Przejdź do Sklepu

Woda jonizowana – właściwości i zastosowanie

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
Data publikacji: 8 marca 2021

Spis treści:

  1. Czym jest woda jonizowana?
  2. Właściwości wody jonizowanej - alkalicznej (pH powyżej 7)
  3. Właściwości wody kwaśnej (odczyn poniżej 7 pH)
  4. Postaw na jonizowaną wodę!?

Regularne picie wody przez dzieci, osoby dorosłe oraz starsze jest oczywistością. Szacuje się, że woda powinna być przyjmowana w ilości około dwóch litrów dziennie. Obecnie na rynku można spotkać się z różnymi jej gatunkami, od filtrowanej, przez mineralną, po jonizowaną. Ta ostatnia posiada właściwości, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Warto dowiedzieć się więcej na temat jej zalet oraz zastosowania.

Czym jest woda jonizowana?

Woda jonizowana charakteryzuje się zróżnicowanym odczynem alkalicznym. Może posiadać odczyn zasadowy lub kwaśny. Pozyskiwana jest w tak zwanym procesie elektrolizy, czyli wodę kranową poddaje się zmianie struktury chemicznej z udziałem napięcia elektrycznego. Wodę jonizowaną w warunkach domowych uzyskuje się za pośrednictwem specjalistycznego urządzenia, czyli jonizatora wody. Jonizacja, jakiej poddaje się wodę, polega na oddzielaniu związków o odczynie zasadowym oraz kwaśnym.

W wyniku działania jonizatora można uzyskać dwa rodzaje wody. Pierwszą jest woda alkaliczna, której pH wynosi powyżej 7. Ten rodzaj nadaje się do spożywania, a właściwości, jakie posiada są pozytywne dla organizmu. Inną, często spotykaną nazwą wody alkalicznej jest określenie woda żywa. Druga osiąga pH poniżej 7, dlatego też nazywana jest wodą kwaśną. Nie nadaje się do picia, ale posiada silne właściwości antybakteryjne. Dzięki jej odczynowi można ją wykorzystać na wiele sposobów.

Właściwości wody jonizowanej - alkalicznej (pH powyżej 7)

Woda alkaliczna głównie przeznaczona jest do picia i dogłębnego nawadniania organizmu. Dzięki wyjątkowej budowie pojedynczej cząsteczki wody posiada zdolność do szybkiego wnikania do komórek, powodując ich natychmiastowe nawodnienie. Dobrze nawodnione komórki są lepiej dotlenione, co sprawia, że ich praca jest lepsza. Wszelkie obecne w nich toksyny sprawniej się rozpuszczają i opuszczają ciało. Szczególnie warto sięgać po wodę jonizowaną, jeśli jesteś osobą żyjącą w permanentnym stresie. Woda żywa dobroczynnie oddziałuje na układ sercowy i naczynia krwionośne właśnie dzięki lepszym utlenieniu i nawodnieniu pojedynczych komórek.

Zaletą wody alkalicznej jest również pomoc w walce ze starzeniem się komórek organizmu. Posiada działanie antyoksydacyjne, co jest pomocne przy walce z wolnymi rodnikami. Zdrowe komórki są chronione i oczyszczane z toksyn, czego konsekwencją jest solidne wzmocnienie układu odpornościowego.

Jeśli posiadasz problem z zakwaszeniem organizmu, również warto pomyśleć o zakupie jonizatora wody. Zakwaszony organizm wpływa na ogólne samopoczucie, obniża nastrój, powoduje zmęczenie i senność, a także doprowadza do wypadania włosów i pogorszenia się stanu skóry. Do zakwaszenia organizmu przyczynia się niezdrowa dieta, najczęściej z dużą ilością białka, a także siedzący tryb życia. Woda żywa, dzięki swojemu alkaliczne odczynowi pomaga pozbyć się kwasoty organizmu. Jej odczyn jest identyczny, jak płynów ustrojowych, które znajdują się wewnątrz ciała. 

Właściwości wody kwaśnej (odczyn poniżej 7 pH)

Woda kwaśna nie nadaje się do spożycia. Jak nazwa wskazuje, posiada kwaśny odczyn, więc jej stosowanie powinno odbywać się zewnętrznie, najczęściej przy problemach skórnych. Dzięki swoim antyseptycznym właściwościom doskonale sprawdza się przy leczeniu grzybicy skóry i paznokci. Stosuje się ją, przepłukując zakażone miejsca. Stosuje się ją także przy zakażeniu opryszczką, łupieżu czy leczeniu trądziku. Jej zastosowanie na zainfekowane miejsca zabija wirusy, bakterie i grzyby, jednocześnie przyspieszając procesy regeneracyjne.
Wodę kwaśną stosuje się także przy leczeniu oparzeń skórnych. Jej pH jest zbliżone do tego, jakie posiada świeże oparzenie. Dodatkowo wykazuje działanie kojąco-chłodzące. Przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek naskórka oraz niweluje powstawanie blizn. Można ją stosować, nasączając czysty gazik, tworząc okład. Chłodzenie, jakie daje przyłożenie kwaśnej wody, pomoże zwalczyć świąd po ukąszeniu owadów, a także zminimalizować pojawiający się stan zapalny.

Postaw na jonizowaną wodę!

Woda jonizowana posiada wiele zalet. Jej właściwości posiadają szerokie spektrum działania, a jednorazowo zakupione urządzenie wystarczy na wiele lat. Regularne picie wody jest niezwykle ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli zależy Ci na solidnym nawodnieniu organizmu, warto postawić na wodę żywą. Doskonałe nawodnienie, jakie zapewnia, odczujesz w krótkim czasie przy regularnym piciu. Jonizator wody jest niewielkich rozmiarów urządzeniem, na które na pewno odnajdziesz miejsce w swoim domu.

cartarrow-right