Przejdź do Sklepu

Jak zmierzyć twardość wody? - domowe i profesjonalne sposoby!

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
twardosc-wody
Data publikacji: 15 czerwca 2021

Spis treści:

    1. Jak sprawdzić twardość wody domowymi sposobami?
    2. Twardość wody – jak sprawdzić ją profesjonalnym sposobem?
    3. Twarda woda i co dalej?

W twardej wodzie znajdują się minerały oraz jony magnezu i wapnia, które odpowiadają za osadzanie się kamienia w kuchni, łazience, a także w instalacji grzewczej. Twarda woda ma również wpływ na smak gotowanych potraw oraz przygotowywanych napojów. Ponadto przyczynia się ona do skracania żywotności sprzętu AGD. W twardej wodzie znacznie gorzej rozpuszczają się kosmetyki, przez co często pozostają na skórze oraz włosach. Niestety, niedokładne spłukanie środków czystości przyczynia się do osłabienia ich kondycji oraz pogorszenia stanu cery. Na szczęście istnieją pewne sposoby, dzięki którym możemy sprawdzić twardość wody i wprowadzić pewne zmiany.

Jak sprawdzić twardość wody domowymi sposobami?

Domowe testy na twardość wody są łatwe do przeprowadzenia, jednak nie zapewniają dokładnych informacji o problemie. Warto je wykonać, gdy zauważymy pierwsze niepokojące oznaki, świadczące o tym, że woda przyczynia się do powstawania kamienia. Domowy test wykonasz w zaledwie kilka minut. Wystarczy, że sięgniesz po przezroczystą butelkę o minimalnej pojemności 360 ml i napełnisz ją wodą z kilkoma kroplami mydła w płynie. Następnie dokładnie zakręć butelkę i mocno potrząsaj, aby mydło połączyło się z wodą. Jeśli otrzymasz sporą ilość puszystej piany a po jej opadnięciu ciecz pozostanie czysta, możesz być spokojny, gdyż Twoja woda jest miękka. Jeśli jednak na powierzchni pojawiło się zaledwie kilka pęcherzyków, dodaj do mieszanki większą ilość mydła. Za każdym razem licz, ile kropli wlałeś, aby móc oszacować twardość wody. Skala prezentuje się tak:

● 10 kropli mydła – lekko twarda woda,
● 20 kropli mydła – średnio twarda woda,
● 30 kropli mydła – twarda woda,
● więcej niż 40 kropli mydła – bardzo twarda woda.

Drugim domowym sposobem na sprawdzenie twardości wody jest obserwacja. Minerały zawarte w niej pozostawiają po sobie ślady w postaci kamienia. Można go dostrzec na armaturze kuchennej oraz łazienkowej. Jeśli go zobaczymy, musimy jak najszybciej reagować, gdyż oznacza to, że kamień osadza się również w instalacji. Aby uniknąć zatkania rur i zmniejszenia ciśnienia wody, należy zmiękczyć wodę np. przy pomocy zmiękczacza.
O twardości wody można się również przekonać, sprawdzając pranie. Jeśli zauważyłeś, że proszek lub kapsułki nie rozpuszczają się w pełni, a ubrania są szorstkie i sztywne, możesz być pewien, że woda, z której korzystasz, jest twarda.

Twardość wody – jak sprawdzić ją profesjonalnym sposobem?

Twardość cieczy sprawdzisz przy pomocy testera pH wody. Możesz go kupić w hurtowni chemicznej, punktach uzdatniania wody oraz w sklepach internetowych. Aby wykonać test, wystarczy zanurzyć miernik w surowej wodzie i po kilku sekundach odczytać wynik. Im więcej czerwonych pól na testerze, tym twardsza jest woda.
Drugim, profesjonalnym sposobem na kontrolę twardości cieczy, jest użycie kropelkowego miernika – testera pH wody. Aby wykonać ten rodzaju testu, należy dodać do buteleczki z wodą specjalny płyn, który zmienia kolor cieczy. Im więcej kropli trzeba wlać, aby otrzymać pożądaną barwę, tym twardsza woda.
Kolejnym sposobem na sprawdzenie twardości wody jest dostarczenie próbki cieczy do laboratorium. Specjaliści dokładnie zbadają skład i poinformują Cię o jej jakości. Ta metoda jest szczególnie polecana osobom, które pobierają wodę ze studni lub wodociągów.

Twarda woda i co dalej?

Okazało się, że woda, z której korzystasz, jest twarda? Nie martw się! Istnieje wiele sposobów na zmiękczenie jej. Jednym z nich jest zakup stacji uzdatniania wody, która usuwa kamień przy pomocy żywicy jonowymiennej. Dzięki elektrycznemu programatorowi istnieje możliwość ustawienia parametrów chemicznych, które chcemy uzyskać po uzdatnieniu.
Drugim sposobem na obniżenie poziomu twardości wody jest odwrócona osmoza, polegająca na podłączeniu do instalacji specjalnego urządzenia, dzięki któremu otrzymuje się czystą, pozbawioną kamienia i bakterii wodę. Wodę można zmiękczyć także przy pomocy destylacji oraz metody chemicznej i fizykochemicznej.

cartarrow-right