Przejdź do Sklepu

Picie wody przed snem - czy jest zdrowe?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Kategoria:
Data publikacji: 4 kwietnia 2022

To, kiedy i ile należy pić wody, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem, wciąż stanowi dla wielu niemałą zagadkę. Choć mówi się o konieczności przyjmowania około 2 litrów wody dziennie, jest to wartość uśredniona. Optymalne pory przyjmowania płynów są jeszcze mniej jasne. Jak to jest z tym piciem wody? Czy można pić przed pójściem spać?

Czy picie wody przed snem jest zdrowe?

Wielu osobom na wieść o takim pomyśle przychodzi do głowy wizja częstego wstawania w nocy w celu skorzystania z toalety. O ile jednak zachowamy umiar w ilości wypitej przed snem wody, taki nawyk może nam tylko pomóc.

Co kryje się pod słowem umiar? Średnio to około pół szklanki w przypadku nawadniania organizmu przed pójściem spać. Najlepiej jednak jest sprawdzić na sobie, jak różne ilości wpływają na nasze samopoczucie fizyczne oraz psychiczne, a także jakość snu. Choć woda jest niezbędna do życia, jej picie w odpowiedniej ilości sprawia, że można żyć jego pełnią i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Co daje picie wody przed snem?

Wypicie niewielkiej ilości tego życiodajnego płynu przed położeniem się do łóżka może przynieść wiele korzyści. Wypłucze ona toksyny, które nagromadziły się w organizmie w ciągu dnia, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji moczowej. Co więcej, wpłynie także na jakość naszego snu. Prosta metoda na lepszy sen jest na wyciągnięcie ręki!

butelki filtrujace 1000x200 1

Jak to możliwe?

Chociaż należy regularnie uzupełniać jej braki w ciągu dnia, picie wody przed snem w niewielkich ilościach pomaga regulować temperaturę ciała, nawilża błony śluzowe, które w nocy mają tendencję do przesuszania się, a także zwiększy przepływ krwi do mózgu, co przełoży się na lepszą jakość snu oraz funkcjonowania następnego dnia. Jest to naprawdę niewielki krok, który może odmienić nasze codzienne życie.

Dodanie do swojej wieczornej szklanki wody trochę soku z cytryny to również doskonały pomysł o wielu korzyściach. Taki napój dostarcza organizmowi dobrej dawki substancji odżywczych, między innymi witamin C i E, żelaza, potasu, magnezu oraz beta-karotenu. Pomaga ponadto w naprawianiu uszkodzeń mięśni oraz stawów, a także działa w kierunku stabilizacji hormonów, co przekłada się na lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Czy picie dużej ilości wody przed snem jest dobrym pomysłem?

Chociaż wydaje się to nie do pomyślenia, można pić za dużo wody. Jak z każdą substancją, tak i z tą, trzeba zachować umiar. Niestety nie działa tutaj zasada “im więcej, tym lepiej”.

Wypicie zbyt dużej ilości wody przed położeniem się do łóżka może powodować problemy z zasypianiem, a także konieczność wielokrotnego budzenia się w nocy, by oddać mocz. Choć takie nocne wycieczki z pozoru nie są kłopotliwe, to jednak mogą poważnie zaburzać rytm snu i wpływać negatywnie na jego jakość. Jest to cel odwrotny od zamierzonego.

Jak zatem rozpoznać, że pije się za dużo wody?

Najgroźniejszą dla nas sytuacją jest ta, kiedy wypijemy jej zbyt wiele na raz, dlatego specjaliści przestrzegają przed przyjmowaniem więcej niż 3 szklanek w ciągu jednej godziny. W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznego spadku ilości sodu we krwi, co może skutkować bólami głowy, zmęczeniem oraz wymiotami.

Kolejnym alarmującym znakiem jest zbyt jasny kolor oddawanego moczu, który jest niemal przezroczysty. Szczególnie w połączeniu ze skurczami powinno nam to dać do myślenia. Jest to bowiem sygnał, że wypłukujemy z organizmu zbyt wiele cennych substancji takich jak potas. Inną oznaką nadmiernego spożywania wody są spuchnięte dłonie i stopy spowodowane zatrzymaniem jej w organizmie.

Kiedy i ile należy jej pić?

Picie wody w nadmiarze może być dla organizmu równie niebezpieczne jak doprowadzenie do odwodnienia. To, ile powinniśmy pić, jest uzależnione od naszej płci, wieku, budowy ciała, a także tego, jaki styl życia prowadzimy. Zapotrzebowanie na wodę zwiększają upały, suche powietrze, ale również aktywność fizyczna, nawet jeśli nie jest to sport. Nie bez znaczenia pozostają również schorzenia, z którymi boryka się dana osoba.

Przy obliczaniu odpowiedniej jej ilości zgodnie z wymienionymi czynnikami trzeba również pamiętać o tym, że wodę zawierają także spożywane owoce oraz warzywa, które wliczają się do dziennego bilansu dostarczanych płynów.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że szklanka wody wypita o konkretnej porze dnia bądź przed konkretną czynnością może pełnić inną rolę i zapewniać nam szereg innych korzyści nie do przecenienia. Szeroko rekomendowana szklanka wody po przebudzeniu dodaje nam sił i pobudza nasz organizm. Wypicie jej pół godziny przed posiłkiem wspomaga natomiast trawienie.

Woda to płyn, który naprawdę daje nam życie. Także w mniej dosłownym sensie. Świadomość tego, kiedy szczególnie warto uzupełnić jej braki, może wnieść wiele dobrego w naszą codzienność i wpłynąć pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na nastrój, poziom zmęczenia czy ogólne samopoczucie. Chociaż pomysł na picie jej przed snem może budzić pewne wątpliwości, jest to świetny sposób na lepszy sen oraz optymalne funkcjonowanie po przebudzeniu i przez cały następny dzień.

cartarrow-right