Spis treści:
Do naszych domów dociera woda zanieczyszczona różnymi związkami metali ciężkich czy chloru, które osadzają się w niej podczas przepływu przez systemy starych rurociągów. Woda, jaką mamy w kranach w Polsce, odznacza się także wysoką twardością, co niestety czyni ją niezdatną do bezpośredniego spożycia. Niewielu z nas jest świadomych tego, jakie zagrożenie niesie za sobą nie tylko spożywanie, ale także użytkowanie do celów kuchennych wody, która ma nawet kilkukrotnie przekroczone dozwolone normy szkodliwych substancji. Jeśli chcesz zapewnić sobie i swojej rodzinie czystą i zdrową wodę na co dzień, warto zainwestować w filtry odwróconej osmozy do domu, które cieszą się opinią jednego z najlepszych dostępnych na rynku systemów do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych.
Osmoza, czyli przenikanie cieczy, w przypadku systemów do filtracji polega na zatrzymywaniu na półprzepuszczalnej membranie wszelkich rozpuszczonych w wodzie substancji w postaci związków organicznych czy soli. Dzięki mikroskopijnej średnicy otworów błona osmotyczna przepuszcza tylko i wyłącznie cząstki i jony czystej wody. W przypadku odwróconej osmozy system wykorzystuje ciśnienie domowej instalacji wodnej: oczyszczona woda przepływa przez membranę, podczas gdy rozpuszczone w niej składniki są odprowadzane w odwrotnym kierunku, czyli z powrotem do ścieków. Przefiltrowana woda z kolei trafia do zbiornika, a następnie jest kierowana do wkładów końcowych.
Woda w systemie odwróconej osmozy przechodzi kilka etapów oczyszczenia, zanim trafi do naszych kranów. Wielostopniowy proces filtracji pozwala na redukcję wszelkich zanieczyszczeń na poziomie aż 99%. W pierwszej fazie woda przepływa przez filtr mechaniczny, który zatrzymuje większe cząstki zanieczyszczeń i związki organiczne, potem węglowy, który pochłania chlor i jego pochodne, toksyczne metale ciężkie, ołów, pestycydy, detergenty i fenole, a na końcu przechodzi przez membranę osmotyczną, stanowiącą barierę dla najmniejszych cząstek rozpuszczonych w cieczy: wszelkich zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, rozpuszczonych ciał stałych, metali oraz pierwiastków radioaktywnych i rakotwórczych. Wkłady filtrujące poprawiają także smak wody i pozbawiają ją jej charakterystycznego zapachu oraz eliminują śladowe substancje lotne; woda zostaje także zmiękczona. W wielu systemach końcowy etap filtracji stanowi wkład mineralizujący: nasyca on wodę jonami soli mineralnych, co sprawia, że woda zyskuje alkaliczny, czyli zdrowotny charakter.
Uzdatniona i oczyszczona woda trafia pod wpływem ciśnienia do naszych kranów w domu, a reszta wraca do kanalizacji, może także być wykorzystana do podlewania ogrodu bądź spłukiwania toalety. Filtry do osmozy mogą być stosowane do wodociągów w domu, a niektóre z nich pozwalają także na podłączenie do studni.
Technologia filtrów odwróconej osmozy oczyszcza wodę z wszelkich zanieczyszczeń, co zapewni Ci nieskończone źródło krystalicznie czystej wody zdatnej do picia bezpośrednio z kranu, przygotowywania napojów i potraw oraz pozwali na o wiele efektywniejsze korzystanie z urządzeń w kuchni. Główne zalety tego systemu to:
Wielu krytyków tego rodzaju pozyskiwania uzdatnionej wody twierdzi, że jest ona sztuczna i nie powinna być przeznaczona do spożycia. Nie są to jednak opinie poparte argumentami medycznymi. Badania naukowe, jakie przeprowadzono na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nad jakością wody z systemów odwróconej osmozy, nie wykazały żadnych negatywnych skutków dla zdrowia ani życia człowieka. Jeśli chodzi o fakt pozbawienia wody mineralnych cząsteczek podczas jej oczyszczania, skład tej wody jest identyczny z wodą deszczową, która choć jest obojętna pod względem minerałów, od tysięcy lat służyła człowiekowi jako źródło wody pitnej. Według WHO większość minerałów, jakie potrzebuje ludzki organizm, zawarta jest w zdrowej diecie opartej na dużej ilości warzyw i owoców, a nie w wodzie. Jeśli jednak zależy nam na wodzie bogatej w minerały, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dobrać system osmozy odwróconej, który jest wyposażony w mineralizator lub wkład rewitalizujący.
Filtracja w odwróconej osmozie jest jedynym dostępnym systemem uzdatniania, który pozwala na niemal całkowitą redukcję chorobotwórczych patogenów i substancji o działaniu rakotwórczym, które mogą powodować rozwój wielu chorób układu pokarmowego i wpłynąć negatywnie na zdrowie poprzez niewłaściwą higienę podczas mycia rąk.
Jeśli chodzi o samo użytkowanie systemu, aby zapewnić mu pełną wydajność, należy regularnie wymieniać wstępny filtr węglowy, szczególnie jeśli system jest używany do uzdatniania wody miejskiej, którą cechuje wysoki poziom zanieczyszczenia chlorem.
W przypadku samej membrany osmotycznej nie powinno dopuszczać się do jej wysuszenia. Dlatego jeśli planujesz dłuższą nieobecność w domu na czas 1-2 tygodni (w okresie chłodniejszym membrana będzie dłużej utrzymywać wilgoć, zatem 2-4 tygodnie), powinieneś zdemontować membranę, umieścić ją w woreczku foliowym i umieścić w lodówce. Pod każdym pozorem nie należy także wystawiać systemu osmozy na działanie ujemnych temperatur: zamarzająca w nim woda może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Membranę należy także wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta (średnio co 3-5 lat).
Od kilkudziesięciu lat dostarczamy najnowsze rozwiązania technologiczne, które pozwalają w domowych warunkach cieszyć się czystą i miękką wodą. Pomagamy w wyborze produktów, które spełnią jak najlepiej indywidualne potrzeby naszych klientów. Nasze systemy odwróconej osmozy do domu składają się z wysokiej jakości wkładów do filtracji wstępnej i końcowej. Wszystkie produkty, jakie oferujemy, posiadają certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Jest to gwarancja 100% skuteczności, krystalicznie czystej wody i wygodnej obsługi. Oferujemy także doradztwo w zakresie montażu instalacji, a w wybranych miastach świadczymy także usługi w zakresie serwisu sprzętu. Czysta i bezpieczna woda nie ma swojej ceny, dlatego, choć filtry osmotyczne nie należą do tańszych rozwiązań, warto zainwestować w technologię, która pozwoli nam zadbać o dłuższe życie w zdrowiu.