Przejdź do Sklepu

Manometr – co to jest i jak działa?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Data publikacji: 9 marca 2021

Spis treści:

    1. Manometr do wody - co to jest?
    2. Zalety korzystania z manometru
    3. Jaki manometr do wody wybrać?
    4. Manometry Global Water – jakość i bezpieczeństwo

Słabe ciśnienie w instalacji wodnej to źródło utyskiwań wielu z nas, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku. Utrudnia ono wykonywanie wielu podstawowych czynności, takich jak kąpiel, wzięcie prysznica czy mycie rąk lub naczyń. Istnieje jednak profesjonalne rozwiązanie, które pomoże Ci zwiększyć wydajność przepływu wody i będzie Cię informować o dokładnym poziomie ciśnienia wody w Twojej instalacji. Jest nim manometr. Odpowiednio dobrany pod kątem wymagań danej sieci wodnej przyniesie wiele korzyści przy codziennym korzystaniu z wody w kranie.

Manometr do wody - co to jest?

Manometr (nazywany także zegarem do mierzenia ciśnienia) to rodzaj urządzenia, którego główną funkcją jest pomiar oraz utrzymanie właściwego poziomu ciśnienia wewnątrz systemu uzdatniania wody lub instalacji grzewczej. Manometry znajdują zastosowanie w pompach, kompresorach, układach hydraulicznych, a także systemach chłodzących czy instalacjach do celów przemysłowych. Poza hydrauliką urządzenie to wykorzystywane jest na szeroką skalę w gazownictwie i ciepłownictwie.

Manometry do ciśnienia wody są także produkowane na potrzeby gospodarstw domowych. Pomagają one kontrolować przepływ wody, niwelując problemy związane z niewłaściwym ciśnieniem w rurach. W przypadku nieodpowiedniego poziomu ciśnienia manometr jest w stanie go zmniejszyć do pożądanej wartości dla danej sieci wodnej.

Zalety korzystania z manometru

Najbardziej namacalnym skutkiem montażu manometru w domu jest komfort przy wykonywaniu czynności związanych z użyciem wody z instalacji wodociągowej. Będziesz mógł szybciej i sprawniej umyć naczynia oraz wziąć prysznic bez obawy o to, że zabraknie ciepłej wody na skutek zbyt niskiego ciśnienia w Twojej łazience. Rozwiązanie w postaci manometru pozwoli Ci także zredukować straty związane z nieregularnym ciśnieniem wody. Inwestycja w ciśnieniowy regulator może bowiem skutecznie zabezpieczyć Twój układ filtracyjny do uzdatniania wody przed ewentualnym rozszczelnieniem. Ryzyko to zwiększa się w instalacjach, w których występują częste i duże skoki ciśnień. Filtry z manometrem stanowią również niezawodne zabezpieczenie dla rurociągów czy zaworów przed nadmiernym obciążeniem w wyniku niewłaściwego ciśnienia wody w instalacji. Jest to także ekologiczny wybór, który może przynieść wymierne korzyści finansowe, redukując zużycie wody podczas ciągłego przepływu.

Jaki manometr do wody wybrać?

Manometr ma za zadanie czuwać nad bezpieczeństwem całej instalacji wodnej, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na parametry urządzenia oraz rodzaj montażu. Najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze manometru, jest zakres pomiaru: mierzone ciśnienie nie powinno przekraczać 75% wskazanego zakresu. Równie ważne są lokalizacja urządzenia oraz temperatura i warunki otoczenia. Jeśli planujesz jego montaż w miejscu narażonym na drgania, warto rozważyć zakup manometru do wody typu glicerynowego czy olejowego. Taki rodzaj wypełnienia sprawi, że pomiar ciśnienia będzie o wiele bardziej precyzyjny. Przy samej instalacji należy także zachować szczególną uwagę; manometr nie może być montowany na siłę. Podczas montażu należy trzymać urządzenie za obudowę. Niezbędne jest także dokładne uszczelnienie przyłączy. Model manometru może być przystosowany do montażu zarówno pionowego, jak i pionowego, dlatego warto wybrać urządzenie, które zagwarantuje właściwy komfort użytkowania.

Pamiętaj także, że niska cena nie zawsze oznacza taką samą jakość. W przypadku manometrów atrakcyjna cena może niestety wiązać się z krótszą żywotnością tych urządzeń. Inwestycja w manometr lepszej jakości szybko się zwraca w postaci niższych rachunków za zużycie wody.

Manometry Global Water – jakość i bezpieczeństwo

Manometry do wody w ofercie naszego sklepu to profesjonalne urządzenia do Twojego systemu uzdatniania wody, niezależnie czy korzystasz z układu odwróconej osmozy, nanofiltracji czy filtrów kuchennych. Dzięki nim zadbasz o bezpieczeństwo systemu wodnego. Większość naszych urządzeń do filtrowania wody jest wyposażona w jeden lub kilka manometrów, co znacznie zwiększa ich wydajność. Oferujemy także sprzedaż manometrów jako osobnych urządzeń, również typu olejnego. Ich wykonanie z wytrzymałych materiałów to gwarancja trwałości, solidności oraz wysokiej jakości, którą potwierdzają testy pomiarowe oraz liczne opinie naszych klientów. Jeśli szukasz precyzyjnego urządzenia do pomiaru ciśnienia wody w Twoim gospodarstwie, zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą manometrów do wody dostępnych w naszym sklepie.

 

cartarrow-right