Przejdź do Sklepu

Twarda woda - wpływ na kondycję włosów

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Filtry do wody - włosy
Data publikacji: 6 kwietnia 2021

Spis treści:

    1. Twarda woda a włosy
    2. Twarda woda a mycie włosów
    3. Twarda woda - wpływ na włosy i nie tylko
    4. Twarda woda a włosy - jak sobie poradzić?
    5. Twarda woda a mycie włosów - zastosuj filtr do zmiękczania

Nie brakuje osób, które chcą zadbać o swoje włosy. W tym celu korzysta się z rozmaitych kosmetyków, dba o ich zróżnicowanie oraz regularność mycia. Jednak w wielu przypadkach używanie nawet profesjonalnych środków może być nieskuteczne i okazuje się, że problem sprawia wysoka zawartość węglanu wapnia w wodzie. Czy twarda woda szkodzi włosom? Jak się jej pozbyć?

Gęste i lśniące włosy to marzenie wielu z nas. Jest to element wyglądu, który przykuwa wzrok i istotnie wpływa na naszą atrakcyjność. Mimo to  w wielu przypadkach można się spotkać z problemami dermatologicznymi dotyczącymi na przykład częstego wysuszania, wypadania czy przetłuszczania się włosów. Jak wpływa na nie twarda woda?

Twarda woda a włosy

Przede wszystkim warto się dowiedzieć, jaki jest stopień twardości wody w domu. Wykrycie tego problemu nie jest trudne. Wystarczy bliżej przyjrzeć się na przykład armaturze kuchennej czy sprzętom AGD. Jeśli pojawia się na nich biały osad, to w wodzie znajduje się zbyt dużo kamienia.

Woda jest wykorzystywana także do mycia, a więc utrzymania prawidłowej higieny, dlatego bezpośrednio wpływa na stan naszych włosów i skóry. Jest to spowodowane zbyt dużą zawartością pierwiastków, takich jak wapń, węgiel, magnez i siarka. Sprawiają one również, że stosowane w domu detergenty i kosmetyki są mniej wydajne - gorzej rozkładają się w wodzie. Niestety, twarda woda jest obecna w większości wodociągów w całej Polsce. Z tego powodu warto się zastanowić, czy gorsza kondycja włosów nie została spowodowana właśnie przez nią.

Twarda woda a mycie włosów

Zastanawiasz się, czy twarda woda szkodzi włosom? Niestety tak, a intensywność tego oddziaływania jest zależna od zawartości wymienionych minerałów w cieczy.  Twarda woda wpływa na włosy, pusząc je, a także zwiększając ich sztywność. Co więcej, mycie włosów w takiej wodzie powoduje nadmierne przesuszanie się, co w niektórych przypadkach może prowadzić do pogorszenia się stanu dermatologicznego skóry głowy. Same włosy natomiast wymagają ciągłego nawilżania, to z kolei może prowadzić do ich regularnego przetłuszczania. Twarda woda pozbawia także włosy połysku i sprawia, że bardziej się plączą. Negatywnie wpływa również na łuski włosowe.

Warto mieć świadomość, że tak samo jak twarda woda osadza się na przykład na czajnikach czy żelazkach, tak buduje na włosach i skórze głowy powłokę. Przez nią ograniczony zostaje dopływ tlenu, a także innych substancji, takich jak np. kosmetyki.

Twarda woda - wpływ na włosy i nie tylko

Trzeba wiedzieć, że twarda woda wpływa nie tylko na gorszą kondycję włosów, ale też wspomnianej skóry głowy oraz cery. Przez nią zwiększa się ryzyko pojawienia się trądziku. Jednocześnie przypominamy, że nie tylko twarda woda powoduje problemy z włosami - znaczenie może mieć stosowanie niewłaściwych kosmetyków oraz regularne używanie suszarki. Twarda woda zwiększa łamliwość włosów, prowadzi do ich nadmiernego wypadania, a przy tym pogarsza ich objętość - stają się oklapnięte.

Twarda woda a włosy - jak sobie poradzić?

Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym twarda woda stanie się mniej uciążliwym problemem. Wiele osób poleca korzystanie z wody mineralnej w ramach spłukiwania szamponu. Jednocześnie zaznaczamy, że jest to rozwiązanie wyjątkowo nieekologiczne (prawdopodobnie cała plastikowa butelka zostanie zużyta), a przy tym dość drogie. Warto zadbać o środowisko i szukać rozwiązań ekologicznych. Częstą praktyką jest stosowanie środków wygładzających łuski włosa, które unoszą się przez twardą wodę. Poleca się także stosowanie płukanek octowych lub cytrynowych.

Wymienione wyżej sposoby są co prawda dość skuteczne, jednak mało wygodne i w wielu przypadkach oznaczają konieczność regularnego zaopatrywania się w kosmetyki. Zamiast tego lepiej jest skorzystać z nowoczesnych urządzeń, którymi są filtry zmiękczające wodę. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla użytkownika, a przy tym wyjątkowo skuteczne.

Twarda woda a mycie włosów - zastosuj filtr do zmiękczania

Jeśli wiesz, że masz twardą wodę w domu, to warto kupić filtr zmiękczający. Wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem jest wybór profesjonalnego zmiękczacza, czyli wydajnego urządzenia umieszczanego przy głównym zaworze wody, dzięki czemu zostanie ona odkamieniona nie tylko w przypadku prysznica czy wanny, ale całej reszty domu. Tym sposobem zadbasz też o dłuższą żywotność swoich sprzętów AGD, a także zmniejszysz zapotrzebowanie na środki czystości - nie tylko szampony i płyny do kąpieli, ale też płyny do naczyń czy proszek do prania. Jeżeli jednak nie potrzebujesz odkamieniać wody w całym domu, nadal warto się wyposażyć w filtry montowane przy prysznicu. Zmiękczenie sprawi, że Twoje włosy po kąpieli będą w lepszej kondycji.

W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych produktów, które są wyjątkowo skuteczne w zmiękczaniu wody. Dysponujemy zarówno zaawansowanymi urządzeniami, jak i prostymi filtrami montowanymi przy armaturze łazienkowej. Oferujemy również pomoc w doborze odpowiedniego rozwiązania.

cartarrow-right