Przejdź do Sklepu

Metody uzdatniania wody

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
metody-uzdatniania-wody
Data publikacji: 15 czerwca 2021

Spis treści:

    1. Najpopularniejsze metody uzdatniania wody pitnej
    2. Złoża filtracyjne do wody – skuteczny sposób na uzdatnienie
    3. Jak dobrać odpowiednie złoże filtracyjne do stacji uzdatniania wody?

Uzdatnianie wody to proces, który polega zniwelowaniu zanieczyszczeń i doprowadzeniu cieczy do stanu, który nie będzie zagrażał zdrowiu i życiu organizmów. Aby uzdatnić wodę stosuje się procesy chemiczne, mechaniczne i fizyczne. Dzięki tym zabiegom ciecz nadaje się do picia i nie niszczy instalacji.

Najpopularniejsze metody uzdatniania wody pitnej

Do najczęściej wybieranych metod uzdatniania wody zalicza się:

  • Odżelazianie i odmanganianie – ta metoda polega na przeprowadzeniu rozpuszczonych związków w formy nierozpuszczalne i osadzeniu ich na właściwym złożu w filtrze.
  • Usuwanie azotanów – ten sposób jest najczęściej wybierany przez osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne i stosują duże ilości sztucznych nawozów. Należy pamiętać, że azotany są bardzo niebezpieczne dla dzieci. Ich wysoki poziom w wodzie może doprowadzić m.in. do sinicy.
  • Zmiękczanie wody – ta metoda polega na usuwaniu z cieczy substancji, które sprawiają, że jest ona twarda. Systematyczne zmiękczanie wody gwarantuje wydłużenie żywotności sprzętów sanitarnych, grzewczych i kuchennych. Ten proces zapewnia mniejsze zużycie środków piorących oraz detergentów. Miękka woda jest także dużo bezpieczniejsza dla skóry i włosów.
  • Stosowanie filtrów mechanicznych – dzięki tym urządzeniom można usunąć z wody rdzę, piasek oraz zawiesiny.
  • Dezynfekcja –polega na eliminacji żywych i przetrwalnikowych form organizmów patogennych i zapobieganiu ich ponownemu powstawaniu.
  • Stosowanie lamp UV – jest to jedna z fizycznych metod uzdatniania wody; ten sposób pozwala na natychmiastowe usunięcie mikroorganizmów przy pomocy promieni UV. Lampy hamują także ponowny rozwój bakterii, wirusów oraz drobnoustrojów.
  • Odwrócona osmoza – umożliwiająca oddzielenie zanieczyszczeń koloidalnych i rozpuszczalnych. Podczas tego procesu usuwane są drobnoustroje i zanieczyszczenia mechaniczne.
  • Filtracja na węglu aktywnym – polega na przepuszczeniu cieczy przez złoże wykonane z węgla aktywnego. Ta metoda poprawia właściwości organoleptyczne i eliminuje z wody żółte przebarwienia oraz niekorzystne zapachy.
  • Aeracja – czyli napowietrzanie, to idealny sposób na oczyszczenie wody. Polega on na nasyceniu cieczy tlenem w celu usunięcia gazów i utlenieniu wszelkich zanieczyszczeń. Urządzenie służące do napowietrzania to aerator. Warto zaznaczyć, że ten sprzęt jest także używany w akwarystyce, gdyż dostarcza organizmom żywym odpowiednią ilość tlenu. Przy pomocy aeratora można uzdatnić wodę do celów kotłowych, spożywczych i grzewczych.

Złoża filtracyjne do wody – skuteczny sposób na uzdatnienie

Gdy poznałeś już najpopularniejsze metody uzdatniania wody do picia, zapewne zastanawiasz się, która z nich jest najlepsza. A może istnieje jeszcze skuteczniejszy sposób? W ostatnim czasie dużym uznaniem cieszą się złoża filtracyjne, uznawane za „serce” uzdatniaczy. Aby wybrać ich odpowiedni rodzaj, trzeba ustalić typ zanieczyszczeń występujących w wodzie. Należy pamiętać, że każde złoże ma indywidualne właściwości. Różnią się one między sobą gęstością, porowatością, pojemnością jonowymienną oraz średnicą.

Jak dobrać odpowiednie złoże filtracyjne do stacji uzdatniania wody?

Aby dobrać odpowiednie złoże filtracyjne, należy określić rodzaj zanieczyszczeń występujących w uzdatnianej wodzie. Jeśli chcesz zmiękczyć ciecz z wodociągów, zasyp butlę filtracyjną żywicą kationową. A może zależy Ci na usunięciu dodatnich jonów magnezu i wapnia? W tym przypadku sięgnij po żywicę jonowymienną. A jeśli potrzebujesz oczyścić wodę kompleksowo, wybierz multifunkcyjne złoża filtracyjne, które dbają o jakość cieczy na wielu płaszczyznach. Jednak, aby cieszyć się w pełni zdrową i bezpieczną wodą, najlepiej wykonać analizę, a następnie przesłać ją do specjalistów, którzy indywidualnie dobiorą najlepszy rodzaj złoża filtracyjnego do wody.

Chcesz poznać najlepszą ofertę złóż filtracyjnych? Wejdź na https://sklep.osmoza.pl/zloza-filtracyjne-c-19_13.html. Znajdziesz tam szeroki wybór produktów w atrakcyjnych cenach. Ponadto, kontaktując się ze sklepem Osmoza, możesz liczyć na fachowe doradztwo i pomoc specjalistów.

cartarrow-right