Spis treści:
Woda to życie. Już Tales z Miletu właśnie w niej widział podstawę. Natomiast dla Empedoklesa oraz dla Arystotelesa, a także według kultury chińskiej i japońskiej, woda była jednym z czterech klasycznych żywiołów, które w połączeniu tworzyły rzeczywistość. Przeważnie symbolizuje życie, czystość, płodność, a także oczyszczenie. Stanowi także niezwykle częsty element mitów kosmologicznych. To właśnie przez wodę, według wielu kultur, dusze po śmierci winny się przeprawić do innego świata. Dla przykładu, w mitologii greckiej, woda miała podwójne znaczenie. Nie tylko stanowiła "drogę" do innego świata, ale także zmarłym duszom pomagała zapomnieć o minionej egzystencji. Dla katolików chrzest w wodzie jest symbolem oczyszczenia oraz odrodzenia. Warto wiedzieć, że 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.
Powyższy akapit stanowi definicję kulturową wody. Współcześnie, woda jest nadal niezbędna do życia, jednak z uwagi na niezwykle duże zanieczyszczenie środowiska przez człowieka nie zawsze woda nadaje się do picia. Dodatkowo współczesne badania oraz możliwości, jakie daje nam hydrologia, pozwoliły wnikliwie zbadać wodę i odkryć, jaka jest najzdrowsza dla zdrowia człowieka. Istotny jest bowiem nie tylko stopień zanieczyszczenia wody, ale także jej twardość.
Przeważnie, woda płynąca z domowych kranów jest po prostu twarda. Dlatego wiele osób decyduje się na montaż domowych zmiękczaczy wody. Jednak czy miękka woda jest faktycznie zdrowa? Czy faktycznie korzystnie wpływa na Twój organizm? Co prawda faktem jest, iż wiele środowisk badawczych uznaje twardą wodę za zdrowszą z uwagi na wysoki poziom zawartych w niej takich pierwiastków jak magnez czy wapń. W teorii taka woda ma uchronić osoby ją spożywające przed zawałem serca. Jednak to jedynie daleko idąca oraz niczym niepotwierdzona "teoria". Natomiast realnym jest ryzyko jej negatywnego wpływu na prawidłową pracę nerek. Dodatkowo twarda woda przeważnie pozostawia ciężki do usunięcia osad, uszkadza urządzenia grzewcze oraz realnie może skrócić żywotność takich domowych, jak zmywarka, pralka czy suszarka elektryczna. Warto także zauważyć jej niekorzystny wpływ na skórę oraz włosy. Dodatkowo może odpowiadać również za intensywny posmak, a także za znacznie mniej intensywny zapach gotowanych potraw. Twarda woda często uniemożliwia również dopranie ubrań, na ich powierzchni pozostają bowiem nierozpuszczone detergenty.
W przeciwieństwie do twardej wody miękka jest doskonała zwłaszcza z uwagi niską szkodliwość dla domowych sprzętów. Jest ona również bardziej przyjazna dla skóry oraz włosów. Gwarantuje ona bowiem lśniące włosy oraz nawilżoną i miękką cerę. Miękka woda do picia jest także dużo zdrowsza, głównie z uwagi na nerki. Robienie prania w miękkiej wodzie jest także dużo korzystniejsze. Tkaniny nie zmieniają bowiem kolorów, a ubrania czy ręczniki po praniu nie są szorstkie. Także naczynia myte w zmywarce, w miękkiej wodzie, nie niszczą się tak szybko. Dodatkowo miękka woda generuje odczuwalne oszczędności polegające na znacznie mniejszym zużyciu detergentów czy kosmetyków. Nie ma także ryzyka awarii kotła grzewczego powstałej w wyniki osadu z kamienia.
Zatem, biorąc pod uwagę wszelkie argumenty, jaka woda jest zdrowsza, miękka czy twarda? Przede wszystkim, warto pamiętać, że w wypadku większości gospodarstw mamy do czynienia z wodą twardą lub bardzo twardą. Zmiękczenie wody realnie poprawia jakość życia domowników, a także przedłuża żywotność urządzeń domowych. Dodatkowo poprawia kondycję skóry i włosów bez konieczności stosowania niezwykle kosztownych kosmetyków.
Istnieje kilka sposobów, dzięki którym bez problemu można sprawdzić miękkość wody. Jeśli zależy Ci na dokładnym pomiarze parametrów wody, oddaj jej próbkę do laboratorium zajmującym się jej parametrów. Istnieją także "domowe metody" pomiaru miękkości wody. Taki test można wykonać za pomocą specjalnych testerów kropelkowych. Ta metoda pozwala na najdokładniejszy pomiar w warunkach domowych. Mniej dokładne wyniki daje metoda specjalnych testerów paskowych.
Tester kropelkowy nie tylko pozwala uzyskać niezwykle dokładny wynik, ale również jest prosty w użyciu. W zestawie zawarta jest probówka, do której należy wlać nieco wody, która ma być poddana testom. Następnie, do probówki należy dodać jedną kroplę roztworu testującego. Jeśli woda w probówce zabarwi się na kolor zielony, mamy do czynienia z miękką wodą. W wypadku, gdy woda zabarwi się na czerwono, należy wprowadzać do roztworu po jednej kropli płynu do momentu, aż woda w probówce zabarwi się na zielono. Warto też wiedzieć, jakie ph powinna mieć miękka woda. Jej odczyn powinien mieścić się w przedziale od 5 do 7 ph.
Jeśli przeprowadzone testy wykażą twardą lub bardzo twardą wodę w kranie, możesz zdecydować się na montaż zmiękczacza wody. Jest to specjalne urządzenie, które ma za zadanie wymianę jonów wapnia, a także magnezu, odpowiedzialnych za osady na bezpieczniejsze jony sodu. Dzięki temu z Twojego kranu popłynie miękka, przyjazna dla AGD, urody, a przede wszystkim zdrowia woda. Pomoże to realnie poprawić jakość życia zarówno Twojego, jak i pozostałych domowników. Warto pamiętać, że w sprzedaży są zarówno zmiękczacze wody idealne do małych łazienek, jak i do domów wyposażonych w dwie, a nawet trzy łazienki. Niektóre modele są tak małe, że bez problemu można je zamontować nawet w kuchennej szafce.
Miękka woda nadaje się do picia. Warto podkreślić, iż jeśli Twój dom wyposażony jest w zmiękczacz wody, możesz śmiało spożywać wodę prosto z kranu. Jest ona nie tylko zdrowa dla Twojego organizmu, ale również nie wymaga uprzedniego przegotowania. Dodatkowo nie szkodzi ona Twoim nerkom, dzięki temu nie musisz obawiać się ryzyka powstania piasku bądź kamieni nerkowych, które często spowodowane są przez twardą wodę. Warto też zauważyć, że wbrew często powtarzanego mitu, dodatkowe jony sodu w miękkiej wodzie nie zmieniają jej smaku na słony. Jednak obecność dodatkowego sodu jest istotną informacją dla ludzi będących nie diecie niskosodowej.