Przejdź do Sklepu

Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Data publikacji: 12 lutego 2021

Spis treści:

   1. Szkodliwość smogu
   2. Dlaczego czyste powietrze jest tak istotne?
   3. Profesjonalny oczyszczacz powietrza. Jaki oczyszczacz powietrza do domu?
   4. Na co zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza? Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?
   5. Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu - jaki wybrać? Czym wyróżnia się dobry jakościowo oczyszczacz powietrza?

W ostatnich czasach zanieczyszczenia powietrza stały się niestety nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Obecnie sytuacja jest na tyle poważna, że zdecydowana większość mieszkańców miast decyduje się na zakup profesjonalnego oczyszczacza powietrza. Konsekwencje płynące z faktu wdychania tak zanieczyszczonego powietrza są poważne i niebezpieczne.

Codzienne i dokładne sprzątanie, otwieranie szeroko okien i wietrzenie pomieszczeń może nie tylko nie przynieść zamierzonego rezultatu, ale jeszcze dodatkowo pogorszyć jakość powietrza w domu. Warto również wspomnieć, że wcześniej wymienione zabiegi nie zagwarantują pozbycia się grzybów, roztoczy i pleśni, które są obecne w powietrzu.

Szkodliwość smogu

Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, czyli smog powstają w wyniku spalania różnorodnych substancji. Jest to szczególnie widoczne w okresie zimowym, gdzie zwłaszcza w dużych miastach znacząco przekraczane są normy dotyczące szkodliwych pyłów PM10, PM2.5, jak również lotnych związków - przykład: benzo[a]piren. Z kolei w okresie letnim wzrasta poziom stężenia tlenków azotu, jak również ozonu.

Negatywne działanie smogu na organizm człowieka:

- podrażnienie tkanek gardła, spojówek, krtani i tchawicy,
- przemijające stany zapalne płuc o łagodnym przebiegu,
- chroniczne zmęczenie,
- spadek tolerancji na wysiłek fizyczny.

Warto również wspomnieć, że najbardziej na negatywne skutki zanieczyszczeń powietrza, narażone są osoby, które przewlekle chorują na astmę, jak również POCHP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc). Wysoko zanieczyszczone powietrze może stać się jedną z głównych przyczyn zapalenia górnych dróg oddechowych, zaostrzenia objawów astmy i powstania licznych alergii. Dodatkowo zauważalnie wzrasta ryzyko wystąpienia wysypki, zaognienia stanów trądzikowych, egzemy, atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry oraz innych rodzajów alergii.

WHO wskazuje na wyniki badań sugerujących, że zanieczyszczenia powietrza i smog mogą podwyższać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych nawet o 30%. Przestrzeganie pełnowartościowej diety, która bogata jest w cenne substancje odżywcze, ochrona w postaci masek antysmogowych to tylko niektóre zalecenia w dbaniu o swoje zdrowie. Warto jednak zaopatrzyć się w dobry jakościowo oczyszczacz powietrza, dzięki któremu zyskasz powietrze wolne od zanieczyszczeń.

Dlaczego czyste powietrze jest tak istotne?

Oddychanie czystym i zdrowym powietrzem zapewnia dobre codzienne samopoczucie, jak i zachowanie zdrowia na długie lata życia. Chociaż wiadomo, że nie można w 100% wyeliminować zagrożenia, jakim są zanieczyszczenia powietrza, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jakim są profesjonalne oczyszczacze powietrza, już teraz możesz znacząco ograniczyć szkodliwość smogu.

Profesjonalny oczyszczacz powietrza. Jaki oczyszczacz powietrza do domu?

Jakość i czystość powietrza, którym oddychasz w zaciszu swojego domu, można łatwo poprawić, bez zbędnego wysiłku. Wystarczy, że zaopatrzysz się w wysoko jakościowy oczyszczacz powietrza. Oczyszczacz powietrza to innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach, niezależnie od pomieszczenia i jakości powietrza na zewnątrz. Głównym celem oczyszczacza powietrza jest nie tylko oczyszczanie go z zanieczyszczeń i smogu, ale również drobnoustrojów chorobotwórczych, pyłków zaostrzających alergię i astmę, grzybów, kurzu, roztoczy i pleśni.

