Spis treści:
Ciąża to bardzo wymagający okres. Dieta i sposób życia matki wpływa w dużym stopniu na poprawność rozwoju dziecka. Okazuje się, że niemały wpływ na odpowiedni wzrost malucha ma woda. Z tego powodu postanowiliśmy przygotować niniejszy wpis. Czytając dalej, dowiesz się, jaką wodę pić w ciąży i dlaczego jest to tak istotne.
Człowiek w większości składa się z wody. Co więcej, kiedy owa ciecz stanowi około 60% ciała dorosłego człowieka, tak w przypadku okresu płodowego to znacznie więcej. Jest to związane z faktem, że omawiana ciecz transportuje substancje odżywcze i jest elementem budulcowym tkanek.
Woda jest potrzebna w budowie tkanek płodu, błon płodowych czy powiększającego się samego ciała kobiety. Przede wszystkim jednak jest wymagana do produkcji płynu owodniowego. Warto sobie uświadomić, że podczas jednej godziny następuje wymiana około 500 ml wody między matką, a dzieckiem.
Woda służy także do wypłukiwania toksyn z organizmu, które mogą potencjalnie zagrażać dziecku. Jednocześnie odpowiednie nawodnienie reguluje temperaturę ciała. Co ciekawe, omawiana ciecz może również zapobiegać charakterystycznym, uciążliwym dolegliwościom pokroju infekcji dróg moczowych, suchości skóry czy nudności oraz wymiotów.
Wiele kobiet przyzwyczajonych nawykami sprzed ciąży zastanawia się nad tym, jakie produkty są jeszcze bezpieczne. Jednocześnie należy przypomnieć, że nie powinny one stanowić więcej, niż 35% wszystkich napojów. Specjaliści potwierdzają, że można przyswajać np. herbaty owocowe i ziołowe, mleko niskotłuszczowe czy świeżo wyciskane soki (soki z koncentratów nie są polecane przez wysoką zawartość cukru). Kawa jest akceptowana, ale w małych ilościach - najlepiej jedna filiżanka dziennie.
Należy koniecznie zrezygnować z napojów energetyzujących, a także mocno (o ile nie zupełnie) ograniczyć napoje gazowane.
Woda w ciąży jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ jest napojem najbardziej naturalnym dla człowieka i jednocześnie najbardziej bezpiecznym. Warto wspomnieć, że konieczne jest zachowanie odpowiedniej regularności w jej piciu - kobieta powinna wypijać dziennie nawet 3 litry wody w ciąży, najlepiej często i w niewielkich ilościach.
Zgodnie z powyższym, woda gazowana w ciąży nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest to związane z faktem, że tego rodzaju napoje (przez obecność CO2) rozszerzają żołądek i w pewien sposób oszukują mózg, ponieważ ten odbiera bodźce sugerujące, że pragnienie zostało zaspokojone, tymczasem faktycznie tak nie jest.
Jak jednak sprawdzi się woda mineralna w ciąży? Najpopularniejsze wody butelkowane są jednocześnie najbardziej dostępne i można ogólnie powiedzieć, że są dobrym wyborem. Sytuacja nie jest jednak czarno-biała, ponieważ wszystko zależy od konkretnego składu danych produktów. Specjaliści potwierdzają, że woda wysokozmineralizowana w ciąży powinna być stosowana ostrożnie. Jest to związane z zapotrzebowaniem organizmu matki na poszczególne minerały, dlatego w przypadku tego napoju powinno się skonsultować sprawę z lekarzem.
Jednocześnie należy mieć świadomość, że kupowanie wody butelkowanej generuje spore ilości plastiku, który jest ogromnym problemem dla współczesnego środowiska naturalnego. By zaspokoić potrzeby kobiet w ciąży, konieczne jest kupienie dwóch butelek (1,5l) wody dziennie. Przez okres 9 miesięcy to około 560 sztuk!
Okazuje się, że woda dla kobiet w ciąży może pochodzić z kranu. Oczywiście, nadal wiele osób nie ufa temu źródłu, jednak trzeba podkreślić, że na przestrzeni lat wprowadzono sporo usprawnień w zakresie uzdatniania, dzięki czemu woda wodociągowa wyróżnia się wysoką jakością. Nadal jednak należy zachować uwagę, ponieważ zanim trafi ona do naszego domu, może mieć kontakt z różnymi potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. Ponadto wiele firm wodociągowych stosuje chlor w procesie oczyszczania. Szczególna czujność jest wskazana w przypadku starszych instalacji.
Picie wody w ciąży jest bardzo ważne i chcąc zadbać o wysoką jakość napoju, warto zainteresować się filtracją. To przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie i jednocześnie stosunkowo tanie, jeśli porówna się je z regularnym kupowaniem wody butelkowanej. Istnieje wiele metod filtrowania i sprawdzić się mogą nawet popularne dzbanki wyposażone we wkład z węglem aktywnym. Dzięki temu dochodzi do neutralizacji szkodliwych substancji, takich jak chlor, pestycydy czy związki organiczne. Do tego poprawia smak oraz zapach cieczy.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest system do odwróconej osmozy. Ten sposób filtracji pozwala oczyścić wodę nawet w 99,9%. Filtry montuje się najczęściej pod zlewem.
Warto zwrócić uwagę także na filtry montowane przy głównym ujęciu budynku. Dzięki nim można cieszyć się czystą wodą w całej instalacji.
Jeśli potrzebujesz czystej wody w ciąży, to znajdziesz u nas wiele rozwiązań z zakresu filtracji i uzdatniania.