Przejdź do Sklepu

Zmiękczacz wody a zdrowie - czy miękka woda jest zdrowa?

Wyszukaj na blogu
Potrzebujesz pomocy w wyborze?
Dzięki naszemu specjalistycznemu wsparciu, zakupy w Global Water są gwarancją pełnego zadowolenia i bezpieczeństwa.
Kontakt
zmiekczacz wody clack pallas gw 5
Data publikacji: 6 kwietnia 2021

Spis treści:

    1. Dlaczego warto kupić zmiękczacz wody?
    2. Miękka woda a zdrowie
    3. Zmiękczacz wody - wpływ na zdrowie i wygląd
    4. Miękka woda - zalety i wady
    5. Zmiękczacz wody a zdrowie - jak zmiękczyć wodę?

Odnośnie do twardej wody powstało wiele mitów, które w większości przypadków nie mają nic wspólnego z prawdą. Z tego powodu postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego tematu, zwłaszcza pod względem oddziaływania wody na organizm. Czy miękka woda jest zdrowa? Dlaczego korzystanie z twardej może powodować niebezpieczeństwo? O tym poniżej.

Dlaczego warto kupić zmiękczacz wody?

Przede wszystkim warto się dowiedzieć, czym jest twarda woda i dlaczego potrzebuje zmiękczenia. Wspomniana twardość jest związana z obecnością kamienia w postaci nadmiaru wapnia i magnezu. Są to oczywiście pierwiastki korzystne dla organizmu, dlatego wiele osób zastanawia się, czy miękka woda jest zdrowa, skoro usunięto z niej ważne minerały. Zanim przejdziemy do kwestii zdrowotnych, warto podkreślić, że twarda woda niekorzystnie działa na posiadaną instalację wodną oraz sprzęty AGD. Chodzi na przykład o pralki i żelazka, na których powstaje charakterystyczny, biały osad. Takie zjawisko może prowadzić do zapchania się poszczególnych elementów tych urządzeń, co z kolei zmniejsza ich skuteczność i powoduje ryzyko uszkodzenia. Z tego powodu zmiękczacz wody jest najczęściej kupowany w celu ochrony posiadanych urządzeń. Dodatkowo ma on również niemały wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów.

Miękka woda a zdrowie

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy miękka woda jest zdrowa? Jak najbardziej! By lepiej to zrozumieć, warto skupić się na sposobie działania urządzeń zmiękczających. Mianowicie, celem ich instalacji jest przede wszystkim usunięcie nadmiaru magnezu i wapnia. Natomiast w wodzie wodociągowej nadal pozostają inne pierwiastki, takie jak cynk, mangan czy potas. Z tego powodu picie miękkiej wody jest dobrym rozwiązaniem dla organizmu.

Co jednak z brakującymi magnezem i wapniem? Trzeba wiedzieć, że te pierwiastki przyswajamy z wody w ilościach minimalnych. Znacznie więcej trafia do organizmu poprzez jedzenie. Z tego powodu lepiej jest zadbać o zrównoważoną dietę, zamiast martwić się zmiękczoną wodą. By spełnić dzienne zapotrzebowanie na te minerały, człowiek musiałby wypić 40 litrów wody (wodociągowej, nie zmiękczonej - przy zapotrzebowaniu 400 mg na dobę). To praktycznie niemożliwe!

Niektóre osoby twierdzą, że miękka woda wypłukuje z organizmu minerały. Ma to jednak miejsce wtedy, kiedy zostanie zdemineralizowana. Natomiast mniejsza ilość magnezu i wapnia nadal zostanie przyswojona wraz z pokarmem. Zamontowanie zmiękczacza wody jest w pełni bezpieczne.

Zmiękczacz wody - wpływ na zdrowie i wygląd

Zmiękczacz wody ma dobry wpływ na zdrowie. Jest to nie tylko związane z oczyszczeniem cieczy, ponieważ warto skupić się na oddziaływaniu twardej wody na skórę. Wiele osób pomija fakt, że twarda woda jest potencjalnie niebezpieczna dla skóry i włosów. Kąpiel w niej wyjątkowo wysusza, dlatego w wielu przypadkach konieczne jest korzystanie z dodatkowych kosmetyków nawilżających i regenerujących - twarda woda może usuwać naturalne powłoki ochronne naskórka. To nie wszystko, ponieważ dochodzi do tego przesuszanie włosów i wytworzenie się na nich kamiennej warstwy, co z kolei powoduje zwiększone wydzielanie łoju prowadzące do przetłuszczania. Dodatkowo włosy po kąpielach w twardej wodzie stają się słabe, a do tego unoszą się ich łuski, przez co są bardziej podatne na różnego rodzaju uszkodzenia.

Zmiękczona woda jest też najlepsza dla zdrowia dzieci, również pod względem dermatologicznym. Okazuje się, że kąpanie niemowląt w zbyt twardej wodzie znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na egzemę, która jest przewlekłą i trudną do wyleczenia dolegliwością.

Miękka woda - zalety i wady

Podsumowując, miękka woda jest bezpieczna dla zdrowia, jednak pozbawiono ją magnezu i wapnia. Ciecz może też być delikatnie słona w smaku, ale można się uporać z tym problemem, stosując filtry węglowe. Jednocześnie ciecz bez kamienia jest bezpieczna do użycia w kąpieli, co jest istotne zwłaszcza w przypadku niemowląt.

Zmiękczacz wody a zdrowie - jak zmiękczyć wodę?

Istnieje kilka sposobów na zmiękczenie wody. Przede wszystkim jest to możliwe za pomocą specjalnych urządzeń, które są umieszczane przy głównych ujęciach wody. Zachodzi w nich proces wymiany jonów magnezu i wapnia na jony sodowe. Są to maszyny automatyczne, które wymagają wyłącznie cyklicznego uzupełnienia soli pastylkowanej (służącej do regeneracji złoża filtrującego).

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z systemów odwróconej osmozy. To bardzo skuteczne rozwiązanie, ponieważ na takie urządzenia składają się trzy filtry - mechaniczny, węglowy (poprawiający smak i zapach wody) oraz membrana osmotyczna. W efekcie uzyskuje się niemal całkowicie oczyszczoną ciecz, dlatego warto zastosować także wkłady mineralizujące, które uzupełnią braki potrzebnych minerałów. Odwrócona osmoza jest jednak umieszczana najczęściej przy kranach, dlatego w celu korzystania z miękkiej wody w całym domu zaleca się metodę filtracji.

W naszej ofercie znajduje się wiele urządzeń do zmiękczania wody, które oczyszczą ciecz z kamienia w całym domu. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu.

cartarrow-right