Jednak zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu oczyszczacza powietrza, warto przeprowadzić głęboki research i zwrócić szczególną uwagę na to, jakie filtry zostały zastosowane w konkretnych urządzeniach. To właśnie głównie od rodzaju zamontowanych filtrów zależy skuteczność urządzenia i sposób jego działania.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza? Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Dobry jakościowo oczyszczacz powietrza posiada wbudowane i co ważniejsze całkowicie wymienne filtry HEPA, czasem również filtry zawierające węgiel aktywny, które w porównaniu do zwykłych filtrów wykazują dużą wydajność. Filtry HEPA są obecnie jednymi z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, służącymi do skutecznej walki ze szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza. Filtr HEPA wyróżnia się porowatą strukturą budowy, która składa się z niezwykle wytrzymałego włókna szklanego lub też innego tworzywa o porównywalnej wytrzymałości. Zależnie od klasyfikacji skuteczność filtrów HEPA wynosi od 85% nawet do 99,99%.

Przy wyborze oczyszczacza powietrza warto zwrócić uwagę, jaką klasę filtrów producent umieścił w urządzeniu. Zazwyczaj jest to jedna z klas od E11 do E13, których skuteczność filtracji jest na poziomie 95-99,95%.

Z kolei filtry wzbogacone o węgiel aktywny wykazują dużo większą skuteczność w walce z substancjami gazowymi o charakterze nieorganicznym. W powietrzu, którym oddychasz oprócz licznych cząstek pyłu w nim zawieszonych, obecne są substancje gazowe, które wykazują dużą szkodliwość. Zaliczają się do nich lotne związki organiczne, jak również tlenki siarki i tlenki azotu, które niezwykle często przyczyniają się do licznych jednostek chorobotwórczych.

W celu jeszcze większej efektywności oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń tego typu, filtry z węglem aktywnym często wzbogacane są w dodatkowe substancje. Najczęściej producenci sięgają po połączenie węgla aktywnego z żelem krzemionkowym, który sprawdza się doskonale w eliminacji zanieczyszczeń tlenku azotu oraz siarki.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy wybrany model oczyszczacza powietrza posiada funkcję sterylizacji, dzięki której przy pomocy jonizatora jeszcze skuteczniej przywraca czystość powietrza.

Dodatkowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem oczyszczacza powietrza:

 • głośność działania,
 • tryby działania (szybkie, wolne),
 • koszty całkowitej eksploatacji,
 • niezawodność i bezawaryjność urządzenia,
 • wydajność działania,
 • łatwość zakupu części zamiennych,
 • łatwość obsługi urządzenia,
 • dodatkowe funkcje - jonizacja powietrza, nawilżanie,
 • ergonomiczna budowa,
 • design estetyka wykonania,
 • posiadane certyfikaty potwierdzające skuteczność.

Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu - jaki wybrać? Czym wyróżnia się dobry jakościowo oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to synonim zdrowia i czystości. Oprócz oczywistej kwestii oczyszczania powietrza z zawartych z nim zanieczyszczeń, warto, aby model, na który się zdecydujesz, wyróżniał się szeregiem korzyści w codziennym użytkowaniu. Mogą to być takie korzyści jak:

 • zwalczanie cząstek pyłu smogowego;
 • eliminacja nieprzyjemnych zapachów;
 • eliminacja bakterii, wirusów, grzybów, pleśni;
 • powstrzymywanie wirusów;
 • minimalizacja skutków działania substancji lotnych, takich jak benzen czy amoniak;
 • eliminacja z powietrza pałeczek zapalenia płuc, pałeczek okrężnicy;
 • rozkład formaldehydów;
 • koncentracja jonów ujemnych, które niwelują skutki jonów dodatnich;
 • sterylizacja powietrza promieniami UV.

Niezwykle wygodnym udogodnieniem jest przejrzysty wyświetlacz, na którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące, chociażby stopnia oczyszczenia powietrza w pomieszczeniu.

Urządzenia elektroniczne, z których korzystasz praktycznie codziennie, emitują jony dodatnie, które nie są obojętne, a wręcz szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Dlatego warto rozglądać się za modelami, które wyróżniają się wbudowanym jonizatorem, dzięki któremu emitowane jony ujemne, neutralizują negatywne jony dodatnie. Z pewnością kojarzysz niezwykłą rześkość powietrza tuż po burzy, W tym przypadku zachodzi dokładnie taki sam mechanizm. Duża zawartość jonów ujemnych w powietrzu daje poczucie niezwykłej lekkości i przyjemności z oddychania.

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, warto zainwestować w wysokiej jakości urządzenie, które zagwarantuje skuteczną filtrację w szerokim spektrum działania. Z profesjonalnym oczyszczaczem powietrza Twój dom stanie się oazą czystego i rześkiego powietrza, które spowoduje, że znów będziesz mógł oddychać pełną piersią.
Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą oczyszczaczy powietrza.

cartarrow-right