wody samodzielnie?

Sprawdzanie twardości wody - czy woda w ogóle jest twarda?

Może się okazać, że w instalacji płynie miękka woda. Podwyższona twardość jest bardzo łatwa do odkrycia, ponieważ woda zostawia wtedy charakterystyczny, biały nalot, na przykład na armaturze lub urządzeniach AGD (m.in. na żelazku czy ekspresie do kawy). Twardą wodę można także odkryć w sytuacji, w której detergenty działają mało skutecznie - sole wapnia i magnezu sprawiają, że np. płyn do naczyń czy mydło nie pienią się tak dobrze.

Jeśli już wiesz, czy woda w Twojej instalacji jest twarda, to warto dokładniej zmierzyć ten parametr.

Skala-twardosci-wody

Pomiar twardości wody zwykle pokazuje wynik wyrażony w jednej z dwóch najczęściej używanych jednostek. Są to stopnie niemieckie (°dH) oraz stopnie francuskie (°fH).

Stopnie niemieckie
0 - 5,6 °dH - bardzo miękka woda
5,6 °dH - 11,2 °dH - miękka woda
11,2 °dH - 19,6 °dH - średnio twarda woda
19,6 °dH - 30,8 °dH - twarda woda
powyżej 30,8 °dH - bardzo twarda woda

Stopnie francuskie
0-7°fH - woda bardzo miękka
8-14°fH - woda miękka
15-21°fH - woda średnio twarda
22-32°fH - woda twarda

Skala twardości wody">

Twardość wody - jak sprawdzić?

Jak zmierzyć twardość wody? Można to zrobić w bardzo prosty sposób, a mianowicie - korzystając testu twardości wody w postaci papierowego paska. Akcesorium jest wyjątkowo proste w swojej istocie. Wystarczy bowiem na kilka sekund zanurzyć tester w surowej wodzie, a następnie po czasie wskazanym przez producenta (najczęściej po minucie) wyjąć go i porównać z legendą. Wynik zostanie prawdopodobnie podany w stopniach niemieckich lub francuskich.

Kropelkowy tester twardości wody - jak zbadać twardość wody?

Niestety, prostota testów paskowych wiąże się z mniejszą dokładnością takich akcesoriów. Z tego powodu częściej polecanym sposobem badania jest kropelkowy tester twardości wody. Również jest dość prosty do wykonania, dlatego uporasz się ze wszystkim w maksymalnie kilka minut.

Kropelkowy tester twardości wody składa się zwykle z pojemnika na próbkę cieczy, strzykawki oraz specjalnego odczynnika. Na początku należy pobrać strzykawką 5 ml wody i umieścić ją w pojemniku. Następnie dodaj jedną kroplę odczynnika i potrząśnij probówką. Jeśli barwa substancji zmieni się na zieloną, to woda jest miękka. Jeżeli jednak będzie mieć czerwoną barwę, dodawaj kolejno krople odczynnika (przy każdej potrząsając pojemnikiem) do momentu zmiany koloru na zielony. Liczbę wlanych kropel porównaj z instrukcją.

Dlaczego warto zmiękczyć wodę?

Jeśli miernik twardości wody pokazuje wyższy wynik, to warto zainwestować w urządzenia do zmiękczania omawianej cieczy. Dlaczego warto to zrobić?

Twarda woda nie jest co prawda szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, ale może negatywnie wpływać na stan organizmu oraz niszczyć posiadane sprzęty AGD. Powstający na poszczególnych urządzeniach osad zatyka różne przewody (np. w żelazku, ekspresie, zmywarce), co w skrajnych przypadkach może prowadzić do spadku efektywności czy poważnego uszkodzenia.

Warto wiedzieć, że twarda woda jest potencjalnie niebezpieczna dla dzieci, a konkretnie dla ich skóry, ponieważ kąpiele w takiej cieczy zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na egzemę.

Podwyższony wskaźnik twardości wody jest również niebezpieczny dla wielu gatunków roślin, dlatego posiadając kwiaty doniczkowe, warto dowiedzieć się, czy stosowana do podlewania woda im nie zaszkodzi - miękka woda jest konieczna dla gatunków, które preferują podłoże kwaśne.

Wysoki wskaźnik twardości wody - co zrobić?

Jednym z najprostszych sposobów jest kupno dzbanka filtracyjnego. Takie akcesoria są wyposażone w filtry, które nie tylko zmiękczają wodę, ale też usuwają z niej chlor i metale ciężkie, co poprawia smak cieczy. Jest to doraźne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku uzupełniania zbiornika żelazka czy ekspresu oraz regularnego nawadniania. Nadal jednak armatura w domu będzie narażona na zatykanie, podobnie sprzęty pokroju pralek lub zmywarek. Z tego powodu lepiej sprawdzi się zmiękczacz wody, który montuje się przy głównym ujęciu wody. Dzięki niemu ciecz płynąca w całej instalacji będzie odkamieniona. Nowoczesne urządzenia są automatyczne i samodzielnie regenerują złoże filtrujące.

W naszej ofercie znajdują się zarówno różnego rodzaju akcesoria i urządzenia do filtracji, jak i szeroka gama testerów do wody, które pozwolą Ci ocenić jej jakość we własnych domu.

cartarrow-right