Przejdź do Sklepu

Twarda woda - wpływ na zdrowie dzieci

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
zmiękczacz wody
Data publikacji: 6 kwietnia 2021

Spis treści:

    1. Twarda woda a zdrowie - szkodliwość twardej wody
    2. Twarda woda a egzema - szkodliwa twarda woda dla niemowląt
    3. Twarda woda w kranie - jak ją poznać?
    4. Zmiękczanie wody - twarda woda w domu przestanie być problemem

Jakość wody używanej na co dzień może w mniejszym lub większym stopniu oddziaływać na ludzki organizm. Wiadomo, że dzieci są wyjątkowo delikatnymi istotami i okazuje się, że twarda woda w kranie może nieść ze sobą ryzyko utraty zdrowia, a w szczególności możliwość zachorowania na egzemę. Jak działa na skórę twarda woda w domu i jak sobie poradzić z tym problemem?

Woda jest używana codziennie przez każdego z nas i niestety w wielu przypadkach jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie częstym problemem jest jej wysoka twardość, która abstrahując od kwestii zdrowotnych, może również uszkodzić armaturę oraz różnego rodzaju sprzęty AGD (np. ekspresy do kawy, żelazka), na których osadza się charakterystyczny, biały osad. Dlaczego jednak twarda woda dla dzieci jest niebezpieczna?

Twarda woda a zdrowie - szkodliwość twardej wody

Według powszechnej opinii twarda woda w domu nie jest szkodliwa dla zdrowia. W teorii człowiek jest organizmem potrzebującym wapnia i magnezu występujących w wodzie, jednak w praktyce sprawa nie jest już tak jednoznaczna. Najbardziej narażonymi na skutki picia zanieczyszczonej wody są osoby z obniżoną tolerancją na wapń lub tendencją do rozwoju kamicy nerkowej. Jednak wśród dorosłych ryzyko nie jest wysokie, natomiast zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku małych dzieci. Twarda woda dla niemowlaka niesie ze sobą ryzyko zachorowań na dolegliwości dermatologiczne.

Twarda woda a egzema - szkodliwa twarda woda dla niemowląt

Egzema w dużym stopniu łączy się z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS). Dlaczego problemy tego rodzaju mogą zostać wywołane przez twardą wodę? Oczywistym jest, że małe dzieci wymagają częstych, regularnych kąpieli. Niestety, woda z wyższą zawartością kamienia przyczynia się do czasowego wysuszenia skóry malucha. To jednak nie wszystko, ponieważ jednocześnie wpływa na usuwanie powłok ochronnych naskórka. Delikatne dzieci są więc bardziej narażone na zewnętrzne czynniki, co w wielu przypadkach prowadzi do zachorowania. Badania dowodzą, że twarda woda może podwyższyć ryzyko powstania dolegliwości (u niemowląt) nawet o 87%.

Początek tej choroby przewlekłej można zauważyć już we wczesnym dzieciństwie. Charakterystycznym objawem jest miejscowe zaczerwienienie, a także nadwrażliwość i zapalenie skóry. Niestety, z roku na rok liczba zachorowań rośnie. Z przeprowadzonych badaniach na chorych niemowlętach pod kątem właściwości ich skóry, a także rodzaju wody w domu, wynika, że twarda woda może prowadzi do rozwoju dolegliwości nie tylko w przypadku dzieci z podwyższoną podatnością genetyczną.

Twarda woda w kranie - jak ją poznać?

Niestety, wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że twarda woda w domu w ogóle występuje. Istnieje jednak kilka przesłanek, które pozwalają poznać to negatywne zjawisko. Przede wszystkim są to białe zacieki na suszących się naczyniach, kranach czy urządzeniach AGD (żelazkach, czajnikach). Co więcej, twardą wodę w kranie można poznać przez to, że stosowane detergenty (np. płyn do naczyń) są mniej efektywne i gorzej się pienią.

Jednocześnie przypominamy, że warto jest wykonać badanie wody. Zazwyczaj stopień twardości cieczy można określić za pomocą prostych testów dostępnych w różnych sklepach. Natomiast chcąc otrzymać bardziej profesjonalny i dokładny wynik (dotyczący również wielu innych substancji), dobrze jest oddać próbkę do laboratorium lub lokalnej placówki sanepidu. Jeśli uzyskany przez Ciebie wynik jest wysoki, to warto zaopatrzyć się w przydatne urządzenie, jakim jest zmiękczacz wody.

Zmiękczanie wody - twarda woda w domu przestanie być problemem

Jeśli masz małe dziecko (lub w niedalekiej przyszłości nowy członek rodziny pojawi się w domu), to zalecamy skorzystanie z nowoczesnych urządzeń, które służą do zmiękczania wody. Zazwyczaj instaluje się je przy głównym ujęciu wody w domu, dlatego cała instalacja będzie wyposażona w oczyszczoną ciecz. Oczywiście w niektórych przypadkach nie jest to konieczne, dlatego często można przefiltrować twardą wodę w odniesieniu do użytku poszczególnych urządzeń sanitarnych czy sprzętów AGD. Jednocześnie jest to najtańsze rozwiązanie.

Zmiękczacze wody nie tylko są dobrym rozwiązaniem w zakresie jej odkamieniania, ponieważ stosowane w nich złoża filtrujące oczyszczają ciecz też z innych substancji, na przykład szkodliwego chloru oraz zanieczyszczeń mechanicznych. Ciekawym rozwiązaniem są także specjalne filtry prysznicowe, które mogą być montowane przy baterii, ale nie tylko, ponieważ można się spotkać ze specjalnymi słuchawkami prysznicowymi, które są w takie urządzenia wyposażone.

W naszej ofercie znajdziesz wiele ciekawych urządzeń wykorzystywanych do odkamieniania wody, które są skuteczne w swojej roli i zapewnią pełne bezpieczeństwo Twojemu dziecku. Różnorodność asortymentu pozwoli Ci znaleźć skuteczne rozwiązanie, a jeżeli nie wiesz, co będzie najlepszym produktem dla Ciebie, nasi pracownicy chętnie pomogą Ci dokonać wyboru.

cartarrow-right