Zmiękczacz to nowoczesne urządzenie, które jest coraz częściej spotykane w polskich domach oraz budynkach innego rodzaju. Jest to związane z rosnącą świadomością społeczeństwa odnośnie szkodliwości twardej wody. Materiałem eksploatacyjnym wspomnianego sprzętu jest sól, bez której wydajność maszyny szybko by spadła. Jaka sól do zmiękczacza wody sprawdzi się najlepiej i dlaczego? Zapraszamy do lektury artykułu – postaramy się w nim odpowiedzieć na te pytania.
Twarda woda jest bardzo szkodliwym zjawiskiem. Główne objawy jej występowania to białe zacieki na armaturze lub w sprzętach AGD (np. na pralce, żelazku czy zmywarce), ale też niska efektywność środków czystości. Kamień znacznie zmniejsza ich moc, a więc konieczne staje się stosowanie większej ilości np. płynu do naczyń czy proszku do prania. Ponadto cząstki magnezu i wapnia (kamień) mogą w pewien sposób powodować także niewielki osad na skórze i włosach, jednocześnie podrażniając je. Źle wpływają również na uprawiane rośliny, np. kwiaty doniczkowe. Twarda woda przyczynia się też do usterek różnego rodzaju urządzeń AGD, ponieważ osad zapycha przewody wewnątrz ich konstrukcji, natomiast w przypadku zmywarki do tego można dodać także jasne zacieki na czyszczonych naczyniach. Dlatego wiele osób korzysta ze zmiękczaczy, czyli systemów montowanych przy głównym ujęciu wody w budynku. Dzięki temu w całej instalacji może płynąć miękka, a więc bezpieczna dla sprzętów i człowieka woda.
Zanim przejdziemy do samej soli (chlorku sodu), warto poruszyć temat tego, dlaczego w ogóle jest potrzebna. Jest to związane z jej właściwościami oraz procesem chemicznym zachodzącym we wspominanym zmiękczaczu. Znajduje się w nim tzw. złoże jonowymienne (specjalny rodzaj żywicy), które jest naładowane jonami sodu. Przepływająca przez nie twarda woda (z wysokim stężeniem magnezu i wapnia) rozpoczyna proces wymiany jonowej. Oznacza to, że na żywicy odkładają się jony magnezu i wapnia na rzecz trafiających do wody jonów sodu. Dzięki temu do instalacji kierowana jest miękka woda. Dlaczego jednak potrzebna jest sól do zmiękczacza?
Odkładające się na żywicy magnez i wapń zmniejszają wydajność złoża, dlatego urządzenie musi wykonać tzw. regenerację, czyli wywołać proces odwrotny do opisanego wyżej. Używa do tego solanki wytworzonej z wody oraz soli umieszczonej w zmiękczaczu. Ta wypłukuje jony magnezu i wapnia oraz ponownie ładuje żywicę jonami sodu. W tym momencie oczywiście woda nie trafia do instalacji, ale do odpływu. A więc żeby urządzenie cały czas pracowało wydajnie, musi dokonywać regularnej regeneracji wymagającej użycia soli.
Istnieje kilka typów soli do zmiękczaczy, które cechują się trochę odmiennymi właściwościami. Wyróżniamy sól granulowaną, pastylkowaną oraz w blokach. Współcześnie najczęściej używa się tej pastylkowanej, ponieważ jest idealnym kompromisem pomiędzy granulowaną a blokową. Dlaczego to ją warto wybrać? Po pierwsze sól w granulkach może powodować tworzenie się tak zwanych mostów solnych, czyli brył, które w dużej części wiszą nad powierzchnią wody w zbiorniku, a więc nie docierają do złoża. Prostym sposobem jest rozbicie mostu na przykład kijem, jednak jest to dosyć niewygodne zadanie, a przy tym nieraz irytujące. Z drugiej strony można się spotkać z solą w blokach, które dobrze się sprawdza, jednak duży blok nie zawsze jest w stanie dobrze dopasować się do kształtu zbiornika w każdym urządzeniu, co wymaga przycinania bloczków. Tymczasem sól pastylkowana to – można powiedzieć – wiele niedużych bloków, a więc w jej przypadku praktycznie do zera ogranicza się ryzyko powstania mostu solnego, natomiast jej forma dodatkowo sprawia, że materiał może zostać umieszczony praktycznie w każdym urządzeniu do zmiękczania. Oczywiście, to tylko krótki opis działania poszczególnych rodzajów soli do zmiękczacza, dlatego przypominamy, że w przypadku każdego urządzenia warto przeczytać instrukcję obsługi przed zakupem danego produktu.
Nie wiesz, jaka sól do zmiękczacza wody dobrze się sprawdzi? Tego rodzaju produkty można dostać w większości sklepów budowlanych lub zakupić przez internet. Na uwagę zasługuje sól pastylkowana marki Ciech produkowana dla Global Water, która jest dostępna opakowaniach o różnej wadze – możesz kupić np. 25 kg, a nawet półtonową paletę! Trzeba wiedzieć, że jakość soli również wpływa na efektywność pracy omawianych w tym tekście urządzeń. Wątpliwej jakości sól nie jest czystym chlorkiem sodu, ponieważ może być zanieczyszczona innymi substancjami, które nie tylko zmniejszą efektywność regeneracji złoża jonowymiennego, mogą też przyczynić się do uszkodzeń urządzenia. W naszej ofercie możesz znaleźć sól, która spełnia rygorystyczne normy (np. PN-86/C-84081/02), a ponadto cechuje się konkurencyjną ceną. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą!