Przejdź do Sklepu

Jaką wodę używać do żelazka?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Woda do żelazka
Kategoria:
Data publikacji: 16 września 2021

Spis treści:

  1. Jaka woda do żelazka?
  2. Jak usunąć szkodliwy kamień z wody?

Prasowanie jest podstawową czynnością wykonywaną w domu. Najpopularniejsze żelazka stosowane współcześnie, pracują przy pomocy odpowiedniej emisji pary, a żeby ją wytworzyć potrzebna jest woda. Okazuje się, że jakość cieczy wlewanej do urządzenia wpływa na jego pracę. W takim razie jaka woda do żelazka będzie najlepsza? Czy woda z kranu do żelazka jest bezpieczna? Zapraszamy do lektury.

Nie bez powodu współczesne żelazka wymagają wlania wody do zbiornika. Wytwarzana przez urządzenie para dostając się na tkaninę, znacznie zwiększa jej podatność na rozprasowanie zagnieceń. Jednak wątpliwa jakość stosowanej cieczy sprawia, że ujścia pary się zatykają, co nie tylko doprowadza do spadku wydajności urządzenia, ale może w pewnym momencie stwarzać ryzyko dla prasowanej odzieży, przede wszystkim pod względem zabrudzeń.

Jaka woda do żelazka?

Największym problemem okazuje się - podobnie jak w przypadku większości urządzeń AGD używających wody - twarda woda. Nadmiar magnezu i wapnia sprawiają, że na sprzęcie odkłada się warstwa kamienia, który skutecznie zatyka przewody. W niektórych przypadkach powstałe usterki mogą być na tyle poważne, że bardziej opłacalne będzie kupno nowego sprzętu. Z tego powodu zwykła woda kranowa do żelazka jest bardzo złym pomysłem. Znajduje się w niej nie tylko wspomniany kamień, ale też mikroorganizmy, czasami także chlor. To wszystko sprawia, że nie tylko można uszkodzić żelazko, ale samo ubranie, ponieważ wraz z parą z urządzenia będą się wydostawać drobiny osadu.

Producenci sprzętu polecają stosowanie przede wszystkim wody destylowanej lub demineralizowanej, ponieważ nie znajdują się w nich sole mineralne, ale czynniki prowadzące do degradacji urządzenia. Oczywiście, butelki z tak oczyszczoną cieczą można znaleźć w wielu sklepach, niektóre z nich posiadają dodatki aromatyzujące. I jest to negatywne zjawisko - producenci żelazek są zgodni, że wody zapachowe, mimo swojej pierwotnej popularności, mogą zniszczyć sprzęt, a do tego źle wpływają na tkaniny. Chcąc nadać ubraniom przyjemnego zapachu, zaleca się dodanie olejków eterycznych do prania lub naniesienia ich na odzież po prasowaniu.

W takim razie czy warto wlać zwyczajną, butelkowaną wodę do żelazka? Tutaj sprawa nie jest oczywista. Należy to zrobić, jednak tym samym będziemy mieli do czynienia z odpadem w postaci plastikowej butelki. Co więcej, koszty wersji destylowanej nie są wysokie, ale znacznie wyższe od tej posiadanej w domowej instalacji. Jak zatem połączyć ekonomię z troską o żelazko? Można skorzystać z różnego rodzaju filtrów do wody!

Jak usunąć szkodliwy kamień z wody?

Jak sprawić, że woda kranowa do żelazka stanie się bezpieczna? Wystarczy skorzystać z właściwych filtrów. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest kupno dzbanka z odpowiednim sączkiem. Tego rodzaju akcesoria są wyposażone w złoże składające się z węgla aktywnego oraz żywicy jonowymiennej. Węgiel precyzyjnie usuwa zanieczyszczenia organiczne oraz chlor, niweluje też ewentualny, nieprzyjemny zapach. Natomiast żywica jonowymienna zamienia jony magnezu i wapnia (kamienia) na jony sodu, tym samym skutecznie zmiękczając ciecz. Trzeba wspomnieć, że woda przefiltrowana może być stosowana również w przypadku posiadania ekspresu do kawy czy czajnika, dzięki czemu spowalnia degenerację urządzeń.

Innym ciekawym sposobem na oczyszczenie wody do żelazka jest skorzystanie z systemu odwróconej osmozy, czyli kilku połączonych ze sobą filtrów, najczęściej pod zlewem w kuchni. Na początku niewielkiej instalacji umieszcza się filtry mechaniczne, usuwające większe zabrudzenia, takie jak np. cząsteczki rdzy. Kolejnym krokiem filtracji jest złoże węgla aktywnego, wspomnianego przy dzbankach filtracyjnych. Następnie ciecz przechodzi przez tzw. membranę osmotyczną, półprzepuszczalną błonę, która zatrzymuje resztki zanieczyszczeń chemicznych, związków organicznych czy wirusów oraz bakterii. Dobrze, żeby system osmozy był także wyposażony we wkładkę demineralizującą. To najbezpieczniejsza woda do żelazka, jak i innych sprzętów AGD.

Oczyszczony systemem odwróconej osmozy jest nie tylko dobra dla sprzętu AGD posługującego się wodą. Sprawdzi się najlepiej w ramach gotowania potraw, picia, a do tego nie będzie powodować na armaturze kuchennej charakterystycznych dla kamienia białych zacieków. Jest także zdrowa dla zwierząt!

Postaw na skuteczną filtracją i uchroń swoje żelazko

Skorzystanie z dzbanka filtrującego czy systemu odwróconej osmozy to z perspektywy czasu opłacalne rozwiązanie. Brak konieczności kupowania zdemineralizowanej cieczy jest z kolei ukłonem w stronę środowiska naturalnego. Przypominamy, że stosowanie zwykłej, nieoczyszczonej wody z kranu może przyczynić się do poważnych uszkodzeń żelazka, a także wielu innych narzędzi, takich jak np. ekspres do kawy i czajnik. Zajmujemy się dystrybucją profesjonalnych rozwiązań z zakresu uzdatniania, dlatego znajdziesz u nas produkty, które skutecznie oczyszczą wodę w Twoim domu.

cartarrow-right