Przejdź do Sklepu

Jak zmiękczyć wodę do podlewania roślin?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Data publikacji: 4 kwietnia 2022

Jak zmiękczyć wodę do podlewania roślin?

Twarda woda nie sprzyja zarówno armaturze łazienkowej, jak i prawidłowemu wzrostowi roślin. Jest to spowodowane dużą ilością chloru, a także zbyt dużym bogactwem w wapń i magnez. Są to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rośliny, jednak należy zachować ich właściwe ilości. Ich nadmiar jest bardzo niepożądany, w szczególności, że większość domowych roślin potrzebuje warunków kwasowych, by móc się prawidłowo rozwijać. Takiego rodzaju środowiska potrzebują tak popularne paprotki, a także orchidee.

Jak zmiękczyć wodę do podlewania roślin?

Na to, jak uzyskać miękką wodę do podlewania, jest sporo sposobów. Różnią się w zależności od możliwości czasowych, przestrzennych czy pod względem wyposażenia domowego. Większość z nich cechuje się zarówno szeregiem zalet, ale także pewnymi utrudnieniami.

Woda odstana z elementem drewna

Jednym z bardzo ekologicznych sposobów na zmiękczenie domowej wody jest umieszczenie naturalnego drewna w odpowiadającym potrzebom zbiorniku. Może być to gałąź, konar bądź inny element. Należy jednak pamiętać, że w miarę im pojemnik i objętość wody są większe, tym więcej drewna należy umieścić w zbiorniku. Taką wodę należy odstawić. Najlepiej by był to okres dłuższy niż 1 dzień. Ze względu na rodzaj użytego drzewa, woda może nabrać różnego zabarwienia, a stopień zmiękczenia wody także może być inny. To rozwiązanie wymaga jednak cierpliwości i posiadania przede wszystkim miejsca na przeprowadzenie tego rodzaju działań. Nigdy nie ma się także pewności w stosunku do stopnia zmiękczenia wody. Kwiaty mogą się przyzwyczaić do danego rodzaju miękkości, a w przypadku zmiany drewna, uzyskany efekt może być całkowicie odmienny.

Woda odstana, ale z szyszką

Tych samych warunków wymaga zastosowanie wody odstanej, jednak w zamian za używanie pniaków naturalnego drewna, zastosować można szyszki. W tym przypadku jednak ich niezbędna do zastosowania ilość będzie znacznie wyższa. Również będzie niezbędne wygospodarowanie miejsca na przeprowadzenie tego procesu, a także odczekanie najlepiej dwóch dni.

Czerpanie wody z deszczówki

Wykorzystanie wody nagromadzonej z deszczu może się sprawdzić, jednak tylko w przypadku, gdy nie mieszkamy w dużej aglomeracji miejskiej. Woda ta ma małą twardość i potrzebne roślinie pierwiastki. Niestety w tym przypadku również potrzeba mieć miejsce pozwalające na gromadzenie.

Wykorzystane wody studziennej

Innym sposobem na to, jak uzyskać miękką wodę do podlewania jest czerpanie jej ze studni. Jednak nie każda studnia będzie źródłem dobrej jakościowo wody do naszych roślin. Znacząca jest tu jej głębokość. Tylko studnie powyżej 3,5 m głębokości gromadzą odpowiedni rodzaj tej życiodajnej cieczy. Są wzbogacone o minerały, które będą pozytywnie wpływać na prawidłowy wzrost rośliny. Płytsze studnie zawierają wody gruntowe, które skumulowały wszelkie zanieczyszczenia pobrane z gleby.

Mało kto posiada jednak własną studnię, tym większym utrudnieniem jest, że nie wystarczy by tylko była, ale także musi mieć odpowiednią głębokość. W innym przypadku pobierana woda może wpłynąć na krótki żywot roślin.

Dzbanek z filtrem

Doskonałym sposobem na to, jak zmiękczyć wodę do podlewania kwiatów jest zastosowanie dzbanka filtrującego. Wyposażone w filtr narzędzie pozwala na szybkie uzyskanie miękkiej wody, która znakomicie sprawdza się do podlewania roślin. Oprócz tego sposób ten nie wymaga szczególnych okoliczności jak miejsce czy metraż, na którym się mieszka. Dzbanek jest optymalnej wielkości, a jego zastosowanie jest dość szerokie. Zakup dzbanka filtrującego pozwala nie tylko na podlewanie roślin miękką wodą, ale także na konsumpcję.

Woda, która jest za tą sprawą przefiltrowana, nadaje się do spożycia. Używając jej na co dzień, należy pamiętać o tym, by regularnie wymieniać filtr. Częstotliwość zależy od zaleceń producenta, jednak jest to najczęściej okres wynoszący około miesiąca. Pozwala to także na szybkie uzyskanie miękkiej wody i nie naraża się na nieprzyjemne zapachy.

Centralny zmiękczacz wody w mieszkaniu

Inwestycją w przyszłość, która rozwiązuje problem nie tylko tego, jak zmiękczyć wodę do podlewania, ale także rozprawi się ze wszystkimi niedogodnościami związanymi z twardą wodą w mieszkaniu, jest zmiękczacz wody. W zależności od wybranego modelu, możliwości, które daje, będą się odrobinę różniły. To z pewnością zauważalne pod względem pojemności litrowej zbiornika. Różnice polegają także na tym, czy jest to produkt elektryczny, czy w pełni ekologiczny nieelektryczny.

Jak zmiękczyć wodę do kwiatów - najlepszy sposób

W zależności od możliwości i upodobań różne sposoby mogą okazać się najlepsze. Jednak najbardziej uniwersalny sposób na zmiękczenie wody do podlewania roślin jest dzbanek z filtrem. Nie wymaga on zbyt dużo przestrzeni, a jedyne co należy zrobić, to nalać wodę do naczynia i chwilę poczekać. Jednak w przypadku, gdy zależy nam na inwestycji w przyszłość, a także szeregu innych korzyści wynikających z tego przedsięwzięcia warto zaopatrzyć się w zmiękczacz wody. W naszym sklepie internetowym dostępnych jest wiele modeli urządzeń zmiękczających. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu w celu znalezienie najlepszego rozwiązania dla siebie.

cartarrow-